משפט נתניהו

היועמ"ש לבג"ץ: אין הצדקה לחקירה פלילית של הדלפת ההקלטות מתיק 4000

מנדלבליט הודיע לבית המשפט שלא יפתח בחקירת ההדלפה של הקלטות בני הזוג אלוביץ', ששודרו בתכנית "המקור", זאת למרות המלצת הנשיאה חיות. לדבריו, יותר מ-250 היו נגישים לחומרים ו-150 אף עסקו בהן באופן ישיר ולפיכך: "מדובר בחקירה נרחבת שסיכוייה להניב תוצאה - נמוכים"

02/10/2020
בווידאו: דיון בבג"ץ בעתירת בני הזוג אלוביץ' על הדלפת הקלטות מתיק 4000 (צילום: רוני כנפו)

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע אתמול לבג"ץ כי לא יפתח בחקירת ההדלפה של הקלטות בני הזוג אלוביץ' ומנכ"ל וואלה! NEWS לשעבר, אילן ישועה, ששודרו בתכנית "המקור". זאת, חרף העובדה שנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, המליצה לפני כשבועיים לפתוח לפחות בבדיקה פלילית בעניין. כעת בית המשפט יידרש להכריע אם לאלץ את היועמ"ש להורות בכל זאת על בדיקה או על חקירה.

בעלי בזק לשעבר הנאשמים בתיק 4000 (תיק "בזק-וואלה"), דרשו לחקור את ההדלפה. בעתירה שהגישו לבג"ץ טענו באמצעות סנגוריהם, עו"ד ז'ק חן ומיכל רוזן עוזר, כי ההדלפה פוגעת בנאשמים בתיק ו"מעבירה את המשפט לכיכר העיר". לדבריהם, ההחלטה שלא לחקור, או לפחות לבצע בדיקה מקדימה, היא בלתי סבירה באופן קיצוני.

במהלך הדיון אמרה הנשיאה חיות כי הדלפות מסוג זה הפכו לתופעה נרחבת, שאכן גורמת נזקים לנאשמים, והוסיפה כשפנתה לנציג המדינה: "יש קושי עם זה שההחלטה שלכם היא לא לעשות כלום. אם הייתם אומרים שעשיתם בדיקה, כמו לבדוק מישהו שהיה מועמד להדלפה - משהו שמעיד על ניסיון לבדוק, ולא אומרים ישר ש'אין תוחלת בבדיקה'. עם המצב שלא עושים כלום אנחנו מתקשים, וההצעה שלנו שתשקלו לקיים בדיקה מקדמית בכל הנוגע להקלטות".

עוד בוואלה!

בג"ץ ממליץ לפתוח בבדיקה פלילית של הדלפת ההקלטות מתיק 4000

לכתבה המלאה
מנדלבליט(צילום: ראובן קסטרו)

היועמ"ש השיב אמש - ודחה את ההצעה. בתגובה נאמר לאחר בדיקה התברר שיותר מ-250 בני אדם במשטרה, בפרקליטות וברשות לניירות ערך, היו בעלי נגישות להקלטות ו-150 מתוכם אף עסקו בהן באופן ישיר. "לפיכך", השיב היועץ, "מדובר בחקירה נרחבת שסיכוייה להניב תוצאה נמוכים ביותר, והיא תהיה כרוכה בפגיעה ניכרת בפרטיות הנחקרים ובהשלכות משמעותיות נוספות".

במהלך הדיון לפני שבועיים נטען על ידי הסנגורים כי ישנה סבירות גבוהה שהמדליף הוא ישועה עצמו, שצפוי להיות עד התביעה הראשון במשפט. באשר לאפשרות לחקור רק אותו, השיב מנדלבליט כי הוא לא רואה הצדקה לחקור דווקא אותו, ולא את מאות העובדים האחרים שהיו בעלי נגישות להקלטות.

סברה כי ההדלפות גורמים לנזקים לנאשמים. חיות(צילום: פלאש 90, אוליבייה פיטוסי)

היועץ אף רמז כי הבקשה לחקור את ישועה עשויה להיות ניסיון להשפיע על עדותו המתקרבת. "יש להישמר מפני אפשרות של שימוש לרעה חלילה בפתיחה של הליכי חקירה בעניין הדלפות נטענות, ללא בסיס מתאים, כאמצעי עקיף להשפעה על המשפט הפלילי", נכתב בתשובת המדינה. עוד צוין כי בשנים האחרונות פורסמו בתקשורת חומרי חקירה רבים מ"תיקי האלפים", ואין הצדקה לחקור דווקא את ההדלפה הזאת ודווקא את ישועה, כשרבים מהחומרים שפורסמו בתקשורת היו כאלה שכלל לא היו בידיו.

תגובת המדינה מתייחסת גם לבקשת סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחקור את ישועה. לבקשה צורף מזכר מחומרי החקירה, ממנו עולה כי ניר חפץ אמר לחוקריו כי העיתונאית אילנה דיין אמרה לו שישועה הוא המקור של עיתונאי "המקור" ברוך קרא. אולם, בתגובת המדינה נאמר כי אותו מזכר הוא מחודש אוקטובר 2018, ומתייחס בכלל לתוכנית אחרת של "המקור", ולא לתוכנית בה שודרו ההקלטות ביוני 2020.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully