להב 433 בודקת: מי עומד מאחורי הפרופיל המזויף שאיים לפגוע בנתניהו?

יחידת הסייבר פתחה בבדיקה כדי לגלות מי עומד מאחורי "דנה רון", המשתמש שראש הממשלה שיתף את אחת מתגובותיו בטענה כי מדובר בהסתה. פייסבוק הסירה אותו מהרשת לאחר שהוא התברר כפיקטיבי

לירן לוי ודניאל דולב
30/07/2020
בווידאו: השר אמסלם מתייחס במליאת הכנסת לאלימות נגד המפגינים בהפגנה בתל אביב (צילום: ערוץ כנסת)

יחידת הסייבר בלהב 433 פתחה היום (חמישי) בבדיקה מי עומד מאחורי חשבון הפייסבוק שאיים לפגוע בראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר שפייסבוק הודיעה כי המשתמש, שכונה "דנה רון" - מזויף, והסירה אותו מהרשת.

נתניהו צייץ אמש בטוויטר את התגובה, שלכאורה נכתבה על ידי אישה בשם דנה רון, ולפיה: "את ביבי צריך להוריד רק בכוח. דיקטטורים מזיזים רק עם כדור בראש". הוא כתב כי מדובר ב"איום הסתה שקורא לרצוח אותי".

היום, פייסבוק הודיעה כי הצוותים הגלובליים של החברה ערכו בדיקה ומצאו כי הפרופיל מזויף, ועל כן הוסר לאלתר. עוד נמסר כי התגובה עצמה מפרה את המדיניות של פייסבוק, בשל הקריאה לאלימות, ועל כן הוסרה גם היא יחד עם הפרופיל באמצעותו היא נכתבה.

המשטרה תבדוק מי עומד מאחורי הפרופיל המסתורי. נתניהו(צילום: אתר רשמי, טל שחר)

בתגובה, מקורבי ראש הממשלה מסרו כי אם מדובר בחשבון אנונימי שהופעל על ידי גורמים הקוראים לרצוח את נתניהו - הדבר חמור לא פחות. "כל מי שמטייח את ההסתה לרצח ראש הממשלה ומשפחתו - שותף להסתה", נכתב בחשבון הפייסבוק של נתניהו.

עוד נמסר ממקורביו כי "המשטרה חייבת לאתר את המסית, למצות עמו את הדין ולפעול בנחישות נגד עשרות פרסומי ההסתה והאיומים ברצח המתפרסמים מדי יום נגד ראש הממשלה ומשפחתו". מקורבי נתניהו ציינו גם כי "אפרים שמיר שקרא לרצוח את ראש הממשלה אינו אנונימי, וכמוהו אנשים אחרים שנחקרו במשטרה על הסתה. בושה וחרפה שהתקשורת עוסקת בטיוח ההסתה במקום להוקיע אותה".

בחודשים האחרונים נתניהו התלונן פעמים רבות על כך שהוא ומשפחתו מותקפים ברשתות החברתיות ומקבלים אינספור איומים.

עוד בוואלה!

נתניהו טוען שהגולשת "דנה רון" איימה לרצוח אותו. פייסבוק: הפרופיל מזויף

לכתבה המלאה
האיום שנכתב מחשבון הפייסבוק המזויף(צילום: צילום מסך, ללא)
הפרטים האישיים עודכנו פעמיים בתוך דקה, בזמן תקיפת המפגינים(צילום: צילום מסך, ללא)

עוד לפני הודעתה הרשמית של פייסבוק, עלה החשד כי מדובר בפרופיל מזויף. אחד מהגולשים, יוסי דורפמן, ניתח את הפרופיל ומצא בו כמה סימנים מחשידים - בהם הפוסטים שעלו ביממה האחרונה, שנראו כפעילות מכוונת ליצירת פרופיל פיקטיבי שעוסק בהשמצות נתניהו. כמו כן, הפרופיל עלה ללא תמונה, ויש לו מעט מאוד חברים שרובם הם תומכי נתניהו. "האם זהו תרגיל 'דגל כוזב' שבו מסווים פעילות כדי להאשים צד אחר?", תהה דורפמן בשרשור בטוויטר שזכה לתהודה רבה ברשת החברתית.

דורפמן כתב כי "אם יש כאן איום ברצח - שב"כ חייב להתערב ולגלות לציבור מי מפעיל את הפרופיל. נראה מה יתגלה - איום ברצח או שימוש פוליטי של נתניהו באיום ברצח, באמצעות זיוף נתונים. זה חייב להיחקר".

התנועה לאיכות השלטון פנתה מוקדם יותר למשטרה בדרישה לפתוח בחקירה שתחשוף מי האדם שעומד מאחורי החשבון. בתנועה הסבירו כי "גם אם מדובר בפרופיל פיקטיבי, מאחוריו עומד אדם אמיתי שאיים במפורש ברצח של ראש ממשלה" ואמרו כי "יש לחקור מיהו מפעיל הפרופיל שכתב את הדברים".

"אנו חיים במציאות בה מתערבבים לעתים היצרים האלימים המוצאים מקום במקלדת, יחד עם אלימות של ממש הגולשת לרחוב", הסבירו בתנועה לאיכות השלטון. "כולנו חזינו בשבועות האחרונים כיצד אזרחים שיצאו לרחוב למחות נגד השחיתות ונגד המצב הכלכלי הקשה, ספגו אלימות קשה ביותר מאזרחים אחרים - שהיו מתודלקים באדי השנאה וההסתה ששאפו ברשתות החברתיות. על כן, אנו קוראים ליועמ"ש מנדלבליט ולמ"מ מפכ"ל המשטרה כהן להתייחס לאיומים אלו במלוא הרצינות".

  • להב 433
  • הסתה
  • פייסבוק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully