ראש הלשכה של מ"מ נציב שב"ס נכשלה במרכז הערכה - וקודמה בדרגה

רב-כלאי כרמית מויאל שובצה לקורס היוקרתי, על אף שלא עברה את מרכז ההערכה. גורמים בארגון טוענים כי היא קודמה בזכות קשריה הפוליטיים, שעשויים לסייע למ"מ לקבל מינוי קבוע. קצין בשב"ס תקף את ההתנהלות: "משנים את הנהלים לפי מה שנוח להם"

14/06/2020
עריכה: עמית שמחה וטל רזניק

מסמכים ועדויות שהגיעו לידי וואלה! NEWS מעלים תהיות על האופן שבו מתקדמים קצינים בשב"ס, ובמיוחד רב-כלאי כרמית מויאל, המשמשת בשנה וחצי האחרונות כראש הלשכה של ממלא מקום נציב שב"ס, אשר וקנין. ממסמך רשמי של שב"ס עולה כי מויאל שובצה לקורס פיקוד ומטה היוקרתי לפני שניגשה למרכז הערכה, כפי שמתבקש, ולפני שנודע אם תעבור אותו בהצלחה - מה שמהווה תנאי מקדים לרישום לקורס.

לקראת סוף אוקטובר 2019 הנחה מ"מ נציב שב"ס כי קידום בדרגה או מעבר לתפקיד מנהלי יחייב מעתה מעבר קורס פיקוד ומטה. קבלה לקורס פיקוד ומטה תתאפשר רק לאחר מעבר בהצלחה של מרכז הערכה לבכירים. לאחר ששמה של מויאל פורסם ברשימת המוזמנים לקורס, התקבלו תלונות בנציבות שב"ס ובמשרד לביטחון הפנים על שיבוצה של הקצינה, שטרם ידוע בכלל האם תעבור את מרכז ההערכה.

מויאל הגיעה לשב"ס לפני כארבע וחצי שנים, לאחר שהייתה ראש הלשכה של השר לביטחון הפנים לשעבר יצחק אהרונוביץ', והתקדמה בסולם הדרגות במהירות שיא. היא נחשבת לדמות חזקה בשב"ס, ובמיוחד בלשכת הנציב. היא אף תקודם לדרגת סגן-גונדר, מה שמתבטא גם בהעלאה כספית בשכר החודשי ובקידום לתפקידי פיקוד נוספים בהמשך.

מ"מ נציב שב"ס אשר וקנין וראש לשכתו כרמית מויאל(צילום: אתר רשמי, -)

גורמים בארגון טענו כי מויאל קודמה מכיוון שהיא מקורבת לווקנין ומסייעת לו באמצעות קשריה הפוליטיים לקבל את המינוי הקבוע של נציב שב"ס. בארגון מצאו דרך יצירתית להתמודד עם התלונות, והוציאו את מויאל לקורס פיקוד ומטה של משטרת ישראל, שעולה לשב"ס כמה מאות אלפי שקלים ואינו מחייב מעבר של מרכז הערכה, בניגוד לקורס פיקוד ומטה בשב"ס.

הקורס במשטרה התחיל באמצע ינואר ונקטע לאחר כמה שבועות בשל התפשטות נגיף הקורונה. מהמידע שהגיע לידי וואלה! NEWS עולה כי מויאל לא עברה מרכז הערכה לקצונה זוטרה, והיא אף לא עומדת בתנאי הסף, כפי שקבע מ"מ הנציב וקנין. בלשכת מ"מ נציב שב"ס החליטו לשלוח את מויאל בכל זאת למרכז הערכה, חודש לאחר שהקורס במשטרה כבר נפתח - ונכשלה בו.

עוד בוואלה!

המדינה מודה: רק 40% מהכלואים מקבלים את שטח המחייה שקבע בג"ץ

לכתבה המלאה

יש בארגון הטוענים ששליחתה למרכז הערכה נעשתה לצרכי פרוטוקול בלבד. זאת, משום שהקורס נפתח בתחילת ינואר, ואילו מויאל ניגשה למבחני ההערכה רק חודש וחצי לאחר שנפתח הקורס. במכתב שיצא מלשכת מ"מ הנציב למויאל בסוף החודש שעבר (מאי) נכתב כי "בתאריך 25.2.20 ניגשת למרכז הערכה לקצונה בכירה ונמצאת כלא מתאימה לקידום. לבקשתך, בתאריך 25.5.20, התקיים דיון חריגים, ובסיכומו אושרה התמודדותך לתפקידים מקדמים".

מבדיקה מול שב"ס כמה קצינים, כמו מויאל, זכאים לקידום לאחר שנכשלו במרכז הערכה, לא התקבלה תשובה עד לרגע זה. גורם בשב"ס טען בשיחה עם וואלה! NEWS כי אין קצינים שזכו לפריבילגיות שלהן זכתה מויאל. קצין בכיר בשב"ס תהה: "האם מדובר בקצינה שתרמה תרומה יוצאת דופן לארגון? על סמך מה היא יוצאת לקורס מבלי שהיא עומדת בקריטריונים שאותם קבע מ"מ הנציב?".

הקצין פסק כי "הם משנים את הנהלים ומתאימים אותם לפי איך שנוח להם, מי שיצלול לאופן שבו מתמנים ומקודמים בעלי תפקידים בשב"ס יגלה אי-סדרים משמעותיים". גורם במשרד לביטחון הפנים אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי "הנושא מוכר למבקר המשרד לביטחון פנים וכי הנושא נמצא בבדיקה בקרב הדרגים הגבוהים ביותר במשרד".

סוהרי שב"ס במהלך עבודתם בכלא(צילום: ראובן קסטרו)

זו אינה הפעם הראשונה שבה שמה של מויאל עולה לכותרות. לפי פרסום מהאתר "הארץ" בנובמבר 2015, אנשים שעבדו עם מויאל כשהייתה ראש לשכת השר לביטחון הפנים מספרים כי היא השפיעה על קבלת ההחלטות של השר במינוי קצינים, ולעיתים דעתה אפילו גברה על דעתם של בעלי מקצוע.

לפי הפרסום מ-2015, מי שהייתה ראש לשכתו של השר היוצא לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', מונתה לאחר פרישתו לקצינה בשירות בתי הסוהר. היא שובצה באגף משאבי אנוש, בהליך גיוס מהיר ומבלי לעבור קורס קצינים. גורמים בשירות בתי הסוהר זעמו על מינוי זה.

מויאל החלה את דרכה במגזר הציבורי ועבדה תחת אביגדור ליברמן במשרד לעניינים אסטרטגיים. לאחר מכן, עברה למשרד לביטחון הפנים, כראש לשכתו של השר אהרונוביץ', ועבדה אתו כל תקופת כהונתו כשר.

שב"ס: "הקצינה סיימה בהצלחה קורס פו"מ מנהלי"

גורמים במשרד לביטחון הפנים ואחרים שעבדו עם מויאל סיפרו שהיא הייתה האישה החזקה ביותר במשרד. אותם גורמים הוסיפו כי ניצבים במשטרה וקציני שב"ס בכירים נהגו לבוא אליה לשיחות כדי לבקש את עזרתה. אנשים שעבדו איתה באותן השנים סיפרו כי היא השפיעה גם על קבלת ההחלטות של השר לגבי מינוי קצינים לתפקידים בכירים, ולעתים דעתה גברה על זו של אנשי מקצוע שהמליצו אחרת.

בכיר במשרד לביטחון הפנים אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי הנושא נבדק בדרגים הגבוהים ביותר במשרד.

שירות בתי הסוהר מסר בתגובה: "נקדים ונאמר שהטענות הנ"ל נבדקו על ידי מבקר המשרד לביטחון פנים כבר לפני כמה חודשים ולא נמצא דבר. עם זאת, נדגיש מספר עובדות - תפקיד 'ראש הלשכה' הינו תפקיד אמון שלא מצריך כלל קורס פו"מ, ולמרות זאת הקצינה סיימה בהצלחה קורס פו"מ מנהלי. הקצינה ניגשה, כפי שהתחייבה, לעבור מרכז הערכה וביצעה אותו".

בשב"ס הבהירו כי "תוצאת מרכז ההערכה אותו קיבלה, נשקל בוועדה בראשות ראש מנהל משאבי אנוש, בדיוק כפי שנשקלות תוצאותיהם של קצינים אחרים ובהתאם לנהלים".

ישיבה של הנהלת שב"ס, לפני כחודשיים(צילום: אתר רשמי, דוברות שב"ס)

עוד הדגישו בשב"ס כי "תנאי מעבר קורס פו"מ במגזר המנהלי הונהגו רק ב-2020, לכן הקצינה כמו קצינים אחרים שכבר קודמו בדרגה, נכללו ברשימת היוצאים לקורס פו"מ, על אף שכבר נשאו מינוי או דרגה בפועל. הקצינה טרם קודמה בדרגה, ובמועד שבו תשלים הקצינה פז"מ לקידום, יישקל קידומה והיא תידרש לעמוד בכל הקריטריונים".

בנוסף לכך, טענו בשב"ס כי "במסגרת שיתוף פעולה בין-זרועי, נשלחים קצינים מארגוני ביטחון להשתתף בקורס פו"מ בצה"ל ובמשטרת ישראל. בשנים האחרונות נשלחו כמה קצינים משב"ס להשתתף בקורס בארגון מקביל, ועוד השנה יצאו עוד ארבעה קצינים לקורסים בכירים". בשב"ס הוסיפו כי "קצינים מארגונים אחרים משתתפים גם הם בקורס פו"מ שב"ס, ויש כוונה להמשיך ולחזק את הקשר המקצועי והבין-ארגוני הזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully