וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסיבה לנחיתת החירום של כוכבי: גילויים חדשים מתחקיר הכשלים במסוקי הינשוף

18.8.2020 / 23:22

מפרטי תחקיר התקלה במסוק הרמטכ"ל שביצע נחיתת חירום בחודש שעבר, עולה כי המנוע של המטוס היה נגוע בקורוזיה, ככל הנראה בשל לחות שהצטברה בו. גורמים בחיל בוחנים אם יש קשר לכך שהמסוקים מוחזקים בבסיס פלמחים. "קרבה לים מאיצה תהליכי בלאי"

צילום: דובר צה"ל

ממצאים חדשים מתחקיר חיל האוויר על שורת התקלות הטכניות שאירעו במסוקי הינשוף (בלקהוק), שופכים אור על נחיתת החירום בטיסת הרמטכ"ל אביב כוכבי בחודש שעבר. מפרטי התחקיר שהגיעו לידי וואלה! NEWS, התקלה אירעה ככל הנראה בשל הצטברות של קורוזיה במנוע, שנובעת בדרך כלל מלחות גבוהה. גורמים בחיל האוויר אמרו כי יש לבחון גם את קרבת המסוקים לים, בשל מיקום הטייסת בבסיס פלמחים שעל החוף.

מפרטי התחקיר עולה כי התקלה במסוקו של כוכבי ב-8 ביולי הוגדרה על ידי טייסת 124 כ"חמורה". זאת, משום שלאחר ההמראה ממנחת "אלדר", בגובה של מאה מטרים מעל הקרקע, חווה צוות האוויר "הזדקרות מדחס", שלווה בפיצוץ וזמזום רצוף מאזור המנוע.

מסוק צה"לי מדגם בלאק הוק, ינשוף בבסיס חיל האוויר חצרים. אפריל 2015. ניר אריאלי, במחנה
מסוק בלקהוק של צה"ל/במחנה, ניר אריאלי

בעקבות הפיצוץ והזמזום, החליט טייס המסוק לבצע הקפה באוויר, כשצוות זיהה בינתיים מנוע אחד תקול. הטייס החליט להפחית את העומס על המנוע השני, וכתוצאה מכך הסל"ד (סיבוב מנוע לדקה) ירד, אך החום במנוע עלה. בשל כך, החליט הטייס להחליף מצערות ולבצע נחיתת חירום, כשרק מנוע בודד פועל. עוד התגלה בתחקיר כי חלק מהלהבים התפרקו בתוך המדחס, ככל הנראה בגלל קורוזיה (חמצון של המתכת במגע עם לחות).

בשל רצף של כשלים במסוקים מאותו הסוג בתקופה האחרונה, החליט מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין לקרקע את כל מערך המסוקים מפעילות אימונים ותובלות עד להודעה חדשה. את ההחלטה הקדימו שורת תקלות שאירעו בחודשיים האחרונים במערך מסוקי הינשוף. האחרונה שבהן התגלתה ביום ראשון השבוע, במהלך בדיקות שבוצעו במסוק, בעת שהיה על הקרקע.

עוד בוואלה!

מסוקי הבלקהוק של חיל האוויר יקורקעו בעקבות שורת תקלות: "נורה אדומה"

לכתבה המלאה

גורמים בחיל האוויר סיפרו לוואלה! NEWS כי קציני להק ציוד שבחנו את המסוק, מיקדו את תשומת הלב של המכונאים בטייסת במנוע. "ההערכה היא שמקור התקלות מתחיל בבקר והווסת של האוויר והדלק במנוע", סיפרו הגורמים. "עכשיו ישלחו אותם לבדיקה מעמיקה מאוד, כדי לראות האם מדובר בסדרה פגומה של חלקים או באחזקה בעייתית ובלאי בלתי צפוי".

הגורמים טענו כי הצוות שמונה לבדוק את חלקי המסוקים ואת התקלות שצויינו, צריך לבחון גם את קרבת כלי הטיס לים. זאת, בשל מיקום הטייסת בבסיס פלמחים שעל החוף. בעבר הטייסת הוצבה בבסיס חצרים בתנאי מזג אוויר שונים לחלוטין, ובחיל חושדים כי זה מה שהוביל להתבלות המנוע.

"הקרבה לים מאיצה תהליכי קורוזיה במסוק", הסביר אחד הגורמים. הוא הוסיף כי "לקרקע את מערך הינשוף זו דרמה בחיל האוויר. מדובר בסוס עבודה. היסעור הוותיק לא יכול להחליף אותו בכל משימה".

מסוק ינשוף – בלקהוק  - של חיל האוויר. AP
"ההערכה היא שמקור התקלות בווסת של האוויר והדלק במנוע". מסוק בלקהוק/AP

מחברת לוקהיד מרטין, יצרנית מסוקי הבלקהוק, נמסר כי "הבטיחות עומדת בראש סדרי העדיפויות שלנו, והצענו את עזרתנו לחיל האוויר הישראלי בעניין. מסוקי הבלקהוק תוכננו ויוצרו במטרה לעמוד בתנאי הטיסה הקשים ביותר ובדרישות התפעוליות והבטיחותיות המחמירות של חיל האוויר. עם יותר מ-14 מיליון שעות טיסה מצטברות ברחבי העולם, מסוקי הבלקהוק הם הפלטפורמה המוכחת והטובה ביותר בעולם למסוקי סער רב-תכליתיים ברחבי העולם".

מערך מסוקי הינשוף, המוגדרים כמסוקי סער, ממלא משימות תובלה של אח"מים, אך ליבת ייעודו הוא חילוץ צוותי אוויר ולוחמים משטח אויב או שטחים מורכבים, פינוי פצועים משטח אויב או של אזרחים ופצועים באורח קשה, וכן ניוד לוחמים למבצעים, בדגש על מבצעים מיוחדים, שבהם החשאיות היא חלק הכרחי במשימה. להחלטה לקרקע את המערך יש משמעות כבדה בשל תפקידיו המגוונים, למרות שבחיל הדגישו כי במקרה של הכרח מבצעי צוותי האוויר יטוסו לבצע משימות.

מדובר צה"ל נמסר כי "מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין, החליט על קרקוע מערך מסוקי הינשוףמפעילות אימונים ותובלות בעקבות מספר תקלות טכניות שהתרחשו במנועי המסוקים בחודשיים האחרונים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully