ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי בשל המחלוקת על תשלום ימי הבידוד

בהסתדרות הודיעו על המהלך ושבו על דרישתם להסדיר את התשלום לעובדים הנדרשים לשהות בבידוד. במרכז המחלוקת בין ח"כ חיים כץ לנציגי העובדים והמעסיקים נמצאת סוגיית המימון המלא של ימי הבידוד לעסקים הקטנים. בר דוד: "לא יעלה על הדעת שכל הנטל ייפול על צד אחד בלבד"

בווידאו: הדיון בועדת העבודה התפוצץ מבלי שהצביעו על ימי הבידוד (צילום: ערוץ הכנסת)

ההסתדרות הכריזה היום (ראשון) על סכסוך עבודה כללי במשק על רקע המחלוקת בנושא תשלום ימי הבידוד לעובדים. בהודעה שנשלחה על ידי ההסתדרות נכתב כי ברקע ההכרזה עומדת דרישת ההסתדרות להסדיר את התשלום לעובדים הנדרשים לשהות בבידוד נוכח מגיפת הקורונה.

בסוף יולי פסל בג"ץ את ההסדר שלפיו ימי הבידוד של העובדים נחשבו לימי מחלה על בסיס תעודת מחלה גורפת שהנפיק משרד הבריאות, אך נעתר והסכים להאריך זמנית את תקופת ההסדר. בסוף ספטמבר הגיעו ההסתדרות, האוצר והמעסיקים להסכמות בנוגע לאופן חלוקת נטל התשלומים על ימי הבידוד, אולם בסופו של דבר המתווה לא הועלה להצבעה בכנסת. זאת, בשל ההתנגדות למתווה של יו"ר ועדת הרווחה והעבודה חיים כץ.

המחלוקת המרכזית בין כץ לנציגי העובדים והמעסיקים היא סביב סוגיית המימון המלא של ימי הבידוד לעסקים הקטנים, לצד הדרישה לא לנכות לעובדים ימי מחלה. בעוד כץ דורש לפטור עסקים קטנים עם פחות מ-23 עובדים ממימון ימי בידוד ומניכוי ימי מחלה לעובדים, באוצר אומרים שהדבר ייצור "שני מעמדות" של עובדים.

לא העלה את המתווה להצבעה. ראש וועדת הרווחה והעבודה חיים כץ (צילום: אתר רשמי, יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)

בעקבות נפילת המתווה, קיים חשש כבד שעובדים שאינם מעוניינים לשלם את ימי הבידוד יפרו את ההנחיות ויגיעו למקומות העבודה חולים. באוצר הסכימו עוד קודם לדיון הוועדה לשפות עסקים קטנים של עד עשרה עובדים ב-75% במימון הממשלה במקום 50%.

במהלך השבוע האחרון המו"מ בין הצדדים נמשך, אך בשלב זה לא נמצא פתרון, ולכן ההסתדרות הכריזה על סכסוך העבודה בהתאם לאולטימטום שהציב ח"כ כץ לפני שבוע.

עוד בוואלה!

ההסתדרות מאיימת בצעדים ארגוניים בעקבות כשלון מתווה ימי בידוד

לכתבה המלאה
"לא יעלה על הדעת שהנטל רק על העובדים", בר דוד (צילום: צילום מסך, -)

"סוגיית ימי הבידוד היא נושא חוצה מגזרים - ונוגעת לכלל העובדים במדינה, גם במגזר הציבורי וגם בפרטי. לא יעלה על הדעת שכל הנטל ייפול על צד אחד בלבד, זה של העובדים, ולכן צריך שכל הצדדים יתחלקו בו בצורה מאוזנת", אמר יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד במהלך ישיבת בית נבחרי ההסתדרות היום.

לדברי בר דוד, "הצעת החוק בנוגע לימי הבידוד, שעליה עבדה ההסתדרות עם האוצר בשיתוף המעסיקים, היא הוגנת ולא נותנת פתח לניצול. חבל שהיא הפכה לפארסה על גב העובדים. אני קורא לכולם להתעשת ולגמור את הסיפור הזה כי אי אפשר להשאיר את העובדים חשופים. אני כיו"ר הסתדרות לא אתן לפגוע בעובדים במדינת ישראל ולהשאיר אותם חשופים לכל גחמה. האיזון נמצא גם עכשיו, בהצעת החוק שהעברנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully