דאעש מנצל את הקורונה, ומרים את הראש בעיראק ובסוריה

הארגון הקיצוני עובר למתקפות נועזות יותר ותכופות יותר, בזמן ששתי המדינות שקועות במאבק בווירוס. בנוסף לכך, גם המחלוקת בין עיראק לבין ארה"ב על נוכחותה במדינה, והעימות בין בגדאד לכורדים, מאפשר לדאעש ומנהיגו החדש להפגין כוח שנה לאחר קריסת החליפות. "האיום ממשי"

  • דאעש
  • עיראק
  • סוריה
אי-פי
צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן

האדם שלבש חגורת נפץ הגיח ממכונית וצעד בשלווה לעבר שערי מבנה המודיעין בעיר כירכוכ שבצפון עיראק. כשהוא סירב לקריאות השומרים לעצור, הם פתחו לעברו באש ופוצצו אותו. שלושה בני אדם נפצעו בשבוע הראשון של חודש הרמדאן.

כמה ימים לאחר מכן, נהרגו עשרה לוחמי מיליציות שיעיות במתקפה מתואמת בשלושה מוקדים במחוז סלאח א-דין. הייתה זו המתקפה הקטלנית והמתוחכמת ביותר זה כמה חודשים.

המתקפות האלו הן חלק מההתארגנות המחודש של ארגון דאעש בצפון עיראק. הראשונה הייתה פיגוע התאבדות נועז שלא נראה כמותו בחודשים האחרונים. השנייה הייתה אחת המתקפות המתוחכמות ביותר מאז תבוסת הארגון ב-2017. בסוריה השכנה, דאעש הגביר את מתקפותיו נגד כוחות הביטחון, שדות נפט ואתרים אזרחיים.

הכאוס המחודש הוא סימן לכך שהארגון הקיצוני מנצל את המאבק של הממשלות בנגיף הקורונה ואת הקריסה הכלכלית שנובעת ממנה. הנגיף חיזק את החשש הממושך בקרב גורמי ביטחון ומומחים של האו"ם מפני שובו של הארגון אחרי קריסת "החליפות", שעד השנה שעברה השתרעה על שליש משטחיהן של עיראק וסוריה.

בעיראק, דאעש מנצל גם את הוואקום הביטחוני שנוצר בשל המחלוקת עם ארצות הברית על הוצאת כוחותיה מהמדינה.

"זה איום ממשי", אמר כובאד טלבאני, סגן ראש ממשלת המחוז הכורדי האוטונומי שבצפון עיראק. "הם מגייסים והורגים אותנו בצפון והם יתחילו לפגוע בבגדאד בקרוב". לדבריו, דאעש נהנה מהמחלוקות בין הכוחות הכורדיים לבין הכוחות המזוינים הפדרליים שנגרמו כתוצאה ממאבקים פוליטיים. דוחות המודיעין מעריכים את מספר לוחמי דאעש בעיראק בין 2,500 ל-3,000.

עוד בוואלה!

דוח של הפנטגון: דאעש שומר על יכולותיו חרף חיסול אל-בגדאדי

לכתבה המלאה
הלוויית לוחם כורדי שנהרג במתקפה של דאעש בסוריה, מרץ (צילום: AP)

מרוואן קמישלו, דובר הכוחות הכורדיים הנתמכים על ידי ארצות הברית בצפון-מזרח סוריה, אמר כי המשטרה הכורדית הפכה למטרה גלויה יותר עבור דאעש לאור סיוריה ברחובות לטובת המאבק בקורונה.

בסוף מרץ, פתחו לוחמי דאעש במערכה של פיגועים באזורים המוחזקים על ידי ממשלת סוריה, מחומס שבמרכז עד דיר א-זור שמזרח, בגבול עיראק.

גורמי מודיעין עיראקיים אמרו כי כ-500 לוחמים, בהם כמה שנמלטו מהכלא, חמקו לאחרונה מסוריה לעיראק ועזרו לתדלק את האלימות במדינה. שלושה גורמי צבא ומומחים עיראקים אמרו כי דאעש עובר מאיומים מקומיים למתקפות מורכבות יותר. דאעש עבר מהתנקשויות בגורמים מקומיים ובמתקפות פחות מתוחכמות להטמנת מטענים, ירי ומארבים נגד כוחות משטרה וצבא.

דאעש מתחזק בזכות שורה ארוכה של גורמים. גורמי הצבא העיראקיים אמרו כי כוח האדם הפעיל בצבא צנח ב-50% בשל הקורונה, בזמן שמחלוקות טריטוריאליות בין בגדאד לממשל הכורדי בצפון הותירו חלקים משלושה מחוזות ללא אכיפת חוק. השטח ההררי קשה לשיטור. התגברות האלימות הגיעה גם במקביל לנסיגה של כוחות הקואליציה האמריקנית מכמה בסיסים במערב עיראק, בהתאם לתכנית שגובשה עוד בדצמבר.

"לפני הגעת הנגיף והנסיגה האמריקנית, הפעילות הייתה זניחה, והסתכמה במתקפה אחת בלבד בשבוע", אמר גורם מודיעיני בכיר, שדיבר בעילום שם. עתה, מדובר בממוצע של 20 מתקפות בחודש.

דובר הקואליציה קולונל מיילס בי. קגינס אמר כי ההסלמה בפעילות של דאעש היא תגובה לפעילות נגד מקומות המסתור שלו באזורים הרריים וכפריים בצפונה ובמרכזה של עיראק.

רק מחצית מכוח האדם מתפקד. חייל אוכף את העוצר בבגדאד, בחודש שעבר (צילום: AP)

גורמי צבא עיראקיים מאמינים שהאופי המשופר והמאורגן של המתקפות נועדו לבסס את השפעתו של מנהיג הארגון החדש, אבו איברהים אל-האשמי אל-קוריישי, שהחליף את אבו בכר אל-בגדאדי אחרי שחוסל בידי ארצות הברית בשנה שעברה. גורם צבאי אמר כי צפויות מתקפות נוספות במהלך חודש הרמדאן במטרה להפגין את כוחו של המנהיג החדש.

אחת המתקפות המשמעותיות ביותר בסוריה התרחשה ב-9 באפריל, כשלוחמי דאעש תקפו עמדות של המשטר בסמוך לעיירה סוחנה. צבא סוריה הביא תגבורות לאזור ונעזר בחיל האוויר הרוסי להדיפת המתקפה. על פי הארגון הסורי לזכויות אדם, העוקב אחרי המלחמה, 32 חיילים ו-26 לוחמי דאעש נהרגו במהלך יומיים של לחימה. בשל הפגיעה בשדות גז סמוכים, תפוקת החשמל ירדה ב-30% בימים שלאחר מכן.

אוהדים מקומיים

בחזרה לעיראק, שדות המרעה הירוקים של הכפר קוג'אלו מסתירים אויב חשאי שמשאיר את נווזאד ער בלילה. הקהילה החקלאית שלו שוכנת בשטח במחלוקת, שחווה עלייה חדה במספר המתקפות, כולל מארב שהוצב במקום סמוך מוקדם יותר החודש ושבו נהרגו שני לוחמי פשמרגה כורדים.

לדבריו, ללוחמי דאעש יש משתפי פעולה מקומיים. "הם יודעים כל דבר לגבי כל חווה כאן והם יודעים למי שייך כל בית", אמר נווזאד, שביקש להזדהות רק בשמו הפרטי, מחשש לחייו.

הגנרל הכורדי כמאל מחמוד אמר כי דאעש מקבל מקלט, אספקה, מזון ואמצעי תחבורה מתומכים מקומיים. לדבריו, כוחות הפשמרגה שלו מבוססים בחלק אחד של החזית, אולם הם אינם יכולים לפעול בחלקים אחרים שבשליטת כוחות הממשלה. אלו, לדבריו, הגיעו עד קצה גבול היכולת שלהם והם שולטים רק על הכבישים הראשיים, ללא נוכחות בעיירות ובכפרים.

סרטיפ, תושב הכפר, אמר כי הוא חושש שדאעש משפר את יכולותיו. "דאעש מבצע מתקפות בשטחים הכורדיים במשך זמן רב, אבל עכשיו הם מאורגנים יותר ועם יותר אנשים", אמר.

(עדכון ראשון: 20:43)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully