היסטוריה, דרך הזום: ישראל וקוסובו יחתמו על הסכם לכינון היחסים

ההסכם הדיפלומטי, שיהיה הראשון אי-פעם שנחתם בשירות שיחות הווידאו, יהפוך את ישראל גם למדינה המאה בעולם שמכירה בקוסובו. במסגרת ההסכם בין המדינות, תפתח קוסובו שגרירות בירושלים כפי שהתחייבה גם בפני ממשל טראמפ

31/01/2021
בווידאו: ישראל תכיר בקוסובו, סרביה תעביר את השגרירות לירושלים (צילום: רויטרס, עריכה: שאול אדם)

ישראל וקוסובו יחתמו מחר (שני) על הסכם לכינון יחסים דיפלומטיים, במסגרתו גם תהפוך ישראל למדינה המאה בעולם שמכירה בקוסובו. בכירים במשרד החוץ ציינו כי יהיה זה הסכם כינון היחסים הראשון אי-פעם שנחתם בזום וזאת בשל מגבלות הקורונה והסגר.

במהלך הטקס מחר יחליפו שר החוץ אשכנזי ושרת החוץ של קוסובו איגרות לכינון יחסים דיפלומטיים. כל צד יחתום על נוסח ההסכם, שייסרק ויישלח בדואר האלקטרוני לצד השני. ההסכם הסרוק יודפס, השרים יחתמו שוב ואז ההסכם ייסרק פעם שניה ויישלח שוב בדואר האלקטרוני כדי שבשני הצדדים יהיה עותק של ההסכם שחתום על ידי שני השרים.

ראש ממשלת קוסובו, עבדוללה חוטי, חותם על הסכם כלכלי עם סרביה בבית הלבן, בספטמבר האחרון(צילום: רויטרס)

במסגרת ההסכם בין המדינות תפתח קוסובו שגרירות בירושלים כפי שהתחייבה גם בפני ממשל טראמפ. משרד החוץ של קוסובו כבר איתר מבנה לשגרירות וזו תיפתח בתוך כמה שבועות. בגלל מגבלות הקורונה יתקיים מחר טקס של הסרת הלוט מעל השלט של השגרירות החדשה שיועבר גם הוא בזום.

כינון היחסים בין ישראל לקוסובו הוא תוצאה של הסכם הנורמליזציה הכלכלית שממשל טראמפ קידם בין סרביה לבין קוסובו. בכירים במשרד החוץ ציינו כי ממשל ביידן תומך בכינון היחסים בין ישראל לקוסובו וכי ממלא מקום שגריר ארה"ב בישראל ושגריר ארצות הברית בפרישטינה ישתתפו בטקס הוירטואלי מחר.

עוד בוואלה!

20 שנים לאחר סגירתה: ישראל פתחה מחדש את הנציגות הדיפלומטית במרוקו

לכתבה המלאה

בחודש ספטמבר האחרון הכריז נשיא ארצות הברית לשעבר, דונלד טראמפ, כי ישראל תכיר במדינת קוסובו, ותכונן עמה יחסים דיפלומטיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אז עם טראמפ ועם ראש ממשלת קוסובו עבדוללה חוטי, בעת שזה נפגש עם טראמפ. "כפי שאמרתי בימים האחרונים - מעגל השלום וההכרה בישראל מתרחב וצפויות להצטרף אליו מדינות נוספות", אמר אז נתניהו.

קוסובו מוכרת כמדינה על ידי כמעט מאה מדינות, מאז שהכריזה על עצמאות מסרביה ב-2008 בעקבות מלחמה עקובה מדם ביניהן עשור קודם לכן, שהוכרעה בעקבות התערבות נאט"ו לצד המורדים בשלטונו של הרודן היוגוסלבי סלובודן מילושביץ. עם זאת, היא עדיין לא נחשבת מדינה באופן רשמי בשל סירובה של רוסיה, בעלת בריתה של סרביה ובעלת זכות וטו במועצת הביטחון של האו"ם, להכיר בה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully