ריבלין: "רצח של מפגין שיצא למחות ורצח של רה"מ - אינם תרחיש דמיוני"

הנשיא פרסם הודעת גינוי חריפה לאירועי האלימות בהפגנה בתל אביב ולאיומים שמושמעים נגד נתניהו. "אבוי לדמוקרטיה שלנו אם נשלח יד איש באחיו". הוא קרא למשטרה לקחת כל איום ברצינות: "אין לנו את היכולת לזלזל, קיומנו תלוי בכך". 3 נעצרו בחשד למעורבות בתקיפת המפגינים

בווידאו: הנשיא ריבלין מביע דאגה מפני האלימות ומבקש לעשות הכל כדי למנוע רצח פוליטי (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם היום (רביעי) הודעת גינוי חריפה לאירועי האלימות בהפגנה בתל אביב ולאיומים שמושמעים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מבקש לומר בבירור נוכח ההתפתחויות האלימות ביממה האחרונה: רצח של מפגין שיצא למחות במדינת ישראל ורצח של ראש ממשלה בישראל אינם תרחיש דמיוני", כתב.

ריבלין ציין בדבריו את האווירה טרם רצח ראש הממשלה יצחק רבין. "ידענו את המציאות האיומה והמטלטלת הזו. אויה על נפשותינו אם נתדרדר למציאות שכזו שוב", הזהיר הנשיא. "אבוי לדמוקרטיה שלנו אם נשלח יד איש באחיו. שיח הגינויים הפך מס שפתיים. כל גינוי נתקף מיד בשאלה למה לא גינית התרחשות אחרת והמהות נרמסה כליל".

"שיח הגינויים הפך מס שפתיים". ריבלין (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן)

הנשיא קרא למשטרה למצות את הדין נגד התוקפים וגינה את האיומים נגד נתניהו. לדבריו, "אני זועק מרה מול האלימות המופנית כלפי מפגינים ומבקש ממשטרת ישראל למצות את הדין עם מחולליה. אני זועק מרה נגד הקריאות לפגוע בראש הממשלה ומשפחתו וקורא למשטרת ישראל לקחת כל איום שכזה ברצינות מלאה".

ריבלין פנה לחברי הכנסת מרחבי הקשת הפוליטית וכתב כי "אין לנו את היכולת לזלזל בשום איום, קיומנו תלוי בכך. עכשיו - מיד - אופוזיציה כקואליציה, השמיעו קול ועשו מעשה להרגעת הרוחות ועצרו את האלימות".

עוד בוואלה!

אלות לגב, מארבים בסמטאות: כך הותקפו המפגינים בת"א לעיני השוטרים. תיעוד

לכתבה המלאה

שלושה בני אדם נעצרו היום בחשד לתקיפה אלימה של מפגינים נגד ראש הממשלה בתל אביב אמש. במהלך המחאה, שהחלה בהתאספות סמוך לביתו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, צעדו מאות ברחבי העיר ואף חסמו צירים מרכזיים. בשלב מסוים, כמה מהם נדקרו והותקפו בשברי בקבוקים, וחמישה אף פונו לבית החולים.

בתיעוד תקיפת המפגינים נראים גברים לבושים בבגדים שחורים מכים באגרופים ובאלות, ואף בועטים במוחים ברחוב הארבעה סמוך לרחבת הסינמטק. התוקפים נראים אורבים למפגינים, משליכים אבנים ומרססים לעברם גז פלפל. על פי הכיתוב שצירפו המפגינים לתיעוד, רק בשלב מאוחר יותר הגיעו שוטרים סמויים למקום.

תיעוד מתוך תקיפת המפגינים בתל אביב, אמש (צילום: צילום מסך, עמוד הפייסבוק של אסף שפיר)

ראש הממשלה קרא למצות את הדין עם תוקפי המפגינים במהלך המחאה בתל אביב. למרות שבשבועות האחרונים התרחשו ארבעה מקרי תקיפה של מפגינים, נתניהו התייחס לנושא לראשונה היום בשעות הצהריים. הוא גינה את האלימות בקרב כלל הצדדים, אך ציין גם באותה הזדמנות כי אין גם מקום להסתה נגדו ובני משפחתו.

"החקירה לגבי האירוע בתל אביב בעיצומה", אמר נתניהו בפתח דבריו. "אני מצפה מהמשטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם האחראים. אין מקום לאלימות מכל סיבה שהיא. באותה מידה אין מקום להסתה ולאיומים ברצח - המפורשים והמרומזים - נגדי ונגד בני משפחתי".

התייחסות ראשונה לתקיפות המפגינים נגדו. נתניהו (צילום: AP)

ראש הממשלה טען כי כלי התקשורת מתעלמים ממקרים מסוג זה, ואף האשים את יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד וראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, בליבוי ההפגנות סמוך למעונו ברחוב בלפור בירושלים. "לצערי, כששוטר הוכה קשות על ידי מפגינים מול מעון ראש הממשלה ונזקק לניתוח, או כשאיומים ברצח מתפרסמים נגדי ונגד משפחתי מדי יום - לרבות אתמול כשנעצר ליד משרדי אדם שאיים לרצוח אותי וברשותו סכינים - התקשורת ואישי ציבור רבים בוחרים להתעלם מכך", אמר.

בתגובה לדבריו, יו"ר האופוזיציה הודה כי הוא אכן מעודד את המפגינים להמשיך למחות. "נתניהו, גמרנו לפחד ממך", אמר לפיד. "כן, האנשים של יש עתיד הם חלק מההפגנות. כן, אנחנו נמשיך להלחם בשנאה ובארס שאתה מפזר סביבך עד שנוציא אותך מבלפור".

בווידאו: השר אמסלם מתייחס במליאת הכנסת לאלימות נגד המפגינים בהפגנה בתל אביב (צילום: ערוץ כנסת)

ראש הממשלה החליפי בני גנץ קרא לנתניהו ולכלל השרים לגנות את האלימות "ולא פחות חשוב מכך - גם לעשות". הוא ציין כי "אתמול בלילה נחצה קו אדום" בעת שאזרחים מימשו את זכותם למחות. "כשר הביטחון וכחבר בממשלה - אני עומד על כך שזכות ההפגנה תישמר, ושביטחונם של האזרחים יובטח בכל מקום שהוא", אמר.

גנץ אף התייחס לזמן הרב שחלף עד להתייחסות נתניהו ואמר כי "אסור לנו לעבור על אירועי האלימות בשתיקה". הוא הוסיף כי "דמוקרטיה נבחנת דווקא בעיתות משבר, ממשלה נבחנית דווקא בתקופות כאלו. אני, ראש הממשלה וכלל השרים חייבים להקשיב וגם לתקן. בכוונתי לכנס דיון בממשלה סביב אירועי האלימות ולפעול אקטיבית מול משטרת ישראל בכדי לוודא שהמעשים יטופלו, יגדעו ושמי שזורע שנאת חינם, מסית ופוגע באזרחים, יבוא על עונשו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully