וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקניונים ורשתות האופנה מאיימים: נפתח את העסקים בדיוק שבועיים מתחילת הסגר

עודכן לאחרונה: 25.12.2020 / 12:15

בענף המסחר מוסיפים למחות על מדיניות הממשלה, והבהירו כי ישובו לפעילות ב-10 בינואר למרות האפשרות להארכת תקופת ההגבלות המחמירות. לדבריהם, "המסחר שוב נבחר להיות הקורבן העיקרי לטיפול בכישלונות הממשלה". בעל עסק: "נמאס שוב להוציא עובדים לחל"ת"

בווידאו: מנכ"ל משרד הבריאות מעריך שהסגר ייתארך/צילום: לע"מ

התאגדות רשתות האופנה ופורום הקניונים הודיעו היום (שישי) כי יפתחו את העסקים ב-10 בינואר, שבועיים בדיוק מרגע תחילת הסגר, במחאה על פתיחתם של ענפים אחרים במשק. הודעתם מגיעה לאחר אזהרתו של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, כי אם בתום 14 יום יהיו יותר מאלף חולים חדשים ביום או שמקדם ההדבקה לא ירד מתחת ל-1 - הסגר יוארך.

"החל מתחילת משבר הקורונה ועד היום המסחר בישראל היה סגור קרוב לחמישה חודשים, כאשר במקביל ממשלת ישראל ייבאה את הנגיף מחו"ל, וכמו כן, לא בוצעה אכיפה והתחלואה עלתה ועלתה", כתבו יו"ר התאגדות רשתות האופנה, המסחר וההסעדה שחר תורג'מן ויו"ר פורום הקניונים אופיר שריד. "למרות ההפקרות הזו, ועל מנת למנוע עלייה נוספת בתחלואה, נדרש ענף המסחר להיכנס שוב 'מתחת לאלונקה' - להיכנס לסגר ולהחזיר חצי מיליון עובדים שזה עתה שבו לעבודה - לחל"ת, בתנאי אחד: שיהיה זה סגר במתכונת 'יום כיפור'".

חנות במתחם בילו סנטר במהלך סגר נובמבר 2020. ראובן קסטרו
"נדרשים להיכנס שוב מתחת לאלונקה". חנות במתחם בילו סנטר, נובמבר/ראובן קסטרו

בארגונים שבו ומחו על החלטות השרים, והדגישו כי "המסחר שוב נבחר להיות הקורבן העיקרי לטיפול בכישלונות הממשלה, כאשר בפועל, לצערנו, שוב קיבלה ממשלת ישראל החלטה לבצע סגר במתכונת של גבינה שוויצרית מחוררת שיוביל לירידה איטית בתחלואה - אם בכלל". לדבריהם, "הממשלה לא מיישמת לקחים וחוזרת על מתווה סגר שני, שהוביל למצב היום, במקום סגר אפקטיבי שאפשר חמישה חודשי שגרה".

"אנחנו מודיעים בזאת לממשלת ישראל שהמסחר בשלבי גסיסה מתקדמים. המסחר לא ישלם את מחיר המחדלים של הממשלה ולכן בכוונתנו לפתוח את העסקים בכל מדינת ישראל ב-10 בינואר. יש לזכור שעד אז יחוסנו למעלה ממיליון אזרחי ישראל כולל כל האוכלוסייה שבסיכון", מסרו.

עוד בוואלה!

40% מהעסקים הקטנים בסכנת סגירה: "בשבילנו הסגר השלישי הוא חורבן"

לכתבה המלאה

ביום ראשון בשעה 17:00 תיכנס ישראל לסגר השלישי מאז פרוץ מגיפת הקורונה, שיימשך לפחות שבועיים. בתקופה זו, תוגבל התנועה לעד קילומטר ממקום המגורים למעט מקרים חיוניים, ותיאסר השהות בביתו של אדם אחר. מקומות המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו והעבודה בעסקים שאינם מקבלים קהל תצומצם ל-50%.

בנוסף, מתווה האיים הירוקים יופסק, התחבורה הציבורית תפעל בהיקף של 50% וההתקהלות תוגבל לעשרה אנשים במקום סגור ו-20 בפתוח. בנוגע למערכת החינוך, הלימודים בכיתות ה'-י' ייפסקו, בעוד מסגרות הגיל הרך ויתר כיתות הלימוד ימשיכו בפעילות סדירה - בעקבות הביקורת הציבורית שהתעוררה על קיצור יום הלימודים.

ההגבלות שיוטלו החל מיום ראשון ב-17:00

  • הגבלת תנועה של קילומטר מהבית, למעט יציאה לחיסון
  • איסור שהייה בביתו של אדם אחר
  • הלימודים בכיתות ה'-י' ייפסקו
  • סגירת מקומות המסחר, הבילוי והפנאי
  • הפסקת מתווה האיים הירוקים
  • עבודה במתכונת של 50% בעסקים שאינם מקבלים קהל
  • הגבלת התקהלויות של עשרה אנשים במקום סגור ו-20 במקום פתוח
  • צמצום התחבורה הציבורית ל-50%

יעקב פרץ, בעלי קבוצת האופנה אינטר ג'ינס, המפעילה את רשתות ריפליי, רזילי וסטיב מאדן, הבהיר כי אינו מאמין ביעילות הסגר. "הורים מסיעים את הילדים לבתי הספר, התחבורה הציבורית קיימת, חוץ מהמסחר הכול פתוח. למה?", מחה. "כי הקניונים הכי מסודרים ומפוקחים? איפה יותר מדבק בקניונים או בתיכון כשיושבים 40 תלמידים בכיתה?".

פרץ תיאר את הקשיים בתפעול העסק בעקבות ההגבלות שמטילה המדינה. הוא סיפר כי "יש לי 500 עובדים שאותם עוד לא הוצאתי לחל"ת. לבוא ביום ראשון ועוד פעם ללחוץ על האנטר ולהוציא אותם שוב לחל"ת, כבר בא לי למות מזה".

"יש לי מלאים בלי סוף ואני קונה מלאים חצי שנה קדימה. אם אני רוצה להזמין סחורה מסטיב מאדן לקיץ, אני צריך להזמין בסוף חודש אוגוסט שיגיע בפברואר. השאירו אותנו עם כל המלאים, סגרו את כל העסקים. כי הם פישלו עם נתב"ג והחתונות, כי הם לא יודעים לאכוף", הוסיף.

הערכת הנזק למשק בסגר השלישי: 2.5 מיליארד בשבוע

בנק ישראל מעריך היום שהעלות השבועית הישירה בסגר השלישי תגיע להיקף של שניים וחצי מיליארד שקלים בשבוע, פחות מאשר בסגר השני (שבו הוערך הנזק ב-3.2 מיליארד) או הראשון (5.4 מיליארד). זאת, בשקלול שלוקח בחשבון שבסגר הנוכחי מקומות עבודה ללא קבלת קהל יוסיפו לפעול כרגיל ושמערכת החינוך בגילאים הנמוכים תפעל כסדרה, ותוך לקיחה בחשבון שעסקים נערכו לפעילות תחת סגר.

אתמוך העריך אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר את עלות הסגר בכשלושה מיליארד שקל לשבוע. את הפער בין הנתונים ניתן להסביר בכך שכשהתפרסמה הערכה זו, מתווה הסגר שהסתמן כלל עדיין את קיצור יום הלימודים, אך בהמשך היום חזרה בה הממשלה מתכנית זאת והשאירה את הלימודים כסדרם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully