תוצאות המכרז פורסמו: "שיכון ובינוי" תקים את קריית המודיעין של צה"ל בנגב

מנהל המעבר דרומה במשרד הביטחון הודיע על החברה הזוכה בהקמת הפרויקט בצומת ליקית, זאת לאחר שפתיחת המעטפות וההכרזה על הזוכה התעכבה במשך חמישה חודשים. בשבוע שעבר הנחה גנץ לקדם את המהלך לאחר שהוגשה עתירה לבג"ץ בנושא

צילום: דוברות משרד הביטחון

(בווידאו: גנץ - "העברת בסיסי המודיעין תביא לחיזוק הנגב")

משרד הביטחון הכריז היום (שני) כי חברת "שיכון ובינוי בע"מ" היא הזוכה במכרז מעבר בסיסי המודיעין של צה"ל לצומת ליקית שבנגב. זאת, לאחר ששר הביטחון בני גנץ הורה בשבוע שעבר לזרז את הליך פתיחת מעטפות המכרז, לאחר שהצעד נדחה במשך חודשים רבים.

בהודעת מנהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, נמסר כי החברה תממן, תתכנן, תקים, תתפעל ותתחזק את קריית המודיעין למשך 26 שנים, בעלות כוללת של מיליארדי שקלים. תוצאות המכרז, שיצא לדרך בתחילת 2018, התפרסמו לאחר שעמותת "ישראל למען הנגב" עתרה לבג"ץ בבקשה לחייב את קידום העברת הבסיסים לדרום.

מעבר אמ"ן לדרום: מעקב וואלה! NEWS

התנאי של כוכבי והחשש מ"מכה אנושה לנגב": מדוע מתעכב מעבר בסיסי המודיעין לדרום?

לכתבה המלאה
זהות הזוכה פורסמה לאחר 5 חודשים. מתוך הדמיית הפרויקט (צילום: אתר רשמי, 'חברת שיכון ובינוי בע"מ')

בעמותה טענו כי למרות ההחלטה וההתחייבויות שניתנו לראשי הערים בנגב, משרד הביטחון וצה"ל עיכב את המעבר. "יומיים לפני פתיחת מסמכי המכרז וקביעת החברה הזוכה - הוחלט במשרד הביטחון לדחות פעם נוספת את הפרויקט הענק", אמרו חברי העמותה ערב הגשת העתירה. כמה ימים לאחר מכן הודיע גנץ כי המהלך יקודם. "עשינו צעד חשוב ומשמעותי בקידום מעבר צה"ל לנגב ובפיתוח היכולות של אגף המודיעין והתאמת התשתית שלו למאה ה-21", אמר. "זהו מהלך אסטרטגי ברמה הלאומית עבור מערכת הביטחון, צה"ל, אמ"ן ותושבי הנגב ומדינת ישראל. מהלך שיחזק את יכולות אגף המודיעין ויתרום רבות לפיתוח הנגב".

המיזם המורכב ביותר במסגרת מעבר צה"ל לדרום. מתוך הדמיית הפרויקט (צילום: אתר רשמי, 'חברת שיכון ובינוי בע"מ')

קריית המודיעין תוקם בסמיכות ליישובים עומר ולקיה שבדרום, על שטח של כ-2,500 דונם. לקריה יעברו מרבית יחידות אמ"ן, שיפנו שטחים באזורי הביקוש בגוש דן. פינוי השטחים מהווה חלק מתוכנית רב-שנתית של ממשלת ישראל לטובת קידום פתרון בעיית הדיור ושדרוג התשתיות בנגב, בכל תחומי החיים.

ישתרע על פני 2,500 דונם. מתוך הדמיית הפרויקט (צילום: אתר רשמי, 'חברת שיכון ובינוי בע"מ')

במשרד הביטחון הגדירו את הפרויקט כמורכב ביותר במסגרת העברת בסיסי צה"ל דרומה. לשלב הסופי של המכרז הגיעו שלוש קבוצות: 'אלקטרה-מנרב', 'שיכון ובינוי' ו'שפיר'. עד סוף 2021 צפויה החברה הזוכה להשלים את הסגירה הפיננסית ואת תהליכי התכנון לקראת תחילת עבודות הבנייה. החל מ-2026 יעברו לקרייה מרבית יחידות אמ"ן - כ-12 אלף משרתים, מתוכם כ-5,000 משרתי קבע.

יאכלס 12 אלף משרתים. מתוך הדמיית הפרויקט (צילום: אתר רשמי, 'חברת שיכון ובינוי בע"מ')

על פי ההערכות, הקמת קריית המודיעין בנגב תוביל לפיתוח כלכלי באזור. יותר מ-800 עובדים יועסקו באופן ישיר בקריית המודיעין, ואלפי מקומות עבודה נוספים ייווצרו בעקבות הפעילות שקרית המודיעין תייצר. בהודעת משרד הביטחון נמסר כי המהלך יביא לנגב את מיטב המוחות הטכנולוגיים של צה"ל, אלה ישולבו באקדמיה, ויחזקו את מטרופולין באר שבע.

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי אמר היום כי תוצאות המכרז הן תוצר ישיר של המקצועיות והניסיון רב השנים של שיכון ובינוי בביצוע פרוייקטיי ענק למשרד הביטחון ולממשלת ישראל. "אנו גאים במנהלים ובעובדים המצויינים של שיכון ובינוי ובטוחים כי פרוייקט קרית המודיעין יהיה אחד מפרויקטי הדגל של החברה בשנים הקרובות", אמר כהן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully