וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוברו של נתניהו החשוד בהטרדת עד על ראשת מח"ש: "בקרוב תחתום אבטלה"

24.4.2020 / 20:28

לאחר שקרן בר מנחם חתמה על מכתב המגנה את התנהלותו של מ"מ פרקליט המדינה, צייץ יונתן אוריך כי "זמן לחתום על עצומות יש לה". לאחר שעורר סערה, הבהיר כי לא התכוון לאיים עליה, והוסיף: "לטעמי מי שסירסה את הגוף עליו היא ממונה לא צריכה להמשיך לכהן"

יונתן אוריך, דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, צייץ היום (שישי) נגד ראשת המחלקת לחקירות שוטרים (מח"ש), קרן בר מנחם. אוריך התייחס לתלונות שהוגשו כביכול למח"ש, במסגרת התיק בו הוא נחשד בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר, יחד עם שלושה יועצים נוספים של נתניהו. הציוץ נכתב בהתייחס לכך שבר מנחם חתמה הבוקר, יחד עם רוב הנהלת הפרקליטות, על מכתב המגנה את התנהלותו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, מול היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

"‏הגברת קרן בן מנחם לא עשתה כלום עם תלונות שהגשנו לה על פעולות בלתי חוקיות שביצעה המשטרה נגדנו בחקירה, למרות שבית משפט שלום, מחוזי ועליון קבעו שהיו הפרות בוטות וקיצוניות של זכויות נחקרים בחקירתנו", כתב. "אין לה זמן כנראה. זמן לחתום על עצומות יש לה. בקרוב תחתום אבטלה".

יונתן אוריך. Jonatanu, ויקיפדיה, אתר רשמי
"מי שסירסה את הגוף עליו היא ממונה לא צריכה להמשיך לכהן". אוריך/אתר רשמי, Jonatanu, ויקיפדיה

לאחר מכן פרסם אוריך ציוץ נוסף, ובו ביקש להבהיר כי לא התכוון לאיים על בר מנחם. "‏הבהרה טרם אני נכנס לשבת", כתב. "לא איימתי על ראשת מח"ש, חס וחלילה. לטעמי מי שסירסה את הגוף עליו היא ממונה לא צריכה להמשיך לכהן בתפקידה ומוטב שתקבל את ההחלטה בעצמה. מח"ש חזקה ופעילה היא ערובה למשטרה נקייה שפועלת על פי חוק וסדר. שבת שלום לכולכם!"

עוד בוואלה!

בעימות בין מנדלבליט ואלדד, המפסידה הגדולה היא מערכת אכיפת החוק

לכתבה המלאה
קרן בר מנחם, ראש מח"ש, 4 בנובמבר 2019. ללא שם, פלאש 90
"בקרוב תחתום אבטלה". בר מנחם/פלאש 90, ללא שם

מוקדם יותר היום פנו בכירי הפרקליטות, מנהלי המחלקות ופרקליטי המחוזות, במכתב חריף לממלא מקום פרקליט המדינה. הבכירים הביעו תמיכה במנדלבליט, שמתח ביקורת קשה על תפקודו של אלדד וטען כי אינו מתאים לתפקיד. כמו כן, גינו את תגובתו של אלדד למכתבו של היועמ"ש, במסגרתה טען כי מנדלבליט פועל נגדו מאחר שהוא ביקש לבדוק מידע על התנהלותו.

הבכירים תקפו בחריפות את דבריו של אלדד. "אנו מזועזעים מכך שבמקום להתייחס לטענות לגופן, בחרת להטיל רפש ביועץ המשפטי לממשלה ובמניעיו להתנגד להארכת המינוי שלך, תוך פרסום יזום של בדיקה שאתה עורך על פי הודעתך", כתבו. "אף אם מתקיימת בדיקה חשאית כזו הרי שפרסומה לצורך התמודדות עם טענותיו המשפטיות של היועץ המשפטי לממשלה, היא מעשה שלא ייעשה, המעקר מהיסוד את חשאיות הבדיקה והאפקטיביות שלה ומנוגד לכל ערך בסיסי בעבודת הפרקליט. ככל שאכן מתקיימת בדיקה כזו, נראה שמטרתו היחידה של פרסומה ברבים היא לשמש קרדום לחפור בו לצורך הדיפת הביקורת המוצדקת של היועץ המשפטי עליך".

עו"ד דן אלדד ימונה לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה. איל יצהר, גלובס, אתר רשמי
"התנהלותך מנוגדת לכל אתוס עליו התחנכנו". אלדד/אתר רשמי, איל יצהר, גלובס

"מעולם לא נדרשה הנהלת הפרקליטות לפנות במכתב מעין זה לעומד בראש הפרקליטות", הוסיפו בכירי הפרקליטות במכתבם. "אין זה מנהגנו ללבן באופן זה את חילוקי הדעות המתגלעים בתוכנו. אף כשהסכמת לקבל על עצמך את המינוי לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה ללא תמיכת היועץ המשפטי לממשלה, לא הבענו דעתנו בקול. ואולם, הפעם החלטנו לחרוג ממנהגנו ולהשמיע את קולנו באופן צלול וברור לנוכח התנהלותך, המנוגדת לכל אתוס עליו התחנכנו וחינכנו דורות של פרקליטים". הבכירים הביעו "אמון מלא ביועץ המשפטי לממשלה ובדברים שכתב במכתב ששלח אמש לנציב שירות המדינה".

מנדלבליט אמר אתמול כי קיימת מניעה משפטית בהארכת כהונתו של אלדד כממלא-מקום פרקליט המדינה. במכתב ששלח לנציבות שירות המדינה, היועמ"ש ביקר את תפקודו של אלדד בחודשים האחרונים. "למרבה הצער, בחלוף קרוב לשלושה חודשים ממועד המינוי, עמדתי המקורית, שהתבססה על היכרותי עם עורך הדין אלדד ועם עבודתו, לפיה הוא איננו מתאים למלא תפקיד זה, רק התחזקה לנוכח התנהלותו בהיבטים שונים כממלא-מקום פרקליט המדינה", כתב.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט בדיון להסרת חסינותושל ח"כ חיים כץ, הכנסת, ירושלים, 4 בפברואר 2020. אוליביה פיטוסי, פלאש 90
""התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו של אלדד". מנדלבליט/פלאש 90, אוליביה פיטוסי

לדברי היועמ"ש, בשלושה החודשים האחרונים "התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו (של אלדד), שלעמדתי, אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד ממלא-מקום פרקליט המדינה, ושאין מקום כי ימשיך את כהונתו בתפקיד זה. על כשלים אלה למדתי בראש ובראשונה באופן בלתי אמצעי, מהעבודה המשותפת עם עורך הדין אלדד. כמו כן, למדתי עליהם מתוך דיווחים שקיבלתי מהמשנים לפרקליט המדינה, שהם הגורם הניהולי הבכיר ביותר בשדרת הניהול של פרקליטות המדינה, המהווים בשגרה יד ימינו של פרקליט המדינה, ומגורמים בכירים נוספים בהנהלת הפרקליטות ובמערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully