וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בחסות "ממשלת החירום": נתניהו מבקש מהמדינה הטבות מס במאות אלפי שקלים

21.6.2020 / 20:13

ראש הממשלה פנה לוועדת הכספים בבקשה לקבל מהמדינה החזר על מסים ששילם כתוצאה מ"תשלומים, שירותים וטובות הנאה". בליכוד טענו כי מדובר במס "שערורייתי ופרסונלי". במקביל, לוואלה! NEWS נודע כי נתניהו יזם פנייה להקמת מעון לרה"מ החליפי, אך גנץ הודיע שהוא מוותר על כך

צילוטם: רוני כנפו, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש היום (ראשון) מוועדת הכספים של הכנסת לקבל מאוצר המדינה רטרואקטיבית החזר על מסים ששילם במשך תשע שנים בתקופת כהונתו, כתוצאה מ"תשלומים, שירותים וטובות הנאה". ההערכה היא כי התשלום שנתניהו מבקש לקבל עליו פטור מתשלום נאמד במאות אלפי שקלים.

בשנת 2017 בג"ץ קבע שנתניהו צריך לשלם מס על הוצאות הבית הפרטי. חצי שנה לאחר מכן, ח"כ מיקי זוהר העלה הצעת חוק שאושרה בכנסת, הפכה את ההחלטה וקבעה שנתניהו, החל מראשית 2018, לא צריך לשלם מס על הוצאות פרטיות. כעת, נתניהו מבקש לקדם תיקון חקיקה לפיה הוא יהיה פטור מתשלום מס על הוצאות פרטיות גם לפני 2018, ובכל השנים מאז כהונתו כראש הממשלה מאז 2009.

לאחרונה, פורסם בערוץ 13 כי רשות המסים דורשת מנתניהו לשלם כ-600 אלף שקל בעבור עבודות שבוצעו בביתו הפרטי בקיסריה בין השנים 2013 ל-2018. לפי הדיווח, משרד ראש הממשלה מנסה למצוא פתרונות על מנת שלא ישלם, ובלשכת נתניהו טענו אז ש"מדובר בהחלטה חסרת תקדים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, 21 ביוני 2020. מארק ישראל סלם, פול צלמים
"לא דורש שום תנאים מיוחדים". נתניהו/פול צלמים, מארק ישראל סלם

בליכוד מסרו בתגובה למידע כי "ראש הממשלה נתניהו לא דורש שום תנאים מיוחדים. ועדת הכספים תחייב את נתניהו במס בדיוק כמו ראשי ממשלה קודמים". היה כאן ניסיון שערורייתי ופרסנולי, באמצעות עתירות של ארגוני שמאל, לחייב את נתניהו במס שלא חייבו בו אף ראש ממשלה אחר. לא יהיה חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לראשי ממשלה קודמים".

עוד מסרו בליכוד כי "ראש הממשלה נתניהו ממשיך לפעול מסביב לשעון להצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל, לרבות בהחזרת כחצי מיליון איש למעגל העבודה". במענה לשאלה האם נתניהו מתכוון לוותר על תנאים אלה כשיכהן כראש הממשלה החליפי, סירבו בסביבתו להגיב.

בתגובה לבקשה, הבהיר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני כי מדובר במסים שלא נגבו בעבר מראשי הממשלה הקודמים. "אישרנו בעבר הצעת חוק שמשווה את תנאי ראש הממשלה לנשיא המדינה, ושדיני המיסוי חלים עליו כמו על הנשיא, כאשר רשות המיסים לא גבתה מיסוי על ראשי הממשלה לדורותיהם", הסביר. "לפתע התברר שרשות המיסים דורשים מראש הממשלה הנוכחי תשלום מס רטרואקטיבי, ולכן הבקשה כעת היא לא לעשות חוק רטרואקטיבי, אלא גילום מס, שבלאו הכי לדברי רשות המיסים לא נגבה בעבר מראשי הממשלה לדורותיהם".

ועדת הכספים תדון בבקשה להקמת מעון חליפי לגנץ

פנייה נוספת, שהוגשה במקביל לוועדת הכספים, מבקשת להשוות את תנאי שכרו של ראש הממשלה החליפי בני גנץ לשכרו של ראש הממשלה המכהן, הקמת מעון חליפי ונשיאה של המדינה בכלל ההוצאות הנדרשות לתפעול ולאחזקת המעון. מי שחתום על הבקשה לקיים את הדיון וההצבעה הוא מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, אך גנץ הודיע כי הוא מוותר על תנאים אלה.

לפי מידע שהגיע לידי וואלה! NEWS, נתניהו הוא זה שיזם את הפניה לוועדת הכספים לדון בתנאיו של ראש הממשלה החליפי, כולל מעון חדש, עובדים, כיסוי הוצאות של בני משפחה ועוד.

בהצעה, שתובא לדיון בוועדה ביום שלישי, נכתב כי "אוצר המדינה יישא בכל ההוצאות הנדרשות לתפעול ולאחזקת המעון, ובכלל זה צוות עובדים, הוצאות כלכלה של ראש הממשלה והמתגוררים עמו, הוצאות אירוח, וכן כל הוצאה לאחזקת המעון ולתחזוקתו". עוד נכתב כי "שירותי המעון יינתנו על ידי צוות העובדים במשרד ראש הממשלה לרבות עובדי המעון הרשמי".

בני גנץ בישיבת הממשלה, 21 ביוני 2020. מארק ישראל סלם, פול צלמים
הודיע שמוותר על הקמת המעון החליפי. גנץ/פול צלמים, מארק ישראל סלם

ראש הממשלה החליפי יהיה רשאי להודיע למנהל הכללי של משרד ראש הממשלה שמעונו הפרטי, בירושלים או מחוצה לה, ישמש כמעון חלופי למעון שמעמידה המדינה לרשותו אבל המדינה תעמיד במעון זה "תנאים זהים לתנאים הניתנים במעון שהיא מעמידה לרשות ראש הממשלה בירושלים, ובכלל זה צוות עובדים, הוצאות כלכלה של ראש הממשלה והמתגוררים עמו, הוצאות אירוח, הוצאות שוטפות לרבות הוצאות הקשורות לנכס עצמו".

עוד נכתב בהצעה כי "מס הכנסה המוטל על ראש הממשלה, ראש ממשלה חלופי, על שר החוץ או על שר הביטחון בשל הכנסה הנובעת משדרוג רכב שהמדינה מעמידה לרשות מי מהם לצורכי מיגון, יהיה על חשבון אוצר המדינה".

לפי המסמך, "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי רשאים לאחסן את תכולת מעונם הפרטי על חשבון אוצר המדינה" במקרה שדירתם או ביתם הפרטי אינם מנוהלים על חשבון המדינה. בנוסף, ההובלה של תכולה זו תהיה על חשבון המדינה, והמדינה תישא גם בהוצאות כלכלה עבור בני המשפחה שגרים עמם.

לאחר הגשת הבקשה, גנץ מסר ליו"ר הוועדה גפני כי הוא "מוותר על מעון חליפי, עובדים או הוצאות שקשורות בכנס זה, כמו גם על מימון הוצאות בני משפחתו".

יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, תקף את נתניהו וגנץ ואמר כי "‏החגיגה על חשבון הציבור נמשכת. ביבי ובני ממשיכים לבזבז עשרות מיליונים מהכסף של האזרחים בתמורה לכיבודים ונהנתנות. מנותקים נמאסתם".

מעון רה"מ, ירושלים. יונתן זינדל, פלאש 90, פלאש 90
ההצעה מבקשת להשוות את תנאי רה"מ החליפי והמכהן. מעון ראש הממשלה בירושלים/פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90

במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, סוכם כי ראש הממשלה החליפי ייהנה מאותם תנאים בדיוק כמו ראש הממשלה בענייני לשכה, אבטחה, ומעון שרד. גנץ הבהיר כי הוא לא מתכוון לעבור למעון חדש, אך הודיע על הקמת "משרד ראש ממשלה חליפי", שנועד להיות מעין מקביל וחופף למשרד ראש הממשלה שבראשו עומד נתניהו.

הבקשה הוגשה אף שבסוף חודש מאי, נתניהו התייחס לסוגיה בישיבת הממשלה וטען כי לא ייבנה מעון חדש עבור גנץ. "כל אלה שמטעים ואומרים שמקימים מעון לראש הממשלה חליפי - זה לא נכון, זה לא עלה ולא עולה", אמר נתניהו.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) טען כי הבקשה שהוגשה על ידי מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה מהווה "מחטף". לדבריו, "לא דמי אבטלה לעצמאים, לא סיוע לענפי המשק הקורסים, אלא הכנסת היד של נתניהו וגנץ לכיס האזרחים כדי לממן את החגיגה שלהם על חשבון כולנו. הכי דחוף לממשלת ישראל כעת הוא להשוות את שכרו של גנץ לזה של נתניהו, לסדר לו מעון חליפי וחשבון הוצאות פתוח. על זה נאמר כבר הביטוי הידוע - 'מהמקפצה'".

(עדכון ראשון: 18:08)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully