וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תושבי דרום ת"א קוראים להטיל סגר כדי למנוע תחלואה: "הווירוס טס כמו טיל"

15.6.2020 / 21:49

העלייה בנתוני ההידבקות בקורונה בדרום העיר וביפו עוררה ביקורת נגד העירייה, שלטענת תושבים לא אוכפת את ההנחיות ולא מבצעת בדיקות - בייחוד בקרב קהילת הזרים. בשכונות מחו: "אנשים לא נשמעים לכללים ואין פקחים". עיריית ת"א: "נערכים וערוכים לכל תרחיש שנדרש"

צילום: ערוץ כנסת, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

(בווידאו: ראש שירותי הציבור במשרד הבריאות: "אנחנו חווים גל שני")

בשכונות דרום תל אביב ויפו לא הופתעו היום (שני) מפרסום נתוני התחלואה הגבוהים בקורונה. התושבים מאשימים את העירייה בחוסר אכיפה של ההנחיות, בהן עטיית מסיכות והתקהלויות, וכן במחסור בבדיקות. הם אף קוראים להטיל סגר כדי למנוע הידבקות המונית באזור, אף שבעירייה מנסים בשלב זה למנוע הסגר, ומתכננים לצאת במבצע אכיפה מוגברת בשיתוף המשטרה יחד עם הגדלת היקף הבדיקות.

איילת סינוואני, תושבת שכונת התקווה, מפנה אצבע מאשימה כלפי קהילת הזרים המתגוררת בצפיפות בדרום העיר וטוענת כי אינה נשמעת להנחיות. "זה היה ברור שזה יקרה, בזמן שאנחנו היינו בסגר הזרים היו מסתובבים בחמארות שלהם ללא מסיכות ואף אחד לא היה אוכף", תיארה. "עכשיו הם התחילו לשים מסיכות אבל אין אכיפה. זאת הבעיה שלנו, סגרו לנו את בית הספר 'הירדן', שם לומדים הזרים, בגלל שיש שם הדבקה".

סינוואני הציעה הטלת סגר למיגור התחלואה, או להגביר בצורה משמעותית את האכיפה ברחובות ואת כמות הבדיקות. לדבריה, "יש פה מלא אנשים שלא נזהרים ולא נשמעים להנחיות ואין פה אכיפה, אין פה פקחים. יכול להיות שיש הרבה יותר נדבקים, פשוט צריך לעשות בדיקות. ברגע שיעשו פה בדיקות יראו שהמספרים גדולים פי שניים ממה שמופיע".

עובדים זרים בתל אביב 14 ביוני 2020. ראובן קסטרו
"אין אכיפה". דרום תל אביב, אתמול/ראובן קסטרו

גם ד"ר יוסף משרהוואי, חבר הנהגת ההורים ביפו שנשמע להנחיות ובעצמו נדבק בנגיף, מוחה על היעדר מיפוי החולים, הבדיקות והאכיפה. משרהוואי אמר כי "היום יש מספיק נתונים שיכולים להביא לצעדים לעצירת המגיפה. חייבים מיפוי של השכונות ובתי הספר. אנחנו רוצים שתהיה שקיפות של נתונים - איפה וכמה נדבקים בדיוק יש".

"בעקבות לחץ שהפעלנו פתחו מתחם בדיקות לכל מי שרצה להיבדק", סיפר. "הגיעו 2,000 איש ועשו בדיקות תוך יומיים, ועכשיו הודיעו לנו שמפסיקים עם זה. למה? קופות החולים לא מסכימות יותר לעשות בדיקות, אלא רק עם הפניה מרופא, והרופאים לא משחררים מהר הנחיות".

משרהוואי הדגיש את התסכול בקרב ההורים והמורים והבהיר כי "עד שלא יעשו בדיקות להורים ולילדים, אנחנו לא נשלח את הילדים שלנו ככה לבית הספר. אחרי שנדע מה המצב בצורה מסודרת, נוכל לקבל החלטות".

עוד בוואלה!

בהיעדר בדיקות ומידע, הקורונה מתפרצת מחדש בקרב הזרים בדרום תל אביב

לכתבה המלאה
פריסת החולים ברחבי העיר תל אביב 15 ביוני 2020. -, אתר רשמי
פריסת התחלואה בקורונה בתל אביב-יפו/אתר רשמי, -

"אני בעצמי נדבקתי, היו לי יומיים קשים מאוד, הייתי במיון אבל בסך הכול אני בסדר", שחזר משרהוואי ואמר כי שמר על ההנחיות. "מספיק שמישהו אחד היה באירוע עם התקהלות והכניס את הווירוס הביתה ואתה נדבק. הווירוס הזה טס כמו טיל. אנשים בכל תל אביב-יפו לא שומרים על ההנחיות, כאילו הרימו את הידיים, והורידו את המסיכות. למה אין שלטי חוצות של העירייה לשים מסיכות? למה לא מעלים את המודעות עם פעילות חינוכית רצינית? למה מחכים?", תהה.

אילנה, המתגוררת בשכונת התקווה, סיפרה כי מחשש מקורונה היא כבר לא פוקדת את השוק. "יש ימים שאין לי כלום במקרר, אני בת 75 ומפחדת לצאת מהבית", אמרה. "אין אכיפה, המשטרה לא נותנת קנסות ודוחות. כשאני מעירה לאנשים הם מקללים. לא יהיה לזה סוף. אנחנו תקועים מיום הבחירות עד היום בבית. למה לא עושים משהו עם זה?".

"רק כשלא תהיה ברירה יהיה סגר"

חיים גורן, חבר מועצת העיר מסיעת "מאמינים" ותושב דרום תל אביב, העיד גם הוא על גודל בעיית התפרצות הקורונה. עם זאת, הוא הסביר כי בעירייה מנסים למנוע מהלך של סגר על שכונות דרום העיר. "אין ספק שיש עלייה מדאיגה בכמות הנדבקים שאנחנו מגלים. בטח בתוך העירייה אנחנו עושים חשיבה מאוד רצינית איך מתמודדים עם הסיפור הזה במגוון כלים, כשהעיקר הוא כמובן לבדוק כמה שיותר ולשלוף כמה שיותר מהר את מי שמתגלה כנשא".

גורן ציין אף הוא את הצפיפות בה מתגוררת אוכלוסיית הזרים, "ולכן רוב המקרים של ההידבקות הם בתוך הבתים. זאת אוכלוסייה שגרה בבתים מאוד קטנים והמרחב מאוד פעיל - יש הרבה התקהלויות, מפגשים, הגינות הציבוריות מלאות תמיד ולכן באופן טבעי ההדבקה מאוד מהירה".

רחובות דרום תל אביב ריקים מאנשים בעקבות הנחיות משרד הבריאות 
17 במרץ 2020. דני מרון, דני מרון
"הווירוס הזה טס כמו טיל". רחובות דרום תל אביב במהלך סגר הקורונה/דני מרון, דני מרון

"אנחנו חושבים שצריך להתמקד באכיפה מאוד מסיבית", המשיך. "הסמכות של פקחי העירייה לאכוף היא רק על בעל עסק, אין להם זכויות במרחב הציבורי. אם ייתנו יותר סמכויות לפקחים נוכל לעשות את זה יותר מהר. אנחנו נמצאים בשלב שכלל הגורמים מבינים את הבעיה, גם המל"ל ומשרד הבריאות וגם העירייה שמנסה לתכלל את כל הפעילות ביחד. סגר יהיה רק כשנראה שאין ברירה".

עיריית ת"א: "הדרך הנכונה - בדיקות נרחבות ובידוד"

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה כי "עמדת העירייה היא שהדרך הנכונה לטפל באוכלוסייה צפופה כגון זו שבשכונת נווה שאנן היא בבדיקות נרחבות ובבידוד המאומתים בנפרד מהקהילה. בכל מקרה, ככל שתתקבל החלטת ממשלה ויינתנו לעירייה הנחיות, נפעל בהתאם. אנו נערכים וערוכים לכל תרחיש שנדרש, בתיאום עם הגורמים האחראים".

עוד הוסיפו בעירייה כי "בחודשים האחרונים נערכות בשכונת נווה שאנן פעולות אכיפה והסברה נרחבות בשפות זרות כדוגמת ערבית וטיגרינית, וכן הוקם מערך בדיקות של העירייה בשיתוף מד"א ובית החולים איכילוב".

מהמוקד לפליטים ומהגרים נמסר כי "בדומה לעלייה בשיעורי ההדבקה בכלל הארץ, בעקבות החזרה לשגרה ולפתיחת מוסדות החינוך, אכן לפי נתוני משרד הבריאות ישנה גם עלייה מסוימת בשיעור ההדבקה בנגיף קורונה בקרב האוכלוסיות הזרות ברחבי הארץ. חשוב לציין כי נכון לימים אלו, שיעור ההדבקה בקרב קהילות אלו נע בין 3-5%. בשבועות האחרונים מאות מבקשי מקלט ומהגרים הגיעו להיבדק במתחמי הבדיקה היעודיים שהוקמו בדרום תל אביב, ואנו מקווים כי מתחמים דומים ייפתחו בערים נוספות בארץ.

"בחודשים האחרונים נעשים מאמצים פנים-קהילתיים אדירים לתרגם ולהנגיש את הנחיות משרד הבריאות ולהפיץ אותן בקרב הקהילות בכל דרך. חרף הצפיפות הקשה והדוחק הכלכלי שהביא איתו משבר הקורונה - קהילת מבקשי המקלט נשמעת להנחיות ככל יכולתה. לצערנו תומכי הגירוש משתמשים גם במגיפה העולמית ככלי לניגוח קהילת הפליטים. על כך אין לנו אלא להשיב כי הגזענות ושנאת הזרים הן מחלות קשות יותר מכל נגיף וכי על כולנו מוטלת החובה להיאבק בהן", הוסיפו במוקד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully