תחזית האוצר: חזרה של המשק לתעסוקה מלאה - לפחות עוד 4 שנים

משרד האוצר מציג תחזית קודרת לשנים הקרובות, ובתרחיש של החמרת המגיפה חוזה ששיעור האבטלה יעמוד על 15% בסוף השנה. עוד מזהירים במשרד מהתכווצות בייצוא, כמו גם עצירה של ייצוא שירותי התיירות

בווידאו: תוצאות הצבעה על חוק "מענק לכל אזרח" (צילום: ערוץ כנסת)

יעברו ארבע עד חמש שנים לפני שהמשק הישראלי יתאושש ממשבר הקורונה ויחזור למצב של תעסוקה מלאה - כך עולה מהתחזית הכלכלית של משרד האוצר לשנים 2023-2020, המתפרסמת היום (ראשון).

באוצר מציגים שני תרחישים אפשריים: התאוששות והחמרה. במצב של החמרה, מזהירים במשרד, אחוז האבטלה יעמוד בסוף השנה על 15%. עוד על פי תחזיות האוצר - הצמיחה צפויה להתכווץ ב-7% ב-2020 ולצמוח ב-2.2% בשנת 2021.

גם התאוששות, המלווה בהגבלות חדשות בהיקף מצומצם יחסית כתוצאה מעלייה בתחלואה, לא תחסוך את הפגיעה במשק, ותביא אף היא לפגיעה כוללת של כ-8.9% בתוצר בהשוואה לתחזית הצמיחה הקודמת לשנת 2020, שעמדה על 3%. במקרה כזה, שיעור האבטלה יעמוד בסוף השנה על 10%. בתוך כך, צפויה התכווצות בייצוא, בדגש על ייצוא סחורות בענפים בעלי עצימות טכנולוגית בינונית-נמוכה, ועצירה בייצוא שירותי תיירות.

הצמיחה צפויה להתכווץ ב-7%. קניון עופר בפתח תקווה (צילום: ראובן קסטרו)

בנוסף, פורסמו נתונים המצביעים על היקף הפגיעה בענפים מסוימים, המתבטא בירידה בגביית המסים מבעלי עסקים בתחומים אלו. כך, גביית המסים בענף התיירות ירדה ב-44.9%, בענף האומנות והבידור ב-34.9%, במשקי הבית ב-32.5%, בכרייה וחציבה ב-30.5% ובפעילות בנדל"ן ב-5.7%.

לצד נתונים אלו, באוצר אומרים כי הניסיון מהעולם בעשורים האחרונים מלמד שלאחר משברים כלכליים משמעותיים, עלולים לחלוף שנים רבות עד לחזרה לתעסוקה מלאה של השוק. מדובר בסדר גודל של ארבע עד חמש שנים, ולעיתים אף יותר. יחד עם זאת, קיימת אי ודאות גדולה לגבי משך זמן ההתאוששות מהמשבר בשוק העבודה לאור אופי המשבר הנוכחי.

עוד בוואלה! NEWS

משפחות שנפגעו מהמשבר על המענקים: "זה פלסטר, ניסיון להשתיק אותנו"

לכתבה המלאה
אתר רשמי אתר רשמי

בסך הכל, הייצוא בשנת 2020 צפוי להתכווץ בכ-9%, זאת בהשוואה לצפי של התרחבות של 4.6% שהופיע בתחזית הקודמת. ההתכווצות בסחר העולמי, בשיעור 11.9%, צפויה להשפיע על ייצוא הסחורות של ישראל. ייצוא הסחורות יושפע גם מצמצום הפעילות בתקופת הסגר בחודשים מרץ-אפריל.

באוצר מעריכים גם שתחול פגיעה מסוימת בייצוא שירותי ההיי-טק, לאור התכווצות משמעותית בכלכלת ארצות הברית. עם זאת, על פי ההערכות, ההתכווצות בייצוא עשויה להיות מתונה באופן יחסי, לאור ההזדמנוית שנוצרו כתוצאה מהשינויים בדפוסי הפעילות, שבעיקרה עלייה בהיקף העבודה מרחוק המגבירה את הביקוש לפתרונות טכנולגיים.

התיירות הזרה נפגעה באופן דרמטי וחסר תקדים, בדומה לשאר העולם. ענף זה היווה כ-13.6% מייצוא השירותים לפני פרוץ המשבר, וכ-7.4% מכלל הייצוא. אולם, החל מחודש מרץ התיירות לישראל כמעט פסקה לחלוטין, וזמן רב עוד צפוי לעבור לפני שהענף יתאושש לגמרי. הפגיעה בייצוא הכללי כתוצאה מהמשבר בענף התיירות מוערכת בכ-4.3%.

פגיעה בענפים לפי ירידה בשיעור גביית המס בחודש יוני

 • תיירות - 44.9%-
 • אומנות ובידור - 34.9-
 • משקי בית - 32.5-
 • כרייה וחציבה - 30.5%-
 • פעילות בנדל"ן - 5.7%-

שירות התעסוקה עדכן היום כי בעוד 438 בני אדם דיווחו על חזרה לעבודה, מספר דורשי העבודה החדשים גבוה פי 3.4 ועומד על 1,493 איש ואישה. מאז תחילת ההקלות, 413,417 בני אדם שבו לעבודתם, בעוד ש-190,767 בני אדם הצטרפו למעגל דורשי העבודה. בסך הכל, בישראל ישנם 875,227 דורשי עבודה נכון להיום, מהם 577,633 בחל"ת. שיעור האבטלה הוא 21.6%.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסמו לפני כשבועיים, עולה כי ברבעון הראשון של שנת 2020 הצטמק הביקוש לעובדים בישראל ב-25 אלף משרות. זאת, כתוצאה מהשלכות מגיפת הקורונה והמשבר הכלכלי שנלווה לה.

כך, בעוד שברבעון הרביעי של 2019 עמד מספר המשרות הפנויות הממוצע על 98.9 אלף, ברבעון הראשון של השנה הנוכחית צנח הנתון ל-73.9 אלף משרות בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully