היועמ"ש: פריסת חיילים לאכיפת הנחיות הקורונה מחייבת החלטת ממשלה

לאור הצורך החריג בשימוש בחיילי צה"ל מול אוכלוסייה ישראלית אזרחית, קבע היועמ"ש כי יש צורך בהחלטת ממשלה מסודרת ושקופה. בתום דיונים נקבע נוסח ההחלטה המדויק, שיועבר הלילה לאישור השרים

29/03/2020
צילום: משטרת ישראל, עריכה: ניר חן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (ראשון) כי פריסת חיילים לאכיפת מגבלות התנועה במסגרת המאבק בקורונה מחייבת החלטת ממשלה. לאור הצורך החריג בשימוש בחיילי צה"ל מול אוכלוסייה ישראלית אזרחית, קבע היועמ"ש כי הדבר יעבור כהחלטת ממשלה מסודרת ושקופה. לדבריו, ביום שישי נידונה ההחלטה ישיבה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, והחל מאמש התקיימו דיונים על נוסח ההחלטה המדויק שאושר היום ויועבר הלילה לאישור השרים.

"היועץ המשפטי לממשלה אישר את הדבר, בכפוף לעיגון מתווה הפעולה בהחלטת ממשלה לנוכח השימוש החריג בחיילי צה"ל", נמסר מטעם מנדלבליט. "המשרד לביטחון פנים גיבש טיוטה של החלטת ממשלה במוצאי שבת ומאז התקיימו דיונים על פרטי המתווה, לרבות אופן ההסתייעות בחיילים, אישור נהלי פעולה של צה"ל והמשטרה, היבטים של דיווח, וכן הלאה. הדיונים התקיימו בהשתתפות נציגים בכירים של משטרת ישראל, המשרד לביטחון הפנים, משרד הביטחון וצה"ל ומשרד המשפטים".

עוד בוואלה!

בקו הראשון של המאבק בקורונה, אלפי רופאים עצמאיים טרם קיבלו הנחיות

לכתבה המלאה
שוטרי מג"ב עוטים מסיכות(צילום: רויטרס)

כ-650 חיילים חמושים הצטרפו החל מהבוקר לכוחות השיטור ברחבי הארץ לסיוע באכיפת תקנות משרד הבריאות. החיילים מסייעים לשוטרים במחסומים בכניסות לערים, ובאכיפת התקנות במרחב הציבורי, אך לא יוסמכו לבצע פעולות שיטור כמו הטלת קנסות בעצמם. בנוסף, שר הביטחון נפתלי בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה באכיפה. השר הדגיש כי החיילים לא יישאו נשק. גורם במערכת אכיפת החוק אמר לוואלה! NEWS כי אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט על הטלת סגר מלא, צה"ל יקצה למשטרה 3,600 חיילים נוספים.

ההחלטה להקצות למשטרה סיוע צבאי התקבלה ביום חמישי האחרון בתום הערכת המצב הביטחונית בראשות שר הביטחון נפתלי בנט, ובהתאם להחלטות הדרג המדיני. הוחלט כי יוקצו שמונה פלוגות חיילים לסיוע באכיפת הסגר והבידוד והנחיות משרד הבריאות.

דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, אישר היקף סיוע של 500-700 חיילים, שיסייעו לשוטרים במחסומים ובסיורים לפי נוהל שיקרא "שילוב זרועות". בנוהל אין לחיילים סמכות שיטור ומשימתם תסתכם ככוח עזר והגברת הנוכחות בשטח. עוד הוחלט כי בשלב זה יגיעו החיילים מבסיסי האימונים החטיבתיים של כוחות היבשה (בסיסי הטירונים של חילות השדה) ובסיסי ההכשרה כמו קורסי מ"כים, בית הספר למקצועות החי"ר וכו'. החיילים יהיו חמושים בעת הפעילות בנשקם האישי.

(עדכון ראשון: 19:30)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully