בשל כליאת שווא: המדינה תפצה בכ-200 אלף שקלים את חושף השחיתויות רפי רותם

ביהמ"ש קבע כי מעצרו בשנת 2010 נראה כנגוע בשיקולים זרים וכ"הוראה מגבוה". הוא זומן לחקירה על הטרדת קצין משטרה, בשל פקס ששלח על כך שתלונותיו על שחיתויות ברשות המסים אינן מתקדמות. "לא נראית סיבה מדוע יש לאזוק איש חוק שכל כוונותיו חשיפת פשעים"

14/09/2020
חדשות 10

בית משפט השלום בתל אביב הורה היום (שני) למדינה לפצות בכ-200 אלף שקלים את איש רשות המסים לשעבר וחושף השחיתויות רפי רותם. הוא קבע כי מעצרו של רותם בשנת 2010 עלה כדי כליאת שווא, וכי נראה שההחלטה לזמנו הייתה נגועה בשיקולים זרים.

האירוע שבלב התביעה הוא זימונו של רותם לחקירה בשנת 2010. לדבריו, בינואר אותה שנה שלח פקס לסנ"צ דוד אוסמו, ובו קבל על כך שתלונותיו על שחיתויות ברשות המסים אינן מתקדמות. כתוצאה מאותו פקס, זומן רותם לחקירה על הטרדת קצין המשטרה. רותם טען כי ההחלטה לזמנו לחקירה התקבלה בניגוד לנהלים, בחוסר סבירות ומשיקולים זרים.

עוד טען רותם כי משום שעצם זימונו לחקירה היה לא חוקי - הוא זכאי לפיצוי בגין "תנאי חקירתו ומעצרו הלא חוקיים, בשל איזוקו במהלך חקירתו ובעת מעצרו בתא העיכוב שלא לצורך, בשל חיפוש בכוח על גופו ללא סמכות ובשל הפעלת אלימות חמורה כלפיו".

"כל שעשה היה לשלוח פקס". רפי רותם בבית משפט השלום בתל אביב(צילום: מגד גוזני)

מנגד, המשטרה טענה כי לא מדובר בפקס בודד אלא בחלק מ"מסכת ארוכה ומתמשכת של הטרדת עובדי ציבור" - שבגינה אף הורשע רותם בהטרדת עובד ציבור. לטענת המשטרה, שאותה הכחיש רותם, הוא התנגד להשלמת החיפוש על גופו "וגרם להחרפת האירוע שלא לצורך".

השופט מנחם קליין ציין כי מעדותו של הקצין הממונה בעת החקירה עולה שלא הוא החליט לזמן את רותם, אלא קיבל "הוראה מגבוה" מאגף החקירות והמודיעין של מרחב ירקון. "מכאן עולה תמיהה ראשונה לעניין תקינות ההחלטה ונחיצותה העניינית של הזמנה זו לחקירה, וכן העובדה כי בתיק לא הייתה כל תלונה".

עוד בוואלה!

פרשת אדרי: המשטרה מעכבת חקירה בחשד לשיבוש עבודת הוועדה למינוי בכירים

לכתבה המלאה

עוד קבע השופט כי "נראה שהזמנתו של התובע לחקירה לא הייתה סבירה, וממכלול הנסיבות נראה אף שהייתה נגועה בשיקולים זרים ולא נבעה מהחלטת הקצין הממונה על החקירה". באשר לאיזוקו של רותם במהלך חקירתו, ציין השופט כי העדים מטעם המשטרה סיפקו עדויות סותרות באשר לשאלה האם מדובר בהחלטה בשיקול דעתו של החוקר, או שמדובר בנוהל קבוע.

כך או אחרת, קבע השופט קליין כי "משאין חולק על כך שתמיד כשנקרא התובע לתחנה הוא התייצב, לא נראית סיבה מדוע יש לאזוק איש חוק שכל כוונותיו חשיפת פשעים, ומנגד כל פשעו במשלוח פקס והשתלחות מילולית על רקע אותן פעולות ממש".

המדינה תשלם פיצויים. בית משפט השלום בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)

עוד נקבע בפסק הדין שגם התנאי שהוטל על חושף השחיתויות רותם עם שחרורו - לא ליצור קשר עם כל איש משטרה - לא היה מידתי והיווה פגיעה חמורה בזכויות היסוד שלו. "יש לזכור שהתובע לא הפגין מחוץ לביתו של קצין משטרה ולא הרעיש מחוץ ללשכתו", כתב. "כל שעשה היה לשלוח פקס. המדובר בסך הכול בנייר. רוצים - קוראים כולו, לא רוצים, מדלגים בין הפסקאות".

רותם, שיוצג על ידי עו"ד נאוה פינצ'וק אלכסנדר, העלה טענות לגבי החיפוש שנערך על גופו. השופט אמנם לא קבע שהופעלה כלפי רותם אלימות מוגזמת במכוון, אך קיבל את הטענה כי הופעל כלפיו כוח מוגזם - זאת אף שרותם התנגד לביצוע חלק מהחיפוש. עוד מצא השופט כי רותם הוחזק משך לילה שלם בחדר ללא מיטה וללא תנאים בסיסיים, שאינו ראוי לשמש תא מעצר. בשל כל אלה החליט כי המדינה תפצה את רותם בסכום של כ-200 אלף שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully