נציב תלונות השופטים: טעם לפגם בהתכתבות בין אורנשטיין לאפי נוה

הנציב אורי שהם מצא כמוצדקות כמה תלונות שהוגשו בנוגע להתכתבויות בין ראש לשכת עורכי הדין לשעבר לבין נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שלטענתו נשאו "אופי פמיליארי-חברי". עם זאת, הוא קבע כי לטעמו אין היבט פלילי בהתכתבויות

חודשו ההליכים בתביעה האזרחית שהגיש ראש לשכת עוה"ד לשעבר אפי נוה נגד כתבת הפלילים של גלי צה"ל הדס שטייף (עריכה: עמית שמחה)

(בווידאו: חודשו הליכי התביעה האזרחית שהגיש אפי נוה נגד כתבת גלי צה"ל הדס שטייף)

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט (בדימוס) אורי שהם, מצא כמוצדקות כמה תלונות שהוגשו בנוגע להתכתבויות בין ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, ונשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין. שהם מצא טעם לפגם בהתכתבויות בין נוה לאורנשטיין, שנשאו מה שכינה "אופי פמיליארי-חברי". עם זאת, הוא קבע כי לטעמו אין שום היבט פלילי בהתכתבויות.

בתחילת השנה נחשפו התכתבויות בין אורנשטיין ליו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, שהושגו מהפריצה למכשירו הסלולרי של נוה והודלפו. במסגרת ההתכתבויות כתב נוה לאורנשטיין באפריל 2016: "השבוע אני אצל ועדת האיתור". הכוונה היא לוועדת האיתור שבחרה את אורנשטיין לנשיא בית המשפט המחוזי. אורנשטיין השיב לו: "תשמור עליי".

נוה: "ברור, אם לא אתה לא הייתי בא לשם בכלל".

אורנשטיין: "סומך עליך, תעדכן. שבת שלום ותודה רבה".

נוה: "אתה הכי מתאים וראוי, ולכן נילחם בשבילך".

טעם לפגם בהתכתבויותיו עם אורנשטיין. אפי נוה (צילום: ראובן קסטרו)

לכך השיב אורנשטיין בסמליל "לייק", ונוה המשיך: "אתה תצטרך רק לקיים את ההתחייבות היחידה שסיכמנו, לטובת ציבור הנזיקיסטים (עורכי הדין שעוסקים בדיני נזיקין, כמו נוה עצמו. ד"ד). ששאר הענפים ישתתפו בנטל, עתירות מינהליות, בנקאות, יצוגיות, פלילי, מה שתחליט". אורנשטיין השיב בסמיילי. חודש לאחר מכן אכן מונה אורנשטיין לנשיא המחוזי.

לנציב התלונות על השופטים הוגשו כמה תלונות בגין ההתכתבויות, וכן בגין מקרים בהם אורנשטיין עסק כשופט בתיקים הקשורים לנוה, שאותו לא כלל ברשימת המניעויות שלו. בין המתלוננים היו עמותת "משמר הדמוקרטיה הישראלית", התנועה לטוהר המידות וארגון "בצלמו". היום הכריע שהם כי אכן נפל טעם לפגם בהתכתבויות. "המדובר בביטוי לקרב אישית-חברית, אשר נוצרה בין נוה לבין הנשיא, שעה שהיה מקום לריחוק מסוים, על רקע התכנסותה של ועדת האיתור, וככל להימנע משיח על אודות תיקים בהם דן הנשיא, ואמור מצאתי בכך טעם לפגם", כתב שהם.

עוד בוואלה!

הותר לפרסום: נשיא המחוזי בת"א הוא השופט שהתכתב עם אפי נוה

לכתבה המלאה
"סומך עליך, תעדכן". השופט אורנשטיין (צילום: יוסי ציפקיס)

באשר לעובדה שאורנשטיין דן בתיקים שהיו קשורים לנוה, טען נשיא המחוזי כי מדובר בהחלטות טכניות, ולא בהכרעה של ממש במחלוקת שבלב התיקים. למרות זאת קבע שהם כי "היה ראוי שהנשיא ימשוך את ידיו מטיפול בתיק, לרבות ממתן החלטות שהן טכניות לדעתו".

לפני חודש ביקש אורנשטיין במפתיע להקדים את מועד פרישתו, שהיה אמור להגיע רק בעוד כארבע שנים. הוא נימק זאת בעומס העצום של ניהול המחוזי בתל אביב לצד ניהול תיקים כלכליים רחבי היקף. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, נעתרה לבקשה.

בארגון "בצלמו", שהיה אחד הארגונים שהתלוננו על ההתכתבויות בין אורנשטיין ונוה, מסרו: "אנחנו מברכים על ההחלטה. אנו תקווה כי שופטים ישימו לב לכללים וימנעו מקשר אישי עם עו"ד שמופיעים בפניהם".

(עדכון ראשון: 13:12)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully