וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עד שהממשלה תחליט, עיריות ברחבי הארץ הודיעו: נקבע בעצמנו את מתכונת הלימודים

ראש הממשלה קבע כי לעת עתה בתי הספר ימשיכו בפעילותם, אך ברחבי הארץ הודיעו רשתות חינוך ורשויות מקומיות כי יעברו ללמידה חלקית מרחוק: "ההנחיות הפכו את המורים לשוטרים, המתווה בלתי אפשרי ליישום". שני בתי ספר נוספים נסגרו בבת ים לאחר שתלמידים נדבקו

צילום: שלומי גבאי, עריכה: איתי עמרם

מוסדות חינוך ורשויות מקומיות הודיעו אתמול (שלישי) כי יקבלו בעצמם החלטה על אופי הלימודים לנוכח העלייה החדה המחודשת במספר חולי הקורונה בקרב תלמידים ואנשי צוות חינוכי, בעוד הממשלה החליטה שלא לסגור בינתיים את בתי הספר - עד לדיון נוסף שיתקיים היום.

רשת ברנקו וייס הודיעה כי החל מהיום חלק מבתי הספר שלה ילמדו במתכונת קפסולות על מנת לרווח את הכיתות. "ההנחיות של משרד החינוך ומשרד הבריאות הופכות את המורים להיות שוטרים במקום אנשי הוראה, המתווה שהם דורשים ממוסדות החינוך ליישם פשוט בלתי אפשרי ואני לא מופתעת מהתפרצות הקורונה בבתי הספר אחרים", אמרה סיגל מורן, מנכ"לית הרשת. "בלתי אפשרי לקיים שמירת מרחק ראויה בין התלמידים בכיתות של 30 תלמידים והדרישות אינן הגיוניות, לכן החלטנו להחיל מתכונת המשלבת לימודים בכיתה ולימודים מהבית בחלק מבתי הספר. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה הזו בבתי ספר נוספים ברשת, חוץ מבבתי הספר האתגריים".

תלמידים בבית ספר יסודי ׳נתן יונתן’ בפתח תקווה 4 במאי 2020 (צילום: ראובן קסטרו). ראובן קסטרו
בית ספר היסודי "נתן יונתן" בפתח תקווה, לפני כחודש/ראובן קסטרו

בעיריית תל אביב הנחו את בתי הספר שבתחומה לבחון מתכונת לימודים הכוללת גם למידה מרחוק, בהתאם לשיקול דעתם של מנהלי בתי הספר. כך, בתיכון חדש בעיר תגיע כל שכבה לשלושה ימים בלבד ויומיים נוספים תלמד מהבית, ובעירוני א' בתל אביב הוחלט בשיתוף עם ועד ההורים על למידה מרחוק עד סוף השבוע.

תמי שעיה, יו"ר הנהגת ההורים בעירוני א', אמרה לוואלה! NEWS כי "עלו פחדים וחרדות וקושי של התלמידים להגיע ללימודים עם מסכות. יש 1,500 תלמידים בעירוני א', כיתות מאוד גדולות מבחינת מספר התלמידים. עשינו הצבעה בהנהגת ההורים והרוב הכריע על למידה מרחוק. בית הספר הרים את הכפפה והחליטו לראות איך הלימוד מרחוק יתנהל במהלך השבוע, יש למהלך הזה גם התנגדות. המהלך הזה קורה עד סוף השבוע ולאחר מכן ייבחן מחדש".

בית הספר התיכון אחד העם בפתח תקווה 5 במאי 2020. ראובן קסטרו
תיכון אחד העם בפתח תקווה, בחודש שעבר/ראובן קסטרו

גם בגבעתיים הודיעו לבתי הספר באחריותה שלמנהליהם מוקנית הסמכות להחליט בעצמם על אופי הלימודים. כמו כן, ראש מועצת חורה ביקש ממשרד החינוך לסגור את בתי הספר בעיר לאחר שמורה בבית ספר, גננת ועובדת בבית ספר אחר נדבקו בקורונה. במשרד החינוך שוקלים לסגור את כל בתי הספר במועצה.

ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, הודיע כי החליט לסגור שני תיכונים בעיר בהם התגלו שלושה חולי קורונה. מהעירייה נמסר כי ההחלטה התקבלה בהתייעצות עם משרד החינוך, לאחר שבתיכון שזר בעיר התגלתה תלמידה אחת שנדבקה, ובתיכון מלטון שתי תלמידות אובחנו כנשאיות הנגיף.

בתחילת השבוע, לאחר שהתגלו שני מקרי הדבקה, החליטה העירייה להמשיך ולהפעיל את שני התיכונים תוך בידוד חלק מהתלמידים והמורים. אך לאחר שאובחן מקרה שלישי של הידבקות בנגיף, הוחלט לסגור את בתי הספר עד לתום ביצוע בדיקות לכל המבודדים. כעת שוהים בבידוד תלמידים משתי כיתות שונות, כמו גם כמה תלמידים מכיתה נוספת, יחד עם 20 מורים.

38 בתי ספר נסגרו מחשש להתפרצות קורונה

4,925 תלמידים ועובדי הוראה מצויים בבידוד, כשעוד 5,010 נמצאים בביתם מאחר שמוסדות החינוך שלהם נסגרו. מספר החולים במערכת החינוך עלה ביממה האחרונה בשמונה, מ-217 ל-225, ושבעה בתי ספר נוספים נסגרו. בסך הכל, 38 בתי ספר נסגרו מחשש להתפרצות קורונה.

בין מוסדות החינוך שבהן נרשמה התפרצות משמעותית: הגמנסיה העברית, שם התגלו יותר מ-150 נדבקים, והתיכון הרב-תחומי בחדרה, שם הוכנסו אלפי תלמידים לבידוד ומאות נבדקו. לפחות שלושה מהתלמידים ומורה אחת נדבקו בנגיף, ומצבם טוב. המורה ושניים מהתלמידים הם מאותה כיתה בשכבת ז' במוסד, ואחד נוסף מהכיתה המקבילה. מרבים תלמידי השכבה שנבדקו ביומיים האחרונים טרם קיבלו את תוצאות הבדיקות. היום יוקם בעיר מתחם "היבדק וסע" עבור בדיקות לתלמידי שכבות ח' ו-ט' בחטיבת הביניים - 750 בסך הכל.

מספרים גבוהים של תלמידים בבידוד נרשמו גם בבית חינוך אזורי בבית ברל, בית ספר אהוד מנור באור יהודה, בית ספר קציר בחולון, בית ספר זלמן ארן בירושלים, בית ספר הרטמן בנים בירושלים, בית ספר אופק אדמים בגבעת זאב, תלמוד תורה דרכי יושר במודיעין עילית, בית יעקב החדש באשדוד, ומקיף ג' בבאר שבע.

בסך הכל, 116 בני אדם נדבקו בנגיף הקורונה מאתמול, ובכך עלה מניין הנדבקים הכולל ל-17,285, בהם 2,055 חולים פעילים ובתוכם 29 מונשמים. חמישה בני אדם מתו מהנגיף אתמול ומניין המתים עלה ל-290. 14,940 החלימו ושוחררו לבתיהם.

הממשלה החליטה לדחות להיום את ההחלטה בנוגע לבתי הספר ובינתיים להימנע מסגירתם בתום הערכת מצב שהתקיימה אתמול. הדיון שבו השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החינוך יואב גלנט, התקיים ברקע המתיחות המתפתחת בין משרד הבריאות למשרד החינוך בעניין הפעולות בהן יש לנקוט כדי להיאבק באותה התפרצות. נתניהו ביקש נתונים נוספים וכן ביקש מהנוכחים לבחון כיצד ניתן לחזק את ההגנה על התלמידים. החלטה סופית תתקבל רק לאחר מכן.

פתיחת משפטו של רה"מ, בנימין נתניהו | שר החינוך, יואב גלנט  24 במאי 2020. ראובן קסטרו
"אומר את עמדתי על סמך הנתונים שיש לי". גלנט/ראובן קסטרו

גלנט התנגד נחרצות לסגירת בתי הספר ויצא נגד עמדת משרד הבריאות, שהמליץ לסגור את החטיבות והתיכונים בירושלים. "המציאות הזאת מאפשרת לנו ללמוד את העניין ולהמשיך ולהפעיל את מערכת החינוך. הניסוי הזה למעשה לא יקר, כי נגיף הקורונה לא קטלני לגביהם, המחלה קטלנית לאנשים מעל גיל 70 שלא נמצאים במערכת החינוך והם בגדול מהווים 90% מהתמותה", אמר השר. "לכן, עמדתנו היא שלא צריך לסגור את מערכת החינוך, ובמשרד הבריאות יכולים לחשוב אחרת, זה בסדר ולגיטימי, אבל אני אומר את עמדתי על סמך הנתונים שיש לי", הוסיף.

טרם דבריו של השר, תקפו במשרדו את מדיניות משרד הבריאות ואמרו כי "נתוני התחלואה שמשרד הבריאות מציג לא השתנו דרמטית ואין שום הצדקה להביא לסגירה של החטיבות והתיכונים. זו תהיה פגיעה חסרת אחריות בתלמידים, בהורים ובמורים". עוד אמרו כי "במקביל, אנחנו חייבים להמשיך ולהיות עם אצבע על הדופק, לקיים הערכות מצב שוטפות, לנקוט במדיניות מחמירה ובמשנה זהירות במטרה למנוע מקרי הידבקות נוספים. בכל מקום שבו מזוהה חולה מאומת, המוסד החינוכי נסגר".

(עדכון ראשון: 22:12)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully