מתוקים עם אלכוג'ל: בעולם המוסלמי חוגגים עיד אל-פיטר בבתים בצל הקורונה

החג ידוע כזמן של התכנסויות וחגיגות, אך השנה מאמינים במדינות רבות בעולם ייאלצו להתפלל בבתיהם בשל מגבלות הריחוק החברתי. בסעודיה נתונים בסגר מוחלט, באיראן ביטלו את האירועים השנתיים ובמלזיה מוותרים על ביקורים משפחתיים. "ההתפרצות הופכת את המסורת לאחרת לחלוטין"

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: איתי עמרם

מיליארדי מוסלמים ברחבי העולם חוגגים היום (ראשון) את יומו הראשון של עיד אל-פיטר, החג שמציין את סוף חודש הרמדאן ואת סיום הצום, כשמיליונים מהם נמצאים בביתם תחת מגבלות הריחוק החברתי ורבים מפחדים מהתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה.

אמנם אצל רוב החולים, שמחלימים בתוך שבועיים עד שלושה שבועות, וירוס הקורונה גורם לסימפוטמים דמויי שפעת קלים. עם זאת, הוא מדבק מאוד ויכול להוביל גם לתחלואה חמורה ואף למוות, במיוחד בקרב חולים מבוגרים או כאלו שסובלים ממחלות רקע.

שלושת ימי החג ידועים בתור זמן של התכנסות בחיק המשפחה, טיולים וחגיגות בשעות היום, אחרי שבמשך שבועות הוקדשו שעות אלה לצום. אולם, השנה, בשל פוטנציאל ההדבקה של הווירוס, מוסלמים רבים ייאלצו להתפלל בבתיהם ולציין את החג באמצעות שיחות וידאו.

תפילה לרגל העיד אל-פיטר בלוקסומאווה, אינדונזיה. היום (צילום: רויטרס)

בישראל, המשטרה בירושלים הודיעה שפיזרה הפגנה בלתי חוקית ועצרה שני בני אדם מחוץ למסגד אל-אקצה לאחר שניסו להיכנס למתחם המסגד והתעמתו עם המשטרה. המסגד שבהר הבית הוא המקום השלישי בחשיבותו לאסלאם ובימים כתיקונם מבקרים בו עשרות אלפי מתפללים בימי החג. השנה, הוא נותר סגור למבקרים ולמתפללים מאז אמצע חודש מרץ, ואינו צפוי להיפתח עד צאת החג.

כמה מדינות באזור, בהן טורקיה, עיראק וירדן, הטילו עוצר בזמן החג. עם זאת, אפילו במקומות שמגבלות רבות הוסרו בהם, החגיגות יהיו השנה מאופקות בשל המגיפה והשלכותיה הכלכליות. ערב הסעודית, שבה שוכנות הערים הקדושות לאיסלאם, מכה ומדינה, נמצאת תחת סגר מוחלט, והתושבים בה מורשים לעזוב את בתיהם לצורך רכישת מזון ותרופות בלבד.

איראן, שדיווחה עד כה על יותר מ-130 אלף נדבקים ו-7,000 מתים, נאבקת בהתפרצות הקטלנית ביותר של המגיפה במזרח התיכון. הממשלה אמנם התירה תפילות בקבוצה בכמה מסגדים, אך ביטלה את תפילות העיד אל-פיטר ההמוניות בהובלת המנהיג העליון עלי חמינאי, שנערכות מדי שנה בטהראן.

עוד בוואלה!

המדינה לא מאשרת את פתיחת הר הבית ברמדאן; "חיוני לבריאות הציבור"

לכתבה המלאה
לא יוביל השנה את התפילה המסורתית בטהראן. חמינאי ביום יום אל-קודס, 22 במאי 2020 (צילום: רויטרס)

באינדונזיה, שבה מתגורר הרוב המוסלמי של תושבים באוכלוסייה הגדול ביותר בעולם, דווחו עד כה קרוב ל-22 אלף נדבקים ו-1,350 מתים - המספרים הגבוהים ביותר בדרום-מזרח אסיה. כחלק ממגבלות הסגר, שהוטלו במדינה במסגרת המאמצים להכלת הנגיף, התכנסויות משפחתיות, הענקת מתנות של קרובים לילדים ותפילות ציבוריות - הן במסגדים והן במקומות פתוחים - ייאסרו לחלוטין.

אנדיקה רבני, סטודנט מעיר הבירה ג'קארטה, בדומה לאינדונזים רבים, יפגוש השנה את משפחתו וחבריו רק דרך שיחות וידאו. הוא אמר לסוכנות הידיעות כי "ההתפרצות הזאת לא רק מדכאת את רוח החג, אלא הופכת את המסורת לאחרת לחלוטין".

התכנסויות משפחתיות ייאסרו. תפילה לרגל עיד אל-פיטר בלוקסומואווה, אינדונזיה, היום (צילום: רויטרס)

במלזיה השכנה, שגם בה מתגורר רוב מוסלמי, דווחו עד כה 7,185 נדבקים ו-115 מתים מהווירוס. עסקים במדינה נפתחו מחדש אחרי שבועות של סגר, אך התכנסויות המוניות עדיין אסורות ותושבים אינם מורשים לנסוע לערי הולדתם כדי לבקר את משפחתם בחג. המשטרה המקומית אילצה יותר מ-5,000 מכוניות לשוב על עקבותיהן והזהירה כי תטיל קנסות כבדים על אלו שינסו להתגנב לביתם.

במלזיה מורשים התושבים לבקר אך ורק קרובי משפחה שגרים קרוב, בימי ראשון בלבד ותחת מגבלת התכנסות של עד 20 בני אדם. המסגדים נפתחו מחדש תחת מגבלת התכנסות של עד 30 בני אדם. רוחאאם זיינאדין, תושב המדינה, אמר כי הוא מרגיש בר מזל על כך שיכל לחגוג בחיק הוריו שגרים קרוב, אך על שמחה זאת מעיב המצב של אחותו שמתגוררת במחוז אחר ולא יכלה לשוב הביתה.

"אנחנו מתוסכלים מזה שהחגיגות השנה הן לא אותו הדבר, אבל אין טעם להתעצבן מזה, עלינו פשוט לקבל את זה, החיים ממשיכים", אמר. זיינאדין ובני משפחתו עדין לובשים בגדים חדשים ומכינים את האוכל המסורתי, כמנהג חג. צלחות עוגיות לצד מד חום ואלכוג'ל מוצבים בחוץ בעבור המבקרים.

"החיים ממשיכים". תפילה לרגל העיד אל-פיטר בקואלה לומפור, מלזיה, היום (צילום: רויטרס)

בפקיסטן, שדיווחה עד כה על 52 אלף נדבקים ויותר מ-1,100 מתים, לא רק הווירוס מעיב על החג השנה, אלא גם התרסקות מטוס הנוסעים ליד העיר קראצ'י ביום שישי שהביאה למותם של 97 בני אדם.

פקיסטן נקטה בצעדי מנע להאטת התפשטות הווירוס כבר באמצע מרץ, אך ראש הממשלה, אימראן חאן, סירב עד כה לסגור את המסגדים במדינה במהלך חודש הרמדאן למרות הפצרות מצד רופאים ומספר הנדבקים העולה. בעיר קראצ'י, יותר מאלף מתפללים התכנסו היום והתפללו כתף אל כתף בשדה פתוח כשרק בודדים מהם עוטים מסיכות.

השנה, בפעם הראשונה, יחול החג באותו היום בכל רחבי המדינה, לאחר שהושגה הסכמה בין כמה מועצות יריבות במדינה שהיו חלוקות ביניהן על סימון תחילת החג על פי מראה הירח. באפגניסטן השכנה, הכריזו הממשלה וארגון הטליבאן על הפסקת אש בת שלושה ימים לכבוד החג.

לא רק הווירוס מעיב, אלא גם התרסקות המטוס. אזור האסון בקראצ'י, 22 במאי 2020 (צילום: רויטרס, רויטרס)

בצרפת דיווח הרדיו המקומי כי אלפיים בני אדם התכנסו היום לכבוד תפילות החג בקמפוס ספורט בפרבר של פריז - לוולואה פרה, כשהם מקפידים על שמירת מרחק ביניהם ועוטים מסיכות. חיבוקים מסורתיים נאסרו.

זוהי הפעם הראשונה מאז חודש מרץ שצרפת מאפשרת שירותי דת, אך הגוף המוסלמי המוביל במדינה, המועצה הצרפתית האיסלמית, המליץ להשאיר מסגדים סגורים גם ביום ראשון. בארגון טוענים כי בהוראות הממשלה לא ניתן למסגדים די זמן לרכישת מסיכות מגן ואלכוג'ל על מנת להבטיח שהתכנסויות לא יהפכו לאירועי הדבקה המוניים.

בסודאן, בה נרשמו עד כה יותר מ-3,600 נדבקים בווירוס ו-146 מתים, דיווחה התקשורת המקומית על אלפי בני אדם שהתכנסו לתפילות במסגדים ובשטחים פתוחים כהתרסה נגד העוצר ונגד מגבלות אחרות שהוטלו על ידי הרשויות.

התרסה נגד העוצר. תפילות החג בחרטום, סודאן,היום (צילום: AP)

במדינות הבלקן המוסלמיות אלבניה, בוסניה-הרצגובינה וקוסובו, המגבלות שהוטלו בשל הווירוס נותרו כשהיו. בסרייבו בירת בוסניה פתחו אמנם מסגדים מחדש, אך אנשים מבוגרים התבקשו להמשיך להתפלל בבית והמתפללים במסגדים מחוייבים לעטות מסכות ולשמור על כללי הריחוק החברתי.

נעים טרנבה, המופתי של הקהילה האסלאמית בקוסובו, הוביל את התפילות במסגד בפני קבוצה קטנה של אימאמים שישבו במרחק מטר וחצי זה מזה, כשהדרשה שלו משודרת בחוץ ברמקולים. "אני מבקש ממכם להתאזר עוד קצת בסבלנות עד שנתגבר על הסכנה", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully