ההפרות נמשכות: מוסדות חינוך חרדיים נפתחו ברחבי הארץ

תלמודי תורה ובתי ספר חרדיים במוקדים שונים בארץ ממשיכים גם היום לפתוח את שעריהם, בזמן הסגר המהודק. המשטרה הוזעקה לאכוף את הגבלות הקורונה בישיבת ברסלב בשכונת סנהדריה, שם נעצרו 20 נערים בזמן עימותים עם הכוחות. אתמול פוזרו חתונות בהשתתפות מאות באלעד ובני ברק

בווידאו: עימותים בסנהדריה בי-ם לאחר שהמשטרה הגיעה לאכוף הנחיות (מערכת וואלה! NEWS, דובורת ישטרת ישראל)

גם הבוקר (שלישי), מוסדות חינוך חרדיים נפתחו ברחבי הארץ, בניגוד להנחיות וכמעט ללא אכיפה משטרתית נגד פעילותם. מדובר במוסדות של הזרמים הקיצוניים במגזר החרדי אך גם של הזרם החסידי. בתחילת השבוע הצטרפו אליהם גם מוסדות בודדים המזוהים עם הזרם הליטאי המרכזי, וחלקם חידשו את הלימודים בכיתות הגבוהות בלבד.

באחד ממקרי הפרת ההנחיות, עימותים פרצו הבוקר בשכונת סנהדריה בירושלים, לאחר שמשטרה הגיעה למקום כדי לאכוף את הגבלות הקורונה בישיבת ברסלב. השוטרים שהוזעקו למקום עצרו 20 נערים שהיו במקום, ונענו בקריאות "נאצים" מפי אזרחים שמחו על כך.

במשטרה טענו כי עשרות אנשים "התגודדו" במקום וחסמו את התנועה, "תוך ניסיונות אף למנוע את כניסת כוחות המשטרה אל מקומות בהן מתקיימת הפרה בוטה של התקנות". עוד נטען כי אחד העצורים עוכב לאחר שנמצאו אצלו סכין ותרסיס גז.

כ-20 עצורים. העימותים בירושלים, הבוקר (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל/פלאש 90)

ירושלים היא עיר אדומה וציון הרמזור שלה הוא 9.2 מתוך 10. בעיר כולה יש כ-16 אלף חולים פעילים. על פי נתוני העירייה, שכונת סנהדריה בה ממוקמת הישיבה אף היא נחשבת שכונה אדומה. בתחילת השבוע פורסם תיעוד המראה כי תלמוד התורה "חכמת שלמה" בשכונה נפתח אף הוא בניגוד להנחיות. מדובר במוסד בהנהגת הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי, שהורה לאחרונה לסגור את מוסדות החינוך "לכמה ימים", כלשונו. אנשי ביתו של הרב קנייבסקי לא השיבו לשאלה אם התיר פתיחה מחודשת של תלמודי תורה ברחבי הארץ.

במקרים אחרים, המשטרה פיזרה אמש שתי חתונות רבות משתתפים באלעד ובבני ברק. שוטרים מתחנת ראש העין איתרו ישיבה באלעד שבה נערכה חתונה בהשתתפות יותר ממאה איש. השוטרים הורו לנוכחים לעזוב את המקום, ודוח בסך 5,000 שקלים ניתן לבעל האירוע.

במקרה נוסף, שוטרי יס"מ פשטו אמש על חתונה המונית שנערכה בבני ברק בהשתתפות מאות חסידים, בניגוד להנחיות. החתונה נערכה בין צאצאים לשני רבנים בכירים העומדים בראש שתי חסידויות - האדמו"ר מדאראג עם נכדת האדמו"ר מקרעטשניף, והאירוע עצמו התקיים במבנה של חסידות דאראג. בעקבות פשיטת השוטרים, הנוכחים צעקו "לשים מסיכות", ומחוץ למקום קראו לעברם השוטרים "נאצים".

עוד בוואלה!

ממונה הקורונה במגזר החרדי: כ-15% ממוסדות החינוך פתוחים בניגוד להנחיות

לכתבה המלאה
שוטרים אוכפים הנחיות קורונה בירושלים, היום (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל/פלאש 90)

במשטרה אמרו כי כוחות היס"מ פיזרו את המשתתפים תוך זמן קצר, וסגרו את האולם "כשהוא ריק מאדם". עוד נמסר כי כמה קנסות בסך 5,000 נרשמו לכמה מהנוכחים, וכי מארגן האירוע יוזמן לחקירה פלילית בחשד להפצת מחלה. עם זאת, מקור בכיר בחסידות שערכה את החתונה ההמונית מסר כי האירוע נמשך במתכונת מצומצמת של בני משפחה.

מוקדם יותר, אמר פרויקטור הקורונה במגזר החרדי, רוני נומה, בתדרוך לתקשורת כי 30% מהתחלואה היומית מגיעה מהמגזר החרדי, אך הדגיש כי "הסימנים מעידים על בלימה" בתחלואה בקרב התושבים, והתייחס בהרחבה בדבריו למערכת החינוך החרדית, ברקע ההפרות שדווחו בימים האחרונים.

הוא אמר כי יש צורך בעוד אכיפה במוסדות החינוך במגזר, אך הודה כי סגירתם לעשרה ימים נוספים מהווה קושי ממשי. זאת, לאחר שבימים האחרונים תועדו כמה בתי ספר ממשיכים לפעול בניגוד להנחיות. הוא אמר ש-15% ממוסדות החינוך החרדיים פתוחים בניגוד להנחיות, והסביר כי הנתון הוא "בין הערכה להשערה".

המעצרים בירושלים, היום (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל/פלאש 90)

אתמול אמר פרויקטור הקורונה במגזר החרדי, רוני נומה, כי 30% מהתחלואה היומית מגיעה מהמגזר החרדי, אך הדגיש כי "הסימנים מעידים על בלימה" בתחלואה בקרב התושבים, והתייחס בהרחבה בדבריו למערכת החינוך החרדית, ברקע ההפרות שדווחו בימים האחרונים.

הוא אמר כי יש צורך בעוד אכיפה במוסדות החינוך במגזר, אך הודה כי סגירתם לעשרה ימים נוספים מהווה קושי ממשי. זאת, לאחר שבימים האחרונים תועדו כמה בתי ספר ממשיכים לפעול בניגוד להנחיות. הוא אמר ש-15% ממוסדות החינוך החרדיים פתוחים בניגוד להנחיות, והסביר כי הנתון הוא "בין הערכה להשערה".

המעצרים בירושלים, היום (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל/פלאש 90)

"כולנו מכירים שיש מסגרות חינוכיות במקומות מסוימים פתוחות, אבל הרוב סגור. אנחנו יודעים את זה - לא על הכל, אבל מכירים חלק מהדברים. צריך להגיד ביושר שהרוב סגור. האם זה יימשך? לא יודע", אמר נומה. "כולנו חשים את הזרמים ואת הלחץ ויודעים שיהיה קשה להחזיק את זה ככה לעוד עשרה ימים, זה אתגר גדול ואנחנו עוסקים בו. אם הסגר יוארך, נצטרך לפעול שהרמה הנוכחית של השמירה נמשכת".

נומה נשאל על ידי וואלה! NEWS האם יש מספיק אכיפה משטרתית ביישובים החרדים, והשיב כי היה מעדיף אם הייתה אכיפה משמעותית יותר. "המשטרה עושה את מה שעושה, הם יסבירו לכם מה הם עושים. בחלק מהמקומות אנחנו רואים שיש אכיפה, האם זה בהיקפים שהיינו רוצים? כולנו היינו רוצים יותר", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully