בעקבות לחץ החרדים: ההצבעה על העלאת הקנסות תידחה

על פי ההצעה, שאושרה כבר בקבינט הקורונה, הקנסות לפתיחת מוסדות לימוד או קיום אירועים המוניים יגדלו מ-5,000 שקלים לכ-20 אלף. ח"כים חרדים ביקרו את ההחלטה: "צעד אומלל שלא תורם למאבק בתחלואה". ביהדות התורה איימו שלא להצביע בכנסת בעד ההגבלות, וגם בש"ס שוקלים זאת

בווידאו: חתונה בבית מלון בירושלים בניגוד להנחיות (צילום: דוברות משטרת ישראל)

בעקבות לחץ הסיעות החרדיות, ועדת השרים שהייתה אמורה לאשר היום (שני) את העלאת הקנסות על הפרת הגבלות הקורונה תידחה, ולא תובא היום לאישור בקריאה ראשונה בכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש עם ראשי הסיעות החרדיות, בניסיון להגיע להבנות.

לפי ההצעה שאושרה מוקדם יותר בקבינט הקורונה, בכפוף להשלמות חקיקה, הקנסות למוסדות חינוך יעמדו על 20 אלף שקלים. הקנס על הפרת איסור הפעלה של מקום הפתוח לציבור או בית עסק יעלה מ-5,000 שקלים ל-10,000 שקלים. קיום אירועים בניגוד לתקנות יעלה מאותו סכום ל-20 אלף שקלים.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בנאום במליאת הכנסת כי הוא "שמח שהדיון בוועדת השרים נדחה ואני אפגש עם ראש הממשלה נתניהו בנושא, אסור להפר את הנחיות משרד הבריאות אבל אסור לנו להעלות קנסות גבוהים כל כך לעסקים ובעלי חנויות שנמצאים כעת במצב קשה ו'חרדים לפרנסתם'". לאחר שנושא הקנסות ירד מסדר היום, מסתמן כי הסיעות החרדיות לא יתנגדו להצעת החוק.

הפעילו לחץ. ליצמן, דרעי ונתניהו (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

שר הפנים אריה דרעי הצביע נגד ההחלטה. הוא אמר כי זו "טעות חמורה" של הממשלה להכניס סעיף לחוק שמטיל קנס על מוסדות חינוכיים. "אני חושב שאני יודע מאיפה זה מגיע, בגלל איזה כותרת בעיתון. אם אדם הכניס בקפסולה 21 תלמידים במקום 20 גם אז ניתן לו קנס?", תהה דרעי. "אתם מדברים על מוסד חינוכי, אבל בפועל אתם אומרים תלמודי תורה. אתם מגדילים את הקנס רק בגלל שההורים עושים מגבית. אני יודע דבר אחד: כל הערים שמאשימים אותן שפותחות תלמודי תורה הן ירוקות".

דרעי הציע להוריד את מוסדות החינוך לרמת הקנס הנמוכה ביתר. "להבדיל ממסיבות ואירועים, שם אוכלים ורוקדים ויש שם מקדם הדבקה לעומת מוסדות חינוך שבהם לומדים בלבד. אין היגיון לקנוס מוסדות חינוך ברמת הקנס הגבוהה ביותר", הסביר דרעי.

יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר תקף את החלטת הקבינט להעלות את הקנסות, ואמר כי "משרד הבריאות מנותק לצערי מהפרקטיקה ומהחיים, מדובר בהחלטה אומללה שלא תורמת דבר למאבק בתחלואה". הוא הוסיף כי "השר דרעי היטיב להסביר את הדברים בקבינט וחבל שעמדתו לא התקבלה. אנחנו נתנגד להצעה". הצעת החוק צפויה להגיע בהמשך לדיונים בוועדה, ועליה יהיה לאשר, לדחות או לעכב את הדיונים עליה.

עוד בוואלה!

קבינט הקורונה אישר את התכנית להגדלת הקנסות למפרי הנחיות

לכתבה המלאה

בסיעת יהדות התורה הוחלט כי חברי הכנסת מטעמה יצביעו נגד הצעת חוק שתעלה היום להצבעה במליאה, במחאה על ההצעה לעלות את רף קנסות הקורונה. בכך ביקשו במפלגה לאותת לנתניהו, ולהחריף את טון ההתנגדות להעלאת הקנסות.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר במהלך הישיבה כי "עלינו להתייצב כחומה בצורה, כולנו, כל הסיעה, כל הח"כים החרדים - נבהיר לקואליציה שלא נסכים להעלאת הקנסות לתלמודי תורה, ולא נעמוד בשקט מול ביזוי גדולי התורה על ידי פקידי השלטון החילוני". לדבריו, "כל גדולי הדור מורים בכל תוקף להמשיך את לימוד התורה תוך שמירה על הבריאות וההיגיינה. אפילו בזמן מלחמת העולם השנייה שהייתה סכנה גדולה, עברו מעיר לעיר וממקום למקום כדי להמשיך ככל האפשר את קול התורה בעם ישראל".

בש"ס טרם התקבלה החלטה כיצד להצביע על ההצעה בכנסת, אף שדרעי התנגד אליה בקבינט, ובמפלגה הבהירו שישאלו את נשיא מועצת חכמי התורה לפני קבלת ההחלטה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully