נתניהו בירך על הסרת ההגבלות מעל פולארד: מצפה שיגיע בקרוב לישראל

ראש הממשלה הודה בהודעה שמסר, לאור הסרת המגבלות מעל המרגל הישראלי, לשגריר רון דרמר, והוסיף כי הוא "מבקש לחזק אותו ואת אסתר". הנשיא ריבלין בירך: "כעת ניתן לברך בפה מלא 'ברוך מתיר אסורים'". ההגבלות הוסרו בסופ"ש מפולארד, שריצה מאסר של 30 שנה בארה"ב

21/11/2020
בווידאו: המגבלות על תנאי השחרור של פולארד יוסרו (צילום: רויטרס)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך היום (שבת) על הסרת המגבלות מעל המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, שריצה עונש מאסר של 30 שנה בארצות הברית בגין ריגול למען ישראל. "ראש הממשלה היה מחויב לשחרורו במשך שנים רבות ופעל למען החזרתו ללא לאות", נמסר מטעם נתניהו, שהודה גם לשגריר ישראל במדינה, רון דרמר, על ניהול המגעים "באחריות וברגישות מול הממשל האמריקני". ראש הממשלה הוסיף כי הוא "מצפה שג'ונתן פולארד יגיע בקרוב לישראל ומבקש לחזק אותו ואת אסתר, יחד עם כל אזרחי ישראל".

נשיא המדינה ראובן ריבלין בירך אף הוא על הסרת המגבלות מפולארד, ומסר כי "לאורך כל השנים כאבנו את כאבו וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו, וכעת ניתן לברך בפה מלא 'ברוך מתיר אסורים', אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות, שלאחריהן שנים תחת מגבלות. אנו מחכים לו ולמשפחתו בבית, לחיים חדשים בבריאות ושלווה".

אתמול הודיע משרד המשפטים בארצות הברית כי ועדת השחרורים החליטה שלא להאריך את ההגבלות שהוטלו על פולארד, לאחר שחרורו מהכלא לפני כחמש שנים. כעת, בגיל 66, יוכל פולארד לעזוב את ארצות הברית לכל יעד שירצה - כולל ישראל. "הוועדה מצאה כי אין ריאיות המובילות למסקנה כי פולארד עלול להפר את החוק", כתבה הוועדה בנימוקיה.

"מצפה שיגיע בקרוב לישראל". ג'ונתן פולארד בתום דיון בבית המשפט הפדרלי בניו יורק(צילום: רויטרס)

עורכי דינו של פולארד, אליוט לאואר וז'אק סמלמן, הבהירו כי הוא "יוכל לנסוע לכל מקום, להתיישבות ארעית או קבועה, בהתאם לבקשתו". במכתב שהעביר להם כתב פולארד כי הוא שמח על ההחלטה, וכי סוף סוף יוכל לסייע לאשתו אסתר, הנלחמת במחלת הסרטן. הוא הביע "הערכה והכרת תודה" לשגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, המייצגת אף היא את פולארד, מסרה כי "לפני כניסת השבת שוחחתי עמו, והוא נשמע נרגש לקראת החלטת בית המשפט. אנו מברכים על ההחלטה להסיר את הגבלותיו, ולאפשר לו לעלות לישראל". היא הוסיפה כי "לאחר שריצה את עונשו במשך 30 שנה, ועוד חמש שנים נוספות תחת מגבלות, הגיע הזמן של פולארד לשקם את חייו הפרטיים בשלווה בכל מקום שיחפוץ בו. זוהי סגירת מעגל חשובה לישראל, ויום מרגש עבור כולנו".

עוד בוואלה!

לא מתנזרים מריגול באמריקה: היעדים שמעניינים את ישראל בארה"ב

לכתבה המלאה

פולארד שוחרר ב-2015 לאחר כ-30 שנה בהם ריצה עונש מאסר בארצות הברית, לאחר שהורשע בריגול למען ישראל. עם שחרורו הוטלו עליו תנאים מגבילים למשך חמש שנים, הכוללים איסור יציאה מאזור מסוים בניו יורק, ענידת אזיק אלקטרוני המנטר את מיקומו באופן תמידי, מעצר בית לילי, ניטור מתמיד של מחשבו בביתו ובמקום עבודתו, והימנעות מיצירת קשר עם כלי התקשורת.

פולארד נעצר ב-21 בנובמבר 1985 בוושינגטון, לאחר שנתפס מעביר אלפי מסמכים מסווגים ממחלקת המודיעין של הצי האמריקני לידי מפעילו הישראלי. הוא נשפט למאסר עולם, ועל אף פניותיה הרבות של ממשלות ישראל לדורותיהן לארצות הברית, מעולם לא זכה לחנינה.

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם אסתר פולארד בלשכתו, לפני כארבע שנים(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, עמוס בן גרשום)

גורמי ביטחון בארצות הברית עמדו על עמדתם שלא להעניק לו חנינה במשך שלושה עשורים, והמאסר העכיר לפרקים את היחסים בין המדינות באופן משמעותי.

בנובמבר 2005 פולארד השתחרר ממאסרו בבית סוהר פדרלי בצפון קרוליינה, ועבר להתגורר בניו יורק. עורכת דינו וממשלת ישראל ניסו לערער על תנאי שחרור אך ללא הצלחה, ופולארד לא הורשה לעזוב את המדינה במשך חמש שנים ללא אישור הרשויות.

התובע הכללי בארצות הברית, ויליאם בר, יכול היה לבקש מוועדת השחרורים להאריך את המגבלות על פולארד, וזו ככל הנראה הייתה מתקבלת. אך לא הוגשה בקשה שכזו ולכן, הוועדה הודיעה כי החליטה שלא להאריך את תנאי השחרור.

כעת, משפולארד סיים לרצות את עונשו ואת תנאי שחרורו, ההתנגדות למעברו לישראל פחתה. ראשי קהיליית המודיעין האמריקנית לא מאיימים להתפטר במחאה, ואף כמעט ולא מתייחסים לסיומם של תנאי שחרורו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully