בג"ץ ידון בעוד כשבוע בעתירות נגד סירובו של אוחנה לחסן אסירים לקורונה

סגן יו"ר הכנסת משה ארבל פנה לנשיאת העליון בטענה כי "הסירוב לחסן אסירים מסכן ממשית את חייהם ועלול ליצור מדגרות קורונה בבתי הסוהר". פנייתו של הח"כ מצטרפת לעתירות שהוגשו בנושא, שהדיון עליהן יתקיים ביום שלישי הבא

13/01/2021
בווידאו: מבצע החיסונים במתחם בדלית אל כרמל (צילום: יואב אתיאל)

בג"ץ ידון ביום שלישי הבא בעתירות שהוגשו נגד סירובו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לחסן אסירים מעל גיל 60 בשלב זה. חמישה ארגוני זכויות אדם עתרו נגד החלטת השר, יחד עם לשכת עורכי הדין. העתירה הוגשה אחרי שאוחנה עמד על סירובו לחסן אסירים במקביל לאנשי הסגל בשירות בתי הסוהר (שב"ס), אלא רק אחריהם, על אף שבמשרד היועמ"ש הבהירו כי אין תוקף להחלטתו.

במכתב ששיגר הערב (רביעי) סגן יו"ר הכנסת ח"כ משה ארבל לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הוא טען כי "הסירוב לחסן אסירים מסכן ממשית את חייהם ועלול ליצור מדגרות קורונה בבתי הסוהר".

ח"כ ארבל (ש"ס) הוסיף כי "עד עתה, בניגוד להוראות משרד הבריאות ובניגוד לדין, נמנעים שירות בתי הסוהר והמשרד לביטחון פנים מחיסון אסירים המשתייכים לאוכלוסיות בסיכון. בעניין זה אף פנתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לשר לביטחון הפנים, וציינה בפניו כי ההחלטה שלא לחסנם ניתנה בחוסר סמכות".

פנייתו המלאה של ח"כ ארבל לנשיאת העליון

עוד בוואלה!

ארגוני זכויות אדם עתרו נגד סירוב אוחנה לחסן אסירים: "חובה אתית"

לכתבה המלאה
מתן המנה השנייה של החיסון לדיירי בית אבות ברמת אפעל, היום(צילום: ראובן קסטרו)

לדבריו, "אוכלוסיית האסירים מצויה בסיכון גבוה להידבק בנגיף בשל הצפיפות הרבה המאפיינת את בתי הסוהר בישראל ותנאי התברואה הנחותים בהם". סגן יו"ר הכנסת הוסיף כי "מגיפת הקורונה הובילה להחרפת הפגיעה בזכויות האסירים". בהקשר זה, הוא ציין כי "מתחילת המגיפה בוטלו חופשות, ביקורי משפחות והתייחדות לאסירים, צומצמו הליכי השיקום בבתי הסוהר, נעשה שימוש באגפים שלא ראויים למגורי אדם לצרכי בידוד בשל תנאי הצפיפות הקשים וכיוצא בזה".

לדברי ח"כ ארבל, "שלילת הזכויות הסיטונאית פגעה קשות באסירים ובבני משפחותיהם, והיא צפויה לפגוע גם ביכולתם להשתלב בחברה בעתיד ובתהליך השיקום שלהם". הוא ציין כי בין האסירים מצויים אנשים מבוגרים וקשישים, אסירים שעברו תהליך ארוך של שיקום, ועוד. "אלפי סיפורים ייחודיים של בני אדם שנתונה להם הזכות במדינה יהודית מתוקנת לקבל טיפול רפואי והזכות לחיים".

השר אמיר אוחנה בביקור במחסום חמד, בסוף השבוע(צילום: ראובן קסטרו)

ח"כ משה ארבל (ש"ס) נודע בתור ח"כ שקשוב לצרכי האסירים, ועסק בסוגיות רבות שנוגעות לזכויותיהם. לאחרונה בחן ח"כ ארבל מקרוב את סוגיית איזוק העצירים באולמות בית המשפט, שבה גם קיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת, שבה הוא חבר.

בעקבות סיור פתע שקיים בבית משפט השלום בפתח תקווה, קצין ביחידת נחשון שלח בקבוצות הווטסאפ של היחידה את תמונתו של חבר הכנסת ושיגר אזהרה מפניו לקציני נחשון בבתי משפט אחרים.

פנה לנשיאת ביהמ"ש העליון. ח"כ משה ארבל(צילום: ישי כהן)

בימים האחרונים הוגשו כמה עתירות לבית המשפט העליון, בבקשה לחייב את שירות בתי הסוהר לחסן את האסירים המשתייכים לאוכלוסיות בסיכון. את העתירה הגישו בין היתר, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם, עדאלה, המוקד להגנת הפרט ורבנים לזכויות אדם, באמצעות עורכי הדין תמיר בלנק ואן סוצ'יו. נשיאת העליון חיות השיבה לח"כ ארבל במכתב וציינה שהדיון בעתירות יתקיים ביום שלישי הבא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully