שמולי: "היכולת שלנו לעכב את הסיפוח - הרבה יותר גדולה מתוך הממשלה"

למרות הכרזתו של ראש הממשלה על חודש יולי כתאריך יעד לקידום התכנית להחלת הריבונות, שר העבודה והרווחה ציין כי לא יצביע בעדה. "סיפוח חד צדדי סותר את האינטרס הלאומי לא אתמוך בו", הבהיר. הליכוד: "החלת הריבונות תתבצע כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים"

26/05/2020
שעות לפני פתיחת משפט נתניהו: הממשלה ה-35 התכנסה לישיבת עבודה ראשונה (לע"מ)

(בווידאו: ישיבת הממשלה הראשונה)

שר העבודה והרווחה הנכנס, איציק שמולי, אמר היום (שלישי) כי לא יתמוך בתכנית הסיפוח והחלת הריבונות אותה מתכנן ראש הממשלה בנימין נתניהו להוציא אל הפועל. "סיפוח חד צדדי עומד בסתירה עם האינטרס הלאומי של המדינה", אמר שמולי, חבר מפלגת העבודה, בריאיון בכאן ב'. "אין ספק שיש כרגע מוטיבציה גבוהה לראש הממשלה לקדם את המהלך הזה, אך אני לא אתמוך בזה". עם זאת, הדגיש כי "היכולת שלנו לעכב את המהלך היא הרבה יותר גדולה מתוך הממשלה".

סוגיית החלת הריבונות בשטחי יהודה ושומרון זכתה לביטוי נרחב במערכת הבחירות האחרונה, והצדדים אף נתנו הסכמתם בנושא בהסכם הקואליציוני שנחתם. עם זאת, הוא לא הוזכר במסמך קווי היסוד שהוגש עם הקמת הממשלה.

לדברין של שמולי הריבונות צריכה להיעשות במסגרת הסדר ומתוך הסכמה. "יש שטחים מעבר לקו הירוק שגם מפלגת העבודה מעוניינת שתהיה בהם ריבונות. אבל אם זה חד צדדי - אז זה לא ראוי". באשר לתכנית המאה של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ אמר כי "יש מרכיבים לא ברורים בה. אם הכוונה לקחת רק את המרכיבים של הסיפוח זה יכניס את ישראל לדרך ללא מוצא".

עוד בוואלה!

הפסקת התיאום הביטחוני: "אבו מאזן הורה לנתק מגע, אך יחפש דרך לרדת מהעץ"

לכתבה המלאה
"לא אתמוך בסיפוח". השר שמולי(צילום: ראובן קסטרו)

בליכוד מסרו בתגובה כי "כפי שאמר אתמול ראש הממשלה נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, החלת הריבונות, תתבצע בדיוק כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים שהם ברורים מאוד".

אתמול הדגיש נתניהו כי הסוגייה עומדת במקום גבוה בסדרי העדיפויות של הממשלה. כך, אתמול בפתח ישיבת סיעת הליכוד אמר כי "יש להחיל ריבונות באופן מושכל כצעד מדיני וריבוני ביהודה ושומרון". לדבריו "זו הזדמנות גדולה ואנחנו לא ניתן לה לחלוף", במסגרת כהונתו של הנשיא דונלד טראמפ, למרות המסר מארצות הברית לפיו המהלך צריך להתקיים בשיח עם הפלסטינים. "אנו משלבים כוחות מחוץ ובתוך הסיעה", אמר נתניהו.

בהמשך, בחלק הסגור של ישיבת הסיעה, אמר ראש הממשלה כי "יש לנו תאריך יעד ליולי, ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות".

"קבענו את חודש יולי כיעד". נתניהו(צילום: פול צלמים, אוהד צויגנברג "הארץ")

בשבוע שעבר, עם כניסתו לתפקיד שר הביטחון, הצהיר ראש הממשלה החליפי בני גנץ כי הוא יקדם את "עסקת המאה" האמריקנית, על כל מה שהיא כוללת. בטקס חילופי השרים אמר גנץ כי הוא "מחויב לעשות את כל שניתן לקידומם של הסדרים מדיניים ולחתור לשלום - השלום היה ונשאר, משאת נפש ציונית חשובה. לצד זאת ולמען זאת, נשמור על עוצמתנו, כדי לנצל הזדמנויות אזוריות בכלל, ובכדי לקדם את תכנית השלום של הממשל האמריקני והנשיא טראמפ על כל מה שהיא מייבאת בתוכה".

התכנית, שהוצגה על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בינואר האחרון, כוללת הקמת מדינה פלסטינית לצד החלת ריבונות, והצהרתו של גנץ מרמזת כי בכוונתו לקדם את כל מרכיבי העסקה - ולא רק את סיפוח השטחים. גם שר החוץ הנכנס גבי אשכנזי, חברו של גנץ להנהגת כחול לבן, אמר כי תכנית השלום "תקודם באחריות, בתיאום, ובדיאלוג עם שכנינו, תוך שמירה על הסכמי השלום והאינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל".

(עדכון ראשון: 09:10)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully