וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חודש אחרי השבעת הממשלה: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס לראשונה

24.6.2020 / 8:14

על שולחנו של הקבינט הגדול בתולדות המדינה, הכולל 16 שרים ועוד ארבעה משקיפים, נמצאים בין היתר תכנית טראמפ, נושא הגרעין האיראני וההשקעות הסיניות בתשתיות ישראליות. הקבינט החברתי-כלכלי וקבינט הפיוס טרם התכנס מאז הקמת הממשלה

צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

(בווידאו: נתניהו בנאומו בתום קבינט הקורונה, החודש)

הקבינט המדיני-ביטחוני של ממשלת נתניהו-גנץ מתכנס היום (רביעי) לישיבתו הראשונה, כשעל שולחנו עומדים, בין היתר, תכנית טראמפ, הגרעין האיראני וההשקעות הסיניות בתשתיות בישראל. בהתאם לגודלה של הממשלה, מדובר בקבינט הגדול בתולדות המדינה - עם 16 שרים, שמונה מטעם גוש הימין ושמונה נציגים של כחול-לבן והעבודה, ועוד ארבעה משקיפים מטעם שרי הליכוד שיוכלו להשתתף בישיבות, אך לא ליהנות מזכות הצבעה.

בשל גודלו של הקבינט שיקשה על קבלת החלטות, נתניהו וגנץ מתכוונים להקים גם "מטבחון" - פורום מצומצם יותר של שישה עד שמונה שרים לדיונים מכריעים בתחום המדיני-ביטחוני, אך גוף זה טרם כונס. מדובר במנהג מקובל בקרב ראשי הממשלות לדורותיהם, וגם נתניהו נהג בעבר להיוועץ בפורום "השמינייה" שהיה פעיל בין 2013-2009 כפורום אקסקלוסיבי יותר מהקבינט המדיני-ביטחוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הממשלה, 21 ביוני 2020. מארק ישראל סלם, פול צלמים
נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה, השבוע/פול צלמים, מארק ישראל סלם

ראש הממשלה עומד בראש הקבינט, ושר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר האוצר ישראל כץ, שר המשפטים אבי ניסנקורן והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה מונו לחברים בקבינט על פי החוק בגלל תפקידיהם. בנוסף אליהם, נציגי גוש הימין בוועדה הם יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, ושרי הליכוד - שר החינוך יואב גלנט, שר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושרת התחבורה מירי רגב. מטעם גוש כחול לבן, החברים הנוספים הם שר התקשורת יועז הנדל, שר הכלכלה עמיר פרץ, שר החקלאות אלון שוסטר, השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון והשרה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש.

ארבעה שרים נוספים יוכלו להשתתף בישיבות אבל לא להצביע, במעמד משקיפים: שר המודיעין אלי כהן, השר לענייני ירושלים רפי פרץ, שר ההתיישבות צחי הנגבי ושר האנרגיה יובל שטייניץ. שטייניץ, אגב, יהיה ברוטציה עם אלקין בין הכיסא הזמני לכיסא הקבוע בקבינט, כחלק מהסדר "ג'נטלמני" בין השניים שמחזיק כבר כמה שנים.

עוד בוואלה!

ממשל טראמפ ידון השבוע בסיפוח: "תיתכן החלת ריבונות רק באזור ירושלים"

לכתבה המלאה
דיון קבינט הקורונה 8 ביוני 2020. עמוס בן גרשום /לע"מ, אתר רשמי
כינוס קבינט הקורונה לפני כשבועיים/אתר רשמי, עמוס בן גרשום /לע"מ

בסוגיה הטעונה ביותר שעשויה להגיע לשולחן הקבינט בחודשים הקרובים - הסיפוח והחלת הריבונות - צפוי להיות בקבינט רוב לימין, שכן השר הנדל, חבר סיעת דרך ארץ, הודיע כבר כי יתמוך בכל מהלך שיוביל נתניהו, ללא קשר לעמדת כחול לבן.

גם הקבינט החברתי-כלכלי טרם התכנס

הקבינט המדיני-ביטחוני הוא הגוף המוסמך על פי החוק לקבל החלטות הנוגעות בתהליכים מדיניים ונושאי ביטחון, והגוף המוסמך לקבל החלטה על יציאה למלחמה. מלבדו, בממשלת נתניהו-גנץ אמור לפעול גם קבינט חברתי-כלכלי, שטרם התכנס לישיבה הראשונה, וקבינט הקורונה, שהתכנס ארבע פעמים מאז הרכבת הממשלה והפך לפורום קבלת ההחלטות המרכזי להתמודדות עם המגפה. לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, הממשלה אמורה להקים גם "קבינט פיוס", אבל הוא טרם מונה או התכנס.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully