היום ה-16 לשביתת העו"סיות: המו"מ תקוע, המוחים דורשים פתרון ארוך טווח

העובדות הסוציאליות הפגינו בכיכר רבין וחסמו לתנועה את רחוב אבן גבירול. שר האוצר הודיע על הקצאת 70 מיליון שקלים לתכנית מוגנות מאלימות עד שנת 2021. יו"ר איגוד העו"סים: "בעוד 8 חודשים שתותקף עובדת - מה יגידו פקידי האוצר?". הדיונים בין הצדדים נפסקו

21/07/2020
בווידאו: הפגנת עובדים סוציאליים בכיכר רבין בתל אביב (עריכה: ניר חן)

העובדות הסוציאליות ממשיכות היום (שלישי) בשביתה הנערכת זה היום ה-16, ובשלב זה המשא ומתן עם האוצר נעצר לאחר שלא הגיעו להסכמות. המפגינים הפגינו בכיכר רבין בתל אביב וחסמו לתנועה את רחוב אבן גבירול.

שר האוצר ישראל כץ הודיע הבוקר כי יוקצו 70 מיליון שקלים לתכנית מוגנות לעובדות ולעובדים הסוציאליים באופן מיידי, שתיתן מענה לבעיית האלימות עד לסוף שנת 2021 וללא קשר למשא ומתן. יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות, ענבל חרמוני, טענה כי ההודעה היא בלוף. "בעוד שמונה חודשים שתותקף העובדת הסוציאלית - מה יגידו פקידי האוצר? היה לנו כסף להגן עלייך רק לשמונה חודשים?", אמרה.

לטענת חרמוני, "הפקידות באוצר מכשילה את ישראל כץ עם סיפורים על דרישות השכר. איגוד העובדים הסוציאליים דורש הסכם בוררות על מבנה השכר. לכולם ברור שמתווה בוררות ייקח מספר חודשים, כך שהטענה על היעדר תקציב היא לא יותר מספין בכדי לשבור את רוחן של העובדות. פקידי האוצר קוראים לנו לשוב לשולחן המו"מ - אנחנו מחכות כבר שבוע למו"מ שהופסק באופן אלים וחד צדדי. אנחנו נגיע בכל שעה. שידע שר האוצר שפקידי האוצר הונו אותו ולא קבעו כלל דיוני מו"מ".

דורשים פתרון קבע. מחאת העובדים הסוציאליים, היום(צילום: אתר רשמי, איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים)

בנוסף, הציע כץ להגדיל את שכר העובדים הסוציאליים באלפי שקלים בשנה הנוכחית והבאה, אולם לא ניתן לדון כעת בהסכם השכר הקבוע. באיגוד העובדות הסוציאליות טענו מנגד כי הן דורשות התחייבות לפתרון ארוך טווח ולא שינוי זמני, שכן הבעיות לא יחלפו לאחר שנה אלא צפויות להחריף.

שר האוצר הביע היום את הערכתו למסירותם של העובדים הסוציאליים. כץ מסר כי "התחייבתי להקשיב ולהביא לפתרון הסוגיות שעל הפרק, כפי שעשיתי אמש עם יו"ר ארגון האחים והאחיות. אני קורא לנציגת העובדות הסוציאליות לחזור לשולחן המשא ומתן כדי שנוכל להגיע להסכמות בהקדם ולהביא לסיומה של השביתה".

עוד בוואלה!

שבועיים שלמים, ושקט. למדינה פשוט לא אכפת מילדות קטנות שנפגעו מינית

לכתבה המלאה
הפגנת העובדים הסוציאליים בכיכר רבין, היום(צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)

במקביל, הפגנות העובדים הסוציאליים נמשכות גם היום, כשהבוקר התקיימה המחאה בכיכר רבין בתל אביב. לקראת ההפגנה אמרה רכזת קשרי חוץ וממשל של עמותת עו"סים שינוי, שני יהב, כי "הסטודנטים והסטודנטיות לעבודה סוציאלית רואים את התנהגות האוצר ומתביישים בהתנהלות המדינה שמעסיקה את העובדות ואמורה לתת להן גב כלכלי וביטחון אישי. משרד האוצר מציע פתרון לשנה אחת בלבד על הסכם שכר שהאיגוד חיכו לו יותר מעשור. ההשלכות החברתיות של משבר הקורונה לא ייעלמו תוך שנה והעומס ימשיך להיערם על העובדות".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, הגיע להפגנה וקרא לשר האוצר להתערב באופן מיידי במשבר. לדבריו, "המאבק של העובדים הסוציאליים הוא מאבק מיוחד במינו, הא מאבק של חלשים שאין להם כוח, שמטפלים בחלשים. זה החריג שצריך לטפל בו על ידי ממשלת ישראל כבר היום".

יו"ר הוועדה לקיום מעמד האשה ח"כ עודד פורר אמר בדיון בכנסת כי ,מדינת ישראל צריכה להתבייש. המחיר שתשלם החברה הישראלית על חוסר ההתייחסות הראוי לשביתת העובדות הסוציאליות יהיה חמור פי כמה ממה שהולכים או צריכים לשלם עכשיו כדי לסיים את השביתה הזו".

הפגנת העובדים הסוציאלים, היום(צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)

ח"כ פורר מתח ביקורת על הממשלה על אי הטיפול במשבר: "לא יכול להיות שראשי המדינה, ששר הרווחה והאוצר, יכולים לישון בלילה כשהם יודעים שיש משפחות שאין להם לא יום ולא לילה בגלל האירועים האלה". עוד התייחס פורר להצעה להעלות את אחוזי המשרה כדי להפחית בעומסים. "הפתרון שמביא משרד האוצר בזה שהם יעבדו יותר שעות, מזכיר לי את האמירה אם אין לחם - תאכלו עוגות. זה ממחיש את הניתוח בין מה שקורה במשרדים בירושלים לשטח למטה".

בתוך כך, בניסיון לפתור את המשבר תחל פגישה בשעה 14:30 בצהריים בלשכתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד עם נציגי האוצר בנושא שביתת העובדות והעובדים הסוציאליים, על מנת לנסות לפרוץ דרך בהידברות בין הצדדים ולהגיע למתווה שיביא לסיום השביתה ולפתרון מצבם התעסוקתי של העובדות והעובדים. לצד זאת, יו"ר ההסתדרות בר-דוד הודיע כי הוא שוקל להעמיד את קרן השביתה של ההסתדרות לטובת מאבקם.

(עדכון ראשון: 11:56)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully