"בלתי-סביר": בית המשפט הורה להעלות את שכר האסירים העובדים

השכר המשולם כיום לאסירים שעובדים במפעלי יזמים פרטיים בין כתלי הכלא עומד על כ-47% בלבד משכר המינימום. לחלק מהאסירים משלמים לפי תפוקה, והם עשויים להרוויח אפילו פחות מכך. בעקבות עתירה של אסיר עולם, הורה בית המשפט לשב"ס להעלות את השכר בתוך חצי שנה

  • אסירים
  • שב"ס
  • שכר
צילום: שלומי גבאי, עריכה: שאול אדם

בית המשפט הורה שלשום (ראשון) למדינה לחשב מחדש את שכרם של אסירים שעובדים במפעלים פרטיים בין כותלי הכלא. השופט חגי טרסי מבית המשפט המחוזי מרכז קבע כי השכר השעתי המשולם כיום לאסירים שעובדים במפעלים של יזמים פרטיים בין כותלי הכלא - 13.7 שקלים לשעה - אינו סביר.

פסק הדין ניתן במסגרת עתירה שהגיש אסיר בשם שמואל קריב, שמרצה מאסר עולם בגין רצח שביצע בתחילת שנות ה-90. כיום הוא בשנות ה-60 לחייו, ועובד בין כותלי כלא רימונים עבור יזם פרטי באריזת שקיות לחם. הוא עובד חמישה ימים בשבוע, מ-08:00 עד 15:00, והשכר משולם לו לפי מספר השקיות שהוא מספיק לארוז. לפעמים הוא מקבל בונוס על עבודה טובה, שנע בין כמה שקלים בודדים לעשרות שקלים. אין לו הפרשות לתנאים סוציאליים כמו פנסיה, ואם יסרב לעבוד - זו תהיה הפרת משמעת שצפויה להביא להטלת סנקציות נגדו.

עוד בוואלה!

הסוף ל-FOMO: גילינו איפה נמצא המייק-אפ שלעולם לא תרצו להחליף

לכתבה המלאה
חלוקת מזון לאסירים ביטחוניים בכלא נפחא (צילום: ראובן קסטרו)

לדברי קריב, שהגיש את העתירה באמצעות עורכי הדין עידית צימרמן ומשה קשלס ממערך הקליניקות באוניברסיטת תל אביב, השכר שמשלם שב"ס לאסירים אינו סביר באופן קיצוני. יתרה מכך, הוא עצמו משתכר לפי תפוקה, ולא לפי שעה. לדבריו, משום שהוא מבוגר יחסית הוא מצליח לארוז פחות שקיות בכל יום, ובפועל עומד שכרו על 8.5 שקלים לשעה.

בעתירה נטען כי לשב"ס אין סמכות לשלם לפי תפוקה לאסירים, וכי הדבר מנוגד אפילו לנהלי השירות עצמו. המדינה, מנגד, טענה כי מדובר ב"מנגנון המעודד חריצות". באשר לגובה השכר השעתי של האסירים, נטען כי בג"ץ דן בנושא בפעם האחרונה לפני 18 שנים, וקבע כי התשלום לאסירים היה סביר כאשר הוא היווה 82% משכר המינימום באותה תקופה. מאז הועלה שכר המינימום כמה פעמים, בעוד השכר לאסירים עודכן פעם אחת בלבד - וכיום הוא מהווה 47% בלבד משכר המינימום. הפער הזה, טען קריב, אינו סביר.

בית הסוהר אשל הסמוך לבאר שבע (צילום: לירון מולדובן )

שב"ס ביקש לדחות את העתירה לגופה, אך במקביל טען שממילא הוא מקיים עבודת מטה ובוחן מחדש את נושא שכר האסירים. אף שהבחינה טרם הסתיימה, עדכנו נציגי שב"ס את בית המשפט כי מסתמן שיומלץ להעלות את שכר האסירים השעתי ב-7%, מ-13.7 שקלים לשעה ל-14.7 שקלים לשעה.

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, חגי טרסי, דחה את רוב הטענות העקרוניות שבעתירה, וקבע למשל כי לשב"ס יש סמכות לשלם לאסירים על פי תפוקה, ולא בשכר שעתי. עוד קיבל טרסי את טענת שב"ס כי מנגנון התשלום על פי תפוקה לא נועד "לעקוף" את הוראות השכר השעתי, אלא לעודד תפוקה, וכי השכר לכל פריט מחושב כך שבפועל תשלום השכר הכולל על ידי שב"ס יהיה דומה בשתי שיטות החישוב - אף שבתשלום על פי תפוקה הוא עשוי להשתנות בין אסיר לאסיר.

עם זאת, השופט קיבל את הטענה כי השכר השעתי אינו סביר, ויישאר כזה גם אם יועלה ל-14.7 שקלים לשעה, כפי שהמליץ הצוות שעסק בכך בשב"ס. הוא הוסיף כי מבחינת התנהלות שב"ס וכן מהמסמכים שהגיש במסגרת העתירה עולה כי "בהחלטות הנוגעות לערך הגמול השעתי לא ניתן כל משקל לפער ההולך וצומח מול שכר המינימום, ולמצער לא ניתן לשיקול זה משקל ראוי". השופט הורה לשב"ס לקבוע בתוך חצי שנה שכר שעתי חדש לאסירים, ולעדכן בכך את בית המשפט.

"השכר בכלא - גורם קריטי בשיקום האסירים"

עורכי הדין של קריב, משה קשלס ועידית צימרמן ממערך הקליניקות של אוניברסיטת תל אביב בירכו על פסק הדין, שלדבריהם "מתחיל לתקן עוול של עשרים שנים, במהלכן נשחק שכרם של האסירים העובדים בכלא, ונותן ביטוי לחשיבותה של העבודה במאסר, ולשכר שבצידה, כגורם קריטי בשיקומם של אסירים ובמניעת חזרתם לכלא".

"כעת מצופה משב"ס לפעול בהתאם לפסק הדין - גם ביחס לגובה השכר שייקבע, וגם ביחס להערותיו החשובות של בית המשפט לגבי הפגיעה הבלתי מוצדקת באסירים בעלי מוחלשות פיזית, נפשית או קוגניטיבית", נמסר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully