וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחשש לביטול הסמסטר: חברי הכנסת ידונו בנושא הבחינות המקוונות באוניברסיטאות

1.7.2020 / 3:52

במוסדות להשכלה גבוהה כבר החלה תקופת המבחנים, אך המאבק בהחלטת קבינט הקורונה לקיים בחינות מרחוק עדיין נמשך. ועדת החינוך, התרבות והספורט תקיים דיון דחוף בנושא, מחשש לפגיעה בסטודנטים. זאת, לאחר שוועד ראשי האוניברסיטאות הזהיר כי "סיום הסמסטר תלוי על בלימה"

צילום: ערוץ כנסת

ועדת החינוך, התרבות והספורט תתכנס היום (רביעי) בשעה 08:30 לדיון דחוף, לאור החשש הכבד לקיום תקין של הסמסטר הנוכחי במוסדות להשכלה גבוהה. זאת, נוכח החלטת קבינט הקורונה לקיים את מרבית המבחנים מרחוק. בדיון שייערך באופן מקוון, ישתתפו נציגים של משרדי החינוך והבריאות, מוסדות אקדמיים, ארגון ועד ראשי האוניברסיטאות והתאחדות הסטודנטים.

בעקבות העלייה בתחלואה, החליט קבינט הקורונה ביום שני האחרון כי הבחינות במוסדות להשכלה גבוהה יתקיימו מרחוק ובאופן מקוון, לצד הגבלות נוספות על התקהלויות ועבודה במגזר הציבורי. אף שברירת המחדל תהיה לקיים בחינה מקוונת, בקבינט הוחלט כי יתקיים "מנגנון החרגה" לבחינות פרונטליות. על אף שתקופת המבחנים באקדמיה כבר החלה, רק בימים הקרובים יחליטו במל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) ובמשרד הבריאות על מנגנון שיקבע באילו שיעורים ומקצועות לא יוכלו להתקיים בחינות באופן מקוון.

היום הראשון ללימודים באוניברסיטת בן גוריון, באר שבע, אוקטובר 2018. ראובן קסטרו
ועדת החינוך התרבות והספורט תדון בנושא הבחינות המקוונות. אוניברסיטת בן גוריון/ראובן קסטרו

ההחלטה התקבלה בזעם מצד ראשי האוניברסיטאות, המצדדים בקיום בחינות פרונטליות ואף מזהירים כי המהלך עלול להביא לביטול הסמסטר. בין היתר, טענו המוסדות כי קיים חשש לטוהר הבחינות ולרמה נמוכה בהישגי הסטודנטים.

ועד ראשי האוניברסיטאות הגדיר את ההחלטה כ"נמהרת ולא הגיונית", ואמר כי היא "עתידה לפגוע בראש ובראשונה בסטודנטים עצמם, סיום הסמסטר תלוי על בלימה". ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע עוד קודם לכן על התנגדותו לקיום בחינות מרחוק, בטענה כי המוסדות ערוכים לקיום בחינות בצורה בטוחה.

לאחר קבלת ההחלטה, האוניברסיטאות מיהרו לפרסם הודעות הבהרה לסטודנטים. אוניברסיטת תל הבהירה כי המבחנים יתקיימו כרגיל. "האוניברסיטה תמשיך לפעול על פי מתווה הבחינה הקיים שהופץ לכם", נכתב בהודעה. "אנו פועלים לאשרר מתווה זה למול מל"ג ונודיעכם במידת הצורך על כל שינוי". כמו כן, אוניברסיטת חיפה מסרה שהיא בוחנת את הנושא וכי היא תעדכן את הסטודנטים בכל שינוי שיהיה. במקביל, באוניברסיטה העברית הודיעו כי הבחינות שנועדו להתקיים בקמפוס - יידחו למועד לא ידוע.

עוד בוואלה!

אלקין: אוניברסיטה שלא תעשה בחינות מקוונות - תחזיר כסף לסטודנטים ולמדינה

לכתבה המלאה
זאב אלקין, 18 במאי 2020. יונתן זינדל, פלאש 90
"מי שצריך לקבוע זה משרד הבריאות". השר להשכלה גבוהה, זאב אלקין/פלאש 90, יונתן זינדל

מנגד, השר להשכלה גבוהה זאב אלקין הגדיר את ההחלטה כ"בשורה לסטודנטים", והבהיר כי היא התקבלה בעקבות עלייה מדאיגה בתחלואה ובהתאם להמלצת גורמי המקצוע. "אני בטוח שבדומה למכללות שהודיעו לי כי הן ערוכות לאפשרות המאתגרת לקיום מבחנים מרחוק, גם האוניברסיטאות יפעלו בהתאם", אמר בראיון לוואלה! NEWS.

"בדומה לניסיון שכבר קיים בעולם המערבי במשבר הקורונה, יידעו גם האוניברסיטאות להיערך למצב הדינאמי שבו אנו מצויים", הוסיף אלקין לאחר הדיון בקבינט. "אנחנו מצדנו, נעשה ככל שביכולתנו לסייע כדי שהרמה האקדמית של הסטודנטים לא תיפגע". הוא המשיך וטען כי הוא מבסס את עמדתו על המלצות המשרד. "בסופו של דבר מי שצריך לקבוע זה אנשי המקצוע של משרד הבריאות", אמר השר. "לא אני ולא ראשי האוניברסיטאות לא לוקחים אחריות על הבריאות של אזרחי מדינת ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully