וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השרים ידונו בסנקציות: 10,000 תלמידי ישיבות ילמדו בניגוד להנחיות

20.10.2020 / 14:47

הלימודים בעשרות ישיבות חרדיות ברחבי הארץ יחודשו מחר בהתאם להסכמות שגובשו בנושא, ולצדם מוסדות שלא צפויים לפעול בהתאם להנחיות. "ישראל חופשית" עתרה נגד המתווה, הכולל תלמידים בשכבות גיל שלא חוזרות ללמוד ביתר מוסדות החינוך: "זו אפליה, דורשים שוויון"

בווידאו: בית ספר חרדי נפתח בקרית אונו, תלמידות מעיר אדומה הגיעו ללמוד/מתוך פייסבוק, עריכה: איתי עמרם

ועדת שרים תתכנס היום (שלישי) כדי לדון בסנקציות שיוטלו על ישיבות שאין בכוונתן לציית או להקפיד על המתווה שיאפשר את פתיחתן מחדש של מוסדות הלימוד החרדיים במסגרת מגבלות הקורונה. גורם חרדי העריך כי "מדובר בעשרת אלפים בחורים בישיבות כאלה", שלא צפויות לפעול לפי ההנחיות.

לצד זאת, הלימודים בעשרות ישיבות חרדיות ברחבי הארץ יחודשו מחר, בהתאם למתווה שסוכם. אלפי תלמידים יערכו היום בדיקות קורונה, ולאחר שיקבלו את התשובות - הם יוכלו להגיע לישיבה.

לא רק התלמידים ייבדקו, אלא גם הרבנים וצוות ההנהלה. הם יגיעו לעשרות מוקדים הפרוסים בריכוזים החרדיים או בישיבות עצמן, יעברו את הבדיקות ללא צורך בהפניה מרופא, וימתינו בבידוד בבתיהם עד לקבלת התשובות, שיגיעו לכל המאוחר מחר. תלמידים או רבנים שחלו בקורונה בחודשים האחרונים והחלימו, יצטרכו להציג אישור רופא כדי לחזור לישיבה, ללא בדיקה מחדש.

תלמיד בישיבת קמינץ בירושלים, 2 בספטמבר 2020. יונתן זינדל, פלאש 90, פלאש 90
לקראת חידוש הלימודים. ישיבה בירושלים/פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90

תנועת "ישראל חופשית", באמצעות עו"ד רן פלדמן ממשרד ש. הורוביץ ושות', הגישה הבוקר עתרה לבית המשפט העליון בבקשה לבטל את מתווה הישיבות, שלטענתה הובילה לאלפי חולים רק לפני חודש.

מנכ"ל התנועה אורי קידר אמר כי "לציבור אין אפילו גרם נוסף של סבלנות לאפליה החמורה בין מערכת החינוך בישיבות למערכת החינוך של כל שאר הציבור". לדבריו, "הדרישה לשוויון פה היא פשוטה, ברורה ואמורה הייתה להיות מובנת מאליה בלי התערבות של בית המשפט, אך לצערי חברי הממשלה העדיפו עד כה את הלימודים בישיבות על צרכי החינוך של כולנו".

עוד בוואלה!

20% מההדבקות בישיבות מקורן ברבנים, המתווה החדש לא צפוי לשנות זאת

לכתבה המלאה

המתווה לפתיחת הישיבות החרדיות

 • ייפתחו ישיבות עם פנימיות בלבד, גם בערים אדומות
 • ביצוע בדיקות לכלל התלמידים שלא חלו בקורונה בעבר
 • תלמיד שיימצא חיובי לנגיף ייכנס לבידוד ולא יורשה להגיע לישיבה
 • תלמידים שחלו בקורונה בעבר לא יידרשו לבדיקה, בכפוף לאישור רופא
 • התלמידים יגיעו לישיבות באמצעות תחבורה פרטית מאורגנת
 • לאנשי הצוות ייערכו בדיקות קורונה אחת לשבועיים
 • התלמידים לא יורשו לצאת מהישיבה למעט תאריכים שנקבעו מראש או לצורך שידוך
 • הישיבות יפעלו במתכונת של קפסולות, שחלקן יתמזגו ויכללו עד 250 תלמידים

ממסמך פנימי שהגיע לידי וואלה! NEWS עולה כי 20% ממקרי הדבקה בקורונה בישיבות הגדולות במגזר החרדי, שפעלו בחודשים האחרונים בהתאם למתווה הקפסולות, מקורן ברבני הישיבה או בצוות ההנהלה.

התלמידים בישיבות החרדיות הגבוהות מקדישים את כל שעות היום ללימוד תורה. לרוב מדובר במוסדות עם פנימיות, המיועדים לנערים מגיל 17 עד נישואיהם. מאז סוף חופשת פסח למדו במוסדות אלה לפי מתווה קפסולות מיוחד, במסגרתו התלמידים עברו לפחות שתי בדיקות קורונה. כמו כן, הם חולקו לקבוצות נפרדות בנות 20 תלמידים, וכל קבוצה בודדה באופן מוחלט מהעולם החיצון ומקפסולות אחרות.

שבועיים לאחר מכן, קבוצות תלמידים בהן לא נמצאו חולי קורונה אוחדו, והמשיכו ללמוד ולשהות בישיבה מבלי לצאת ממנה, אפילו לאירועים משפחתיים. אולם, בחודש אוגוסט המתווה קרס כשהתגלו אלפי חולים בישיבות.

"המתווה מלא חורים"

אחת הבעיות שהתגלו במתווה היא אופן הפעולה של הצוות החינוכי והנהלת הישיבה במסגרתו. אנשי הצוות לא נותרו בישיבה, יצאו ממנה וחזרו אליה מדי יום. לפי מסמך רשמי של מרכז שליטה ובקרה מטעם ועד הישיבות, אף שלא היו במגע הדוק עם התלמידים אלא סביב מחיצות ניילון מיוחדות, אנשי הצוות וההנהלה היו מקור הדבקה של 20% מהחולים בישיבות. עם זאת, מהמסמך עולה כי אין פתרון שיאפשר להימנע מכך פעם נוספת.

כחלק מהפקת לקחים, ההמלצה של ועד הישיבות כעת היא לבצע בדיקות נרחבות יותר אצל אנשי הצוות בישיבות, בתדירות של אחת ל-14 יום, וכן לעטות מסיכה בעת העברת שיעורים לתלמידים גם כשהם נמסרים מאחורי מחיצות.

תלמידי ישיבת קמניץ בירושלים עוטים מסיכות בצל התפשטות הקורונה. 2 בספטמבר 2020. יונתן זינדל, פלאש 90
המתווה כולל תלמידים בשכבות שלא חוזרות ללמוד ביתר מוסדות החינוך. ישיבה בי-ם/פלאש 90, יונתן זינדל

"לא בטוח שזה נותן מענה", אמר גורם במשרד הבריאות. "המתווה מלא חורים, ואנחנו בוחנים אותו בניסיון להדק אותו יותר".

במסגרת המתווה ייפתחו ישיבות עם פנימיות בלבד, והוא כולל תלמידים בשכבות גיל שלא חוזרות ללמוד ביתר מוסדות החינוך. כמו כן, מסתמן כי הישיבות ייפתחו גם בערים האדומות, זאת בזמן ששאר המוסדות ביישובים אלו יישארו סגורים.

על פי המתווה, שגיבש ראש הדסק החרדי אלוף במיל' רוני נומה עם ועד הישיבות והרבנים, מי מהתלמידים שיימצא חיובי לקורונה - ייכנס לבידוד ולא יורשה להגיע לישיבה. אלו שיימצאו שליליים, יורשו להגיע למוסדות באמצעות תחבורה פרטית מאורגנת. בנוסף, התלמידים לא יורשו לצאת מהישיבה במשך כמה חודשים, למעט פעמים בודדות שייקבעו בתאריכים מראש, או לצורך יציאה לפגישות שידוכים. הישיבות עצמן יפעלו במתכונת של קפסולות תוך שמירה קפדנית על ההנחיות. חלק מהקפסולות יתמזגו בהמשך, ויכללו לכל היותר 250 תלמידים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  4
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully