אלפים שבתו במחאה על האלימות כלפי נשים: "האלימות נגד נשים חוצה מגזרים"

עשרות חברות ועיריות הצטרפו למאבק באלימות כלפי נשים והתירו לעובדיהם לשבות למשך חצי שעה. ברחבי הארץ נערכו מפגני תמיכה בנערה שנאנסה באילת, ובהמשך תתקיים הפגנה בכיכר רבין. בת"א הוסר ציור הקיר בחוף מציצים: "מסר לדורות הבאים"

בווידאו: שביתה במחאה על החשד לאונס באילת (צילום: חברת החשמל, עריכה: עמית שמחה)

אלפי אזרחים ברחבי הארץ שבתו היום (ראשון) מעבודתם בשעה 12:00, במחאה על האלימות המופעלת כלפי נשים. זאת ברקע החשד לאונס בת ה-16 באילת ומקרי האלימות נגד נשים. המחאה תחת הכותרת "שביתת נשים - נשים ונערות אינן הפקר", אורגנה על ידי קבוצת נשים פרטית, והצטרפו אליה עשרות גופים וחברות בישראל שקראו לעובדיהם לחדול למשך חצי שעה או יותר מעבודתם.

במקביל, פעילות המחאה קיימו מפגן תמיכה על גשר המיתרים בירושלים. הפעילות קראו בין היתר "גם אני אחת מתוך אחת", "אל תגידו בני טובים על אנסים ומטרידים" ו"לא תישארי לבד, אנחנו פה לתת לך יד".

במהלך השביתה, ערכו כמה גופים שעות עיון והרצאות בנושא האלימות המופנית כלפי נשים, שכמה מהן הועברו בזום בעמוד הפייסבוק של שדולת הנשים בתל אביב. במסגרת המאבק, יתקיימו הערב הפגנות בעשרות ערים וצמתים ברחבי הארץ, כשהמרכזית שבהן תתקיים בכיכר רבין שבתל אביב בשעה 20:00.

מחאה נגד אלימות כלפי נשים בהרצליה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

בין היתר לקחו חלק בשביתת המחאה עיריית תל אביב, עיריית ירושלים, עיריית רמת גן, עיריית אשקלון, האוניברסיטה הפתוחה והסוכנות היהודית. כמו כן, שבתו חברות רבות, בהן חברת החשמל - שהודיעה כי תאיר הערב את הארובה ברדינג על מנת להעלות את המודעות למאבק, וכמפגן הזדהות עם הנערה שנאנסה לכאורה באילת.

לדברי מורן זר קצנשטיין, יוזמת מחאת הנשים, "הגיעה העת לומר די. ואם הם לא יעצרו, אנחנו נעצור. האלימות כנגד נשים חוצה מגזרים, חוצה ימין ושמאל, זאת אלימות שלא ניתן להשלים עמה עוד. אני קוראת לכן, נשות ואנשי ישראל, תעצרו, תפגינו, תשמיעו את קולכם".

עוד בוואלה!

הפגנות ברחבי הארץ נגד אלימות כלפי נשים: "יש אדישות בממשלה"

לכתבה המלאה
פעילות לוט"ם מפגינות בגשר המיתרים בירושלים, היום (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
השרה מירב כהן במחאה בירושלים, היום (צילום: אתר רשמי, דוברות השרה לשוויון חברתי וגמלאים)

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הודיעה כי היא תעלה ביום רביעי להצבעה הצעה לוועדת חקירה פרלמנטרית על תרבות האונס בחברה הישראלית. ועדת החקירה שהיא מבקשת להקים תבחן את התמודדות מערכת החינוך ומערכי החינוך המיני, המחסור במרכזים האקוטיים, הטיפול בתלונות על ידי גורמי האכיפה והצורך בבניית תוכנית לאומית דחופה במניעת תרבות האונס.

"תרבות האונס נמצא בכל פינה וברור שיש צורך ברור להקמת תוכנית לאומית, מיפוי הגורמים הרלוונטים וטיפול קונקרטי ומקיף ביחס של הגורמים לנושא", אמרה ח"כ זנדברג.

בווידאו: מחיקת הציור ה"מציצים לשירותים" בחוף בתל אביב (צילום: עיריית תל אביב, עריכה: עמית שמחה)

ברוח המחאה ובעקבות תלונות, עיריית תל אביב-יפו הסירה הבוקר את ציור הקיר של האמן רמי מאירי, בו נראים שני נערים מציצים למלתחות בחוף הים. ראש העיר רון חולדאי מסר כי "חופש הביטוי וחופש האמנות הוא ערך עליוני בעירנו. ולמרות זאת, החלטנו שציור הקיר הוותיק אינו יכול להישאר על כנו שכן הוא נתפס על ידי רבים כעידוד או קבלה של מעשה פסול ופלילי".

לדברי חולדאי, "מחיקת הציור אינה מוחקת את העבר או את היצירה הקולנועית שתיארה אותו, אלא מבטאת אמירה לגבי סוג המסר שאנחנו מעניקים לדורות הבאים".

הסרת ציור הקיר בחוף מציצים, הבוקר (צילום: אתר רשמי, גיא יחיאלי)

במהלך השבת התקיימו הפגנות בכמה מוקדים ברחבי הארץ, לאחר שביום חמישי הפגינו מאות בני אדם בתל אביב ובחיפה. כמאה מתוכם הגיעו לכיכר הבימה בתל אביב, וקראו "נאבקות, נאבקים, נגד אלימות כלפי נשים" ו"בממשלה אדישים לאלימות כלפי נשים".

המפגינים דרשו "חקירה רגישה ויעילה ולא עוד הצהרות על חוסר עניין לציבור וחקירות הנסגרות מחוסר ראיות". עוד דרשו כי "יעבור תקציב לתכנית במאבק באלימות כלפי נשים שהובטח ב-2017", וכן "מערכת משפט שראש מעייניה הוא נפגעי.ות עבירה ולא שמם הטוב של הפוגעים".

"אם זה לא יעצור - אנחנו נעצור". הפגנת נשים בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

האירוע ששימש כטריגר לתנועות המחאה ולהפגנות האחרונות הוא החשד לאונס הנערה בת ה-16 במלון באילת. על פי החשד, מעל לעשרה גברים מעורבים באירוע ועד כה נעצרו ארבעה. "צוות החקירה הצליח להגיע להערכה של מספר החשודים המעורבים באירוע, כרגע פועלים לזיהויים וצפויים מעצרים שלהם בימים הקרובים", מסרו במשטרה לאחר הערכת מצב שקיים מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם סופר, עם מפקד מרחב לכיש נצ"מ רונן אבניאלי ועם צוות החקירה המיוחד שהוקם כדי לחקור את המקרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully