וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

5 ימים לפני שנכנס לתוקף: אוחנה שוב ביקש דחייה ביישום חוק הזנות

השר לביטחון הפנים פנה שוב לשר המשפטים ואמר שיש לחכות עם החוק האוסר צריכת זנות, שאמור להיכנס לתוקף ב-10 ביולי. לדבריו, יש להמתין עד לקביעת תקנות לאמצעי ענישה חליפי, לצד הקנסות. משרד המשפטים הדגיש את חשיבות יישום החוק בהקדם: יסייע לאלפים ויביא לשינוי חברתי

צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: טל רזניק

(בווידאו: אישור חוק איסור צריכת הזנות בכנסת, 2018)

חמישה ימים לכניסת החוק לאיסור צריכת זנות לתוקף, ביקש אתמול (ראשון) השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, לדחות את יישומו פעם נוספת. בפנייה שנייה לשר המשפטים אבי ניסנקורן, כתב אוחנה כי יש להמתין להשלמת המענים לשיקום ולטיפול, בטרם יחלו במתן קנסות מנהליים לצרכני זנות. בשבוע שעבר כבר הבהיר ניסנקורן כי אינו רואה מקום לדחות את יישומו, והחוק ייכנס לתוקף ב-10 ביולי.

החוק, שאושר לפני כשנה וחצי, קובע כי ניתן יהיה לקנוס צרכני זנות ב-2,000 שקלים בעבירה ראשונה, ובמקרה חוזר ב-4,000 שקלים. במידה ויבוצעו עבירות מרובות על החוק או משיקולים אחרים, יהיה ניתן גם להגיש כתב אישום פלילי שעשוי להסתיים בהטלת קנס עד גובה של 75,300 שקלים.

אמיר אוחנה בישיבת הממשלה הראשונה של הממשלה ה-35, 24 במאי 2020. אוהד צויגנברג  "הארץ", פול צלמים
"יש לצמצם את הנזקים". השר אוחנה/פול צלמים, אוהד צויגנברג "הארץ"

לצד קנס מנהלי לצרכנים, נקבע בחוק כי שר המשפטים רשאי לקבוע אמצעי חלופי, אולם עד כה לא אושרו תקנות לאמצעי כזה. השר אוחנה סבור כי יש להמתין לאישור התקנות, משום שהטלת קנסות בלבד "חוטאת למטרת חקיקת החוק". עם זאת, במשרד המשפטים הבהירו כי הם מקדמים את הנושא וכי אין צורך להמתין על מנת להתחיל באכיפה, משום שמדובר בתקנות רשות.

המדינה הקצתה גם 90 מיליון שקלים לתכניות טיפול ושיקום לאנשים המעוניינים לצאת ממעגל הזנות ולצרכנים, והיא תכלול סל מענים גמיש בסך כ-10,500 שקלים. בין התכניות, הקמת מרכזי יום בירושלים ובתל אביב למענים לצרכיהם של העוסקים בזנות, הקמת דירות מעבר להלנת נשים טרנסג'נדריות, דירות שיקום לאימהות ודירות מעבר, הפעלת תכנית מניעה וחינוך מניעתי לנוער, חלופת אשפוז לנשים על פי הצורך, וגמילה לגברים שמכורים לצריכת זנות.

עוד בוואלה!

כניסתו לתוקף של החוק לאיסור צריכת זנות הוא רק נקודת ההתחלה

לכתבה המלאה
טקס חילופי שרים במשרד המשפטים, ירושלים, 19 במאי 2020. שלומי אמסלם, לשכת העיתונות הממשלתית
הבהיר בעבר כי אין מקום לדחות את יישום החוק. ניסנקורן/לשכת העיתונות הממשלתית, שלומי אמסלם

עם זאת, טרם הושלמו כלל הפעולות, והשר אוחנה כותב בפנייתו כי "קיימת חשיבות רבה לדחיית מועד תחילתו של החוק, על מנת לאפשר למשרדי הממשלה הרלוונטיים להיערך בהתאם במטרה לצמצם את הנזקים העלולים להיגרם מהפעלתם של היבטי אכיפה בלבד". אוחנה צירף פניות של ארגוני הקהילה הגאה ושדולת הנשים לדחות את יישום החוק על מנת להשלים את ההיערכות.

גם במשטרה ציינו כי הם סבורים שיש להמתין לאמצעי האכיפה החלופי לקנסות, אולם הבהירו כי הם ערוכים להתחיל באכיפה ונעשו הכשרות לשוטרים בנושא. בשבוע שעבר ציין ניסנקורן במכתבו לאוחנה, כי כלל הגורמים דיווחו שהם מוכנים לחלק גדול מהמענים הנדרשים, ומחויבים להשלים את הפעולות הנוספות בתוך זמן קצר.

"נשים וגברים אינן סחורה שניתן לשכור לשעה"

עו"ד דינה דומיניץ, מנהלת היחידה הממשלתית למאבק בסחר בבני אדם במשרד המשפטים התייחסה השבוע לחשיבות החוק. "עם כניסת החוק לאיסור צריכת זנות לתוקף, תם עידן האמביוולנטיות והדיבור בשני קולות ביחס לתופעת הזנות. היום המדינה אומרת בקול ברור - נשים וגברים אינן סחורה שניתן לשכור לשעה וכבודן וחירותן אינו הפקר. אנו תקווה שהחוק יביא מזור וסיוע לאלפי אנשים במעגל הזנות ויצמצם את התופעה שמאפשרת גם לסחר בבני אדם להתקיים בתוכנו, ויביא גם לשינוי חברתי ערכי אמיתי ביחס לנשים".

איילת דיין, מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות אמרה כי החוק הוא אמירה היסטורית של המדינה לפיה ניצול נשים לזנות אינו מקובל יותר. "החוק אינו מופנה רק כלפי הצרכנים, שלראשונה יישאו באחריות לחלקם בניצול הקשה בעולם הזנות, אלא גם לנשים ואוכלוסיות נוספות שנמצאות בזנות", מסרה. "להן אומרת המדינה 'אני רואה אתכן ומושיטה לכן יד החוצה'". דיין הוסיפה כי "ההשפעה של החוק כבר ניכרת, יש ירידה בצריכת הזנות ועלייה בפניות לשיקום. עוד ועוד נשים מבקשות לצאת ממעגל הזנות ומתקבלות באהבה אין קץ על ידי ארגוני השיקום והסיוע".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully