וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בבית שמש ונתיבות מתרגלים להגבלות, אך מפקפקים בתועלת: "עדיף כבר סגר מלא"

תושבי שתי הערים התעוררו לסגר שהוטל על שכונות מסוימות מחשש להתפשטות נגיף הקורונה. בבית שמש פועלים לפנות למלוניות חולים מרחובות שבהם שיעור התחלואה גבוה, ובעיר הדרומית סבורים שההגבלות לא אפקטיביות: "לא יפתרו את הבעיה"

עריכה: ניר חן

סגר הוטל הבוקר (ראשון) על אזורים אחדים בבית שמש ונתיבות, במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. בהתאם להחלטת הממשלה, תנועת הנכנסים והיוצאים מהאזור מוגבלת, ומותר רק מעבר לצרכים של טיפול רפואי שלא ניתן לקבלו בשכונה, הליך משפטי, עבודה חיונית, הלוויה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה והעברה של קטין שהוריו חיים בנפרד. גם הכניסה לשכונות תוגבל בהתאם.

בבית שמש, מחסומים נפרסו סביב השכונות נחלה ומנוחה ורמת בית שמש ב', שהוכרזו על ידי הממשלה כאזורים מוגבלים, ושוטרים הוצבו בשכונות על מנת לאכוף את התקנות. בשתי השכונות אובחנו כ-230 חולים מתוך כ-38 אלף תושבים, כ-60% מסך תושבי העיר. אחת האימהות אומרת ממרפסת ביתה כי הילדים מחכים לראות את השוטרים שאוכפים את הסגר.

ברחובות התושבים צועדים עם מסכות. במקביל לחסימות, המוקד העירוני מסייע לתושבים הזקוקים לכך באמצעות סלי מזון, והחמ"ל העירוני פועל לפינוי חולים למלוניות ברחובות שבהם ריכוז התחלואה גבוה יותר. בעירייה מעריכים שכעת הפינוי יהיה יותר קל, משום שהוחלט לאפשר פינוי של משפחות שלמות, גם אם לא כל בני משפחה החולים.

בית שמש תחת סגר בשל התפשטות תחלואת הקורונה בעיר 26  באפריל 2020. יהונתן ולצר/TPS, TPS
"לא היינו רוצים שיהיה כמו באיטליה". מחסומים בבית שמש, היום/TPS, יהונתן ולצר/TPS

עובדת במרפאת שיניים ברמת בית שמש ב' אמרה כי מעט אנשים הגיעו היום. "אנשים מפחדים להגיע בגלל המעבדה הניידת פה ליד, וגם בגלל החסימות, אנשים צריכים לעשות סיבובים. מתוך 32 מטופלים שהיו צריכים להגיע, בינתיים הגיעו רק חמישה. יעקב, תושב בית שמש שבנו מחכה לבדיקה במרפאה, אומר כי "המספרים של משרד הבריאות מדברים בעד עצמם".

עוד בוואלה!

חובה לעטות מסיכה, ואילו עסקים ייפתחו היום? המדריך המלא להנחיות החדשות

לכתבה המלאה

"החודש לא קל, אבל אנחנו הגענו למצב שכשבן אדם נושם צריך להודות להשם. אי אפשר להתלונן", אומרת תושבת רמת בית שמש ב', "מלחיץ מה שקורה בעולם בכלל. יש שטוענים שיש עוד מקומות עם מספר חולים כזה ולא סגור, ויש אינטרסים, אבל בטוח שלא היינו רוצים שיהיה כמו באיטליה. לא יוצאים בכל מקרה כמעט מהבית".

חבר מועצת העיר: "מצער שהגענו למציאות הזו"

מאות שוטרים, חיילים ופקחים, כמו גם 24 מחסומים נפרסו גם בעיר נתיבות, שם הוכרזו שכונת נטעים ושלום בונייך וכן הרחובות חזני, צבאן, הצאלה, ברוש, ביל"ו וגרשונוביץ כאזור מוגבל. רוב המשפחות המתגוררות באזורים אלו שייכות לקהילה החרדית בעיר. ניצב יורם סופר, מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, הגיע כדי לעיר לפקח על ההסגר, ולתת הנחיות למענה לתושבים.

"מצער מאוד שהגענו למציאות הזאת שבה ישנו סגר על חלק משכונות בעיר", אמר חבר מועצת העיר נתיבות, ירון סמימי. "בנתיבות היו 90 חולי קורונה, מתוכם 38 פונו למלוניות. 15 החלימו מהנגיף, ו-36 חולים עדיין נמצאים בעיר. היה אפשר לתת לנו עוד מספר ימים לפני שסוגרים שכונות. חייבים לתת מענה למשפחות שנדבקו בנגיף. היו צריכים להציב שוטרים ופקחים מחוץ לבתים של משפחות שנדבקו כדי שלא יצאו מהבתים. במקום לסגור שכונות". לדבריו, עיריית נתיבות דואגת לכל צרכי המשפחות הללו.

מפקד מחוז דרום, יורם סופר במהלך תדרוך בנושא הסגר בנתיבות בשל התפשטות תחלואת הקורונה בעיר 26  באפריל 2020. יניר יגנה
תדרוך של הנציב סופר בנוגע לסגר בנתיבות/יניר יגנה
נתיבות תחת סגר בשל התפשטות תחלואת הקורונה בעיר 3 באפריל 2020. יניר יגנה
"חייבים לתת מענה למשפחות שנדבקו בנגיף". סגר בנתיבות, היום/יניר יגנה

הסגר משבש את שגרת היומיום של התושבים. "מחר הייתי אמור לקיים מניין מצומצם לעלייה לתורה של בני נהוראי, לפי הנחיות משרד הבריאות", סיפר סמימי, "אך לצערי החברים מנתיבות לא יוכלו לבוא עקב הסגר על השכונה שלי".

חלק מחברי הקהילה החרדית בעיר סבורים כי ההכרזה על אזור מוגבל בשכונות ממוקדות כלל לא תפתור את הבעיה. "אם יש חולים בקהילה אז הם ידביקו אחד את השני, וביום חמישי כשישתחררו מאזור הסגר הם ידביקו אנשים מחוץ לשכונות המדוברות. זה פתרון חלקי", אמר אחד התושבים. "עדיף שיעשו סגר מלא בעיר לכמה ימים ויפתרו את הבעיה. נותנים לאנשים חיוניים לצאת לעבודה ולחזור, אז מה זה משנה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully