גירעון שיא של 87.5 מיליארד שקלים מחודש ינואר

על פי משרד האוצר, הוצאות הממשלה בחודשים ינואר-אוגוסט השנה הביאו לגירעון תקציבי הגבוה פי שלושה לעומת הנתון בתקופה המקבילה אשתקד. הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עלה ל-110.5 מיליארד שקלים, ומהווה 8.1% מהתוצר

בווידאו: שר האוצר בתדרוך על התכנית הכלכלית (צילום: רוני כנפו, עריכה: ניר חן)

הגירעון המצטבר מתחילת שנה 2020 הגיע לשיא של 87.5 מיליארד שקלים - כך עולה היום (ראשון) מנתוני משרד האוצר. על פי אומדן תקציב ההוצאות, גירעון הממשלה ומימונו לחודשים ינואר-אוגוסט 2020, גבוה פי שלושה מהנתון בתקופה המקבילה אשתקד - 29.2 מיליארד שקלים.

כמו כן, הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד 110.5 מיליארד שקלים, שמהווים 8.1% מהתוצר.

בפעילותה התקציבית של הממשלה בחודש אוגוסט האחרון, נמדד גירעון בסך 17.3 מיליארד שקלים. זאת, לעומת הנתון באוגוסט אשתקד, בו עמד הגירעון התקציבי על 5.2 מיליארד שקלים. ביום שלישי הקרוב הממשלה צפויה לאשר תוספת תקציב בסך 11 מיליארד שקלים.

המשבר הכלכלי שובר שיאים. שר האוצר כץ (צילום: פול צלמים, אוהד צויגנברג "הארץ")

בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה בחודש מרץ, ישראל נכנסה למשבר כלכלי חמור. הממשלה הוציאה סכומים גבוהים מאוד להתמודדות עם הנגיף, בין היתר עבור תשלום דמי אבטלה, תגבור מערכת הבריאות, סיוע לעסקים ועצמאים, וחלוקת מענקים לכלל אזרחי ישראל.

נתוני משרד האוצר על הגירעון התקציבי מצטרפים לשורת נתונים שפורסמו בחודשים האחרונים, וחושפים תמונה עגומה על עומק המשבר הכלכלי בישראל. התחזית הכלכלית של משרד האוצר לשנים 2023-2020, שפורסמה לפני כחודש, מעלה כי יעברו ארבע עד חמש שנים לפני שהמשק הישראלי יתאושש ממשבר הקורונה ויחזור למצב של תעסוקה מלאה.

עוד בוואלה!

רק פרויקטור כלכלי יוכל להציל את אזרחי ישראל ממדיניות האוצר הכושלת

לכתבה המלאה

באוצר מציגים שני תרחישים אפשריים: התאוששות והחמרה. במצב של החמרה, מזהירים במשרד, אחוז האבטלה יעמוד בסוף השנה על 15%. עוד על פי תחזיות האוצר - הצמיחה צפויה להתכווץ ב-7% ב-2020 ולצמוח ב-2.2% בשנת 2021.

גם התאוששות, המלווה בהגבלות חדשות בהיקף מצומצם יחסית כתוצאה מעלייה בתחלואה, לא תחסוך את הפגיעה במשק, ותביא אף היא לפגיעה כוללת של כ-8.9% בתוצר. זאת, בהשוואה לתחזית הצמיחה הקודמת לשנת 2020, שעמדה על 3%. במקרה כזה, שיעור האבטלה יעמוד בסוף השנה על 10%.

השרים יתכנסו בשלישי כדי לאשר תוספת של 11 מיליארד שקלים. ישיבת ממשלה (צילום: פלאש 90, אוליבייה פיטוסי/פלאש 90)

סקר כוח אדם ומשרות פנויות שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסם בחודש יולי האחרון, חשף כי ברבעון הראשון של שנת 2020 הצטמק הביקוש לעובדים בישראל ב-25 אלף משרות. זאת, כתוצאה מהשלכות מגיפת הקורונה והמשבר הכלכלי שנלווה לה.

כך, בעוד שברבעון הרביעי של 2019 עמד מספר המשרות הפנויות הממוצע על 98.9 אלף, ברבעון הראשון של השנה הנוכחית צנח הנתון ל-73.9 אלף משרות בלבד. מספר המשרות הפנויות בקרב מנהלים ירדה אף היא, מ-1,900 ברבעון האחרון של 2019 ל-1,700 משרות בממוצע, ברבעון הראשון של השנה הנוכחית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully