המחאה נגד נתניהו

אלפים הפגינו נגד נתניהו בירושלים; 27 נעצרו בחשד להפרת סדר

אלפי בני אדם השתתפו בהפגנה נגד השחיתות השלטונית מול מעון רה"מ, שהדרדרה לעימותים בין המוחים למשטרה, ולמעצרים רבים. זהו השבוע ה-24 למחאה, וחלה עלייה במספר המפגינים לעומת ירידה בשבועות האחרונים. "נתניהו מונע העברת תקציב וגורר מדינה שלמה לבחירות מיותרות"

05/12/2020
בווידאו: פינוי פסל מחאה שהוצב סמוך לבלפור (צילום: ‎‎שמוליק גרנשטיין, עריכה: עמית שמחה)

המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והשחיתות השלטונית נמשכה הערב (שבת) באירועי מחאה ברחבי הארץ, זה השבוע ה-24 ברציפות. אלפי בני אדם השתתפו בשעה זו בהפגנה המרכזית שנערכת סמוך למעון ראש הממשלה בכיכר פריז שבירושלים, כשכמו בכל שבוע הקדימו אותה מפגינים בצמתים, גשרים ומחלפים ברחבי הארץ. בהפגנה הערב חלה עלייה במספר המפגינים לעומת ירידה שחלה בשבועות האחרונים.

המשטרה עצרה 27 מפגינים, מתוכם שלושה בגין תקיפות. היתר נעצרו לאחר שהתפתחו עימותים במהלך ההפגנה בין המוחים לכוחות המשטרה במקום. לטענת השוטרים, מי שנעצר הפר את הסדר ולא שמע להוראותיהם. "אנחנו ממשיכים לפעול במוקדים בהם מתקיימות חסימות צירים על ידי המפגינים", נמסר מהמשטרה. בשל מספר העצורים הגדול, הובא אוטובוס למקום על מנת לפנות באמצעותו את המפגינים שנעצרו.

בניגוד לשבועות האחרונים, לא התקיימו הפגנות המוניות נוספות במקומות אחרים. עם זאת, חלק מהמפגינים הגיעו לכיכר פריז בארבע צעדות שהתקיימו ברחבי העיר. בשל ההפגנה, המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד, ורחובות סמוכים נוספים המובילים לרחובות אלו.

"נתניהו מונע העברת תקציב". ההפגנה מול מעון רה"מ, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

ארגוני המחאה הבהירו כי "להפגנות השבועיות נגד הנאשם נתניהו בבלפור אין שום קשר, בשום צורה פנים ואופן למכחישי הקורונה. קוראים לכוחות השיטור להרחיק פרובוקטורים ממתחם ההפגנות". בתנועת "קומי ישראל" מסרו כי "בזמן שהמדינה נמצאת בעיצומה של קטסטרופה כלכלית, תעסוקתית וחברתית חסרת תקדים, נתניהו מונע העברת תקציב וגורר מדינה שלמה לבחירות מיותרות".

אוטובוס העצורים בהפגנה נגד ראש הממשלה, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
מעצר מפגינים במהלך הפגנה נגד נתניהו, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

עוד הוסיפו בתנועה כי "הגיע הזמן להפסיק עם הפוליטיקה בתוך הפוליטיקה, ובחירות מיותרות על חשבון החיים עצמם. התשובה לא נמצאת במסדרונות הכנסת, אלא במאבק הנחוש שלנו ברחובות. רק המחאה תנצח".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' יצאה הערב לסיור נוסף באזור ההפגנות בירושלים, אחרי שהמשטרה ביטלה ברגע האחרון את השתתפות מ"מ המפכ"ל מוטי כהן, בדיון ועדת הפנים ובכך גרמה לביטולו. ח"כ חיימוביץ', שמקבלת תלונות רבות בנוגע למעצרי שווא, התנכלות שוטרים למפגינים ומיצגי הצוללות, יצאה לסיור על מנת לשמור על זכות ההפגנה והמחאה.

ההפגנה בכיכר פריז, הערב(צילום: ראובן קסטרו)
"המחאה תנצח". ההפגנה מול מעון רה"מ, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

אמש פינו פקחי עיריית ירושלים ושוטרים פסל בדמות מפגין עם דגל שהוצב בכיכר פריז, מוקד המחאה נגד נתניהו בעיר. האמן איתי זלאיט, שיצר את פסל הברונזה שנקרא "גיבור ישראל", ניסה למנוע את הפינוי ועוכב על ידי השוטרים. "יצרתי את הפסל הזה כמחווה למפגינים, שהם גיבורי ישראל בעת הזו", אמר זלאיט, שהציב פסל מוזהב של נתניהו בכיכר רבין בתל אביב ב-2016.

הוא הסביר כי "אם הייתה פורצת עכשיו מלחמה בצפון, הייתי מקבל צו 8 להגן על המדינה. היום קיבלתי צו 8 להגן על המדינה מבית". לדבריו, "כל מי שמנסה לפגוע בזכות המחאה, מהווה איום על ישראל כמדינה דמוקרטית".

מפגנים נגד נתניהו צועדים בירושלים, הערב(צילום: ראובן קסטרו)

מתנועת "קריים מיניסטר" נמסר בתגובה כי "משטרה ועירייה בשירות נאשם בפלילים פינו בבהלה ובכוח בליל שבת מיצג מחאה. דוגמה נוספת לעליבות המשטר ולפחד של הנאשם מבלפור מהמחאה שמובילה לסיום שלטונו. קשה שלא לתהות, אם הנאשם כל כך לחוץ מפסל בכיכר הדמוקרטיה, איך הוא מנהל את המדינה? ביבי, אנחנו נחושים. הערב נתייצב כולנו בבלפור להציל את המדינה מהשחיתות והטירוף שלך. גם אלפי שוטרים לא יעצרו אותנו".

על מה ההפגנות?

המפגינים מוחים נגד המשך כהונתו של נתניהו במקביל להיותו נאשם בפלילים, בטענה בין היתר כי אינו יכול להפריד בין טובתו האישית והמשפטית להחלטותיו הפוליטיות. ראש הממשלה נאשם בשלושה תיקים.

בתיק 1000 (פרשת הטבות ההנאה) נתניהו נאשם כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי של כ-700 אלף שקלים, בעת שכיהן כראש ממשלה. עיקר המתנות היו סיגרים, מארזי שמפניה ותכשיטים.

בנוסף לכך, נטען כי נתניהו פעל לטובת מילצ'ן בשלושה עניינים, שבהם ביקש איש העסקים את התערבותו: הוא פנה לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי כדי להאריך את תוקף הוויזה של איש העסקים, הוא פנה לשר האוצר יאיר לפיד כדי להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, והוא פעל לקדם מיזוג של "קשת" ו"רשת" - לכאורה לבקשת מילצ'ן. על פי התביעה, מעשים אלו פגעו בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

הסרת פסל המחאה(צילום: אתר רשמי, בן מזרחי, אביב שילה)

תיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) עוסק בשיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. באותן שיחות השניים דנו לכאורה בהטבת סיקורו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות, בתמורה להטלת מגבלות על המתחרה העיקרי של העיתון - "ישראל היום". התביעה השתכנעה כי מי שהציע את העסקה הוא מוזס, ולכן הוא נאשם בהצעת שוחד. מנגד, היועמ"ש גם השתכנע כי נתניהו לא התכוון להשלים את עסקת השוחד, אולם המשיך את השיחות עם מוזס כדי לשפר את סיקורו בקבוצת ידיעות, ואף קיים פעולות מסוימות לצורך כך. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) התיק החמור ביותר מבחינת ראש הממשלה עוסק בהטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, שנתניהו העניק לכאורה לאלוביץ'. בתמורה, על פי האישום, פעל אלוביץ' להטות את הסיקור באתר וואלה! NEWS, שהיה בשליטתו. בתיק זה נתניהו נאשם בשוחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully