וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המשטרה על ההלוויה ההמונית בבני ברק: העיקרון המוביל - מניעת עימותים

אחרי שמאות מאנשי הפלג הירושלמי השתתפו בהלווייה בניגוד להגבלות הקורונה, במשטרה הסבירו כי "הגיעו מיעוט משתתפים, נדרש שיקול דעת". ארדן הטיח בבכירי המשטרה: "מצדי תכנסו שם בכל הכוח". ביקורת במערכת אכיפת החוק: "שולחים שוטרים לפארק הירקון אבל לא לבני ברק"

צילום: קבוצת הבני ברקים, עריכה: ירדנה עבודי פוקס

אכיפת הנחיות הקורונה במגזר החרדי - עדכונים אחרונים:

  • המשטרה על ההתקהלות בבני ברק: "העקרון המוביל היה מניעת עימותים"
  • ארדן זימן דיון דחוף על פעילות המשטרה המגזר החרדי: "דורש אכיפה נחושה ושוויונית"
  • ביקורת במערכת אכיפת החוק: "שולחים שוטרים לפארק הירקון ומאפשרים התקהלות בבני ברק"
  • 7 מתפללים עוכבו לחקירה במודיעין עלית, דוח ניתן למפעילי בית כנסת בירושלים

המשטרה הגנה היום (ראשון) על התנהלותה במגזר החרדי בטענה שהיא נועדה למנוע עימותים, זאת בתגובה לביקורת על ההתקהלות ההמונית בהלווייה בבני ברק - בניגוד להנחיות משרד הבריאות ומבלי שהשוטרים שנכחו במקום התערבו. "הטיפול באירועים מסוג זה הינו מורכב ונדרש להפעיל שיקול דעת מפקדים וניהול סיכונים בשטח, כשהעיקרון המוביל במקרה זה היה סיום מהיר של הלוויה ומניעת עימותים והתקהלויות גדולות בהרבה שהיו מסלימים את המצב", הסבירה המשטרה.

הדברים מגיעים לאחר שכ-300-400 מאנשי הפלג החרדי הקיצוני השתתפו בהלווייתו של הרב צבי שינקר בבני ברק, ראש ישיבת בית דוד לצעירים בעיר שהלך לעולמו בשבת והוא בן 80. במוקד הלוויה הייתה נוכחות משטרה גדולה, אך לא נעשה ניסיון מצדה לאכוף את איסור ההתקהלות האסורה במסגרת ההנחיות למניעת התפשטות מגיפת הקורונה. המפקדים ניסו להגיע להסכמות עם גורמים בקהילה, ללא הצלחה.

הלוויית הרב צבי שינקר בבני ברק - ה-29 למרץ 2020. ידיעות מהשטח בטלגרם, אתר רשמי
"נפיק לקחים". מאות בהלוויה בבני ברק, הלילה/אתר רשמי, ידיעות מהשטח בטלגרם

במשטרה הוסיפו כי מרבית אזרחי ישראל - כולל במגזר החרדי - הפנימו את ההנחיות ונשמעים אליהן. "בימי שגרה משתתפים אלפי אנשים בלוויות מסוג זה, ואילו להלוויה הזו הגיעו מאות אזרחים בלבד, מיעוט יחסי של משתתפים במקרה זה אינו מקרי והוא נבע, בין היתר, משיחות מקדימות, הודעות כריזה לציבור ופעילות משטרתית במקום", נמסר. "גם המשתתפים שכן בחרו להגיע להלוויה היו מודעים להנחיות וטוב היה אם היו נשמעים להם ונמנעים מלהגיע. עם זאת, לאור הפרת ההנחיות וכיאה לארגון לומד, נפיק לקחים למניעת הישנות מצבים דומים".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן זימן הבוקר דיון דחוף עם פיקוד המשטרה על אכיפת ההנחיות במגזר החרדי. הוא תיאר את ההלוויה כ"אירוע חמור ביותר ומסכן חיים שפוגע בציבור" ואמר כי הוא דורש מהמשטרה "אכיפה נחושה ושוויונית של הנחיות משרד הבריאות בכל חלקי המדינה, ללא שום חריגים". לדברי ארדן, "רובו המכריע של הציבור החרדי מבין ומקיים את הנחיות משרד הבריאות ועל המשטרה לעשות כל הנדרש כדי למנוע מחלקים קיצוניים בציבור לסכן את חיי הכלל".

עוד בוואלה!

קרובי דיירי בית האבות שבו מת חולה קורונה מפגינים: "לבדוק את כולם"

לכתבה המלאה
הלוויית הרב צבי שינקר בבני ברק - ה-29 למרץ 2020. ידיעות מהשטח בטלגרם, אתר רשמי
השוטרים אפשרו את ההתקהלות. מאות בהלוויה בבני ברק, הלילה/אתר רשמי, ידיעות מהשטח בטלגרם

בדיון שהתקיים עם מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן ומפקד מחוז תל אביב דוד ביתן, ארדן הורה למשטרה "לחשב מסלול מחדש". גורמים בכירים סיפרו כי במהלך פגישה הקשה, דפק ארדן על השולחן ואמר: "מה הציבור אמור לחשוב כשהוא רואה שאתם עושים אכיפה בררנית? מצדי תכנסו שם בכל הכוח ותאכפו. עדיף שאזרחים שמצפצפים על ההנחיות החדשות יהיו מאחורי סורג ובריח מאשר שידביקו עוד אזרחים".

מנגד, ביתן ניסה להסביר לארדן את השיקולים המבצעיים שהובילו אותו לקבל את ההחלטה להכיל את מסע הלוויה. עם זאת, לדברי אותו הגורם, ארדן דחה את דבריו של מפקד המחוז ודרש מהמשטרה לאכוף בבני ברק כמו בכל מקום אחר בארץ.

המשטרה אוכפת את המגבלות במגזר החילוני:

צילום: מקור אמין, ערכה: ירדנה עבודי-פוקס

גורם במערכת אכיפת החוק הפנה אצבע מאשימה כלפי ביתן, האחראי על אכיפת ההנחיות באזור, הכולל גם את בני ברק. לדבריו, מפקד המחוז הוא האחראי הבלעדי על מה שקורה בתחומו - והוא זה שקיבל את ההחלטה לאפשר את ההתקהלות אמש. "לא ייתכן שהוא ישלח שוטרים לרדוף אחרי רוכבי אופניים בפארק הירקון ובמקביל יאפשר התקהלות המונית בבני ברק בניגוד לתקנות. זה נוגד את כל ההנחיות של השר והמפכ"ל", תקף הגורם. ניצב ביתן היה מועמד בעבר לתפקיד המפכ"ל לאחר שרוני אלשיך סיים את כהונתו, אך לא עלה לשלב המועמדים הסופיים והחליט להישאר בתפקידו במחוז תל אביב.

ההלווייה מצטרפת לכמה הפרות של הנחיות משרד הבריאות בסוף השבוע האחרון על ידי הפלג הירושלמי - בלימודים, בתפילות ובאירועים כמו חתונות. הבוקר, המשטרה עיכבה לחקירה שבעה מתפללים המשתייכים לקבוצה, לאחר שכ-30 מהם התפללו בבית כנסת בעיר מודיעין עלית. הם נדרשו כמה פעמים לפנות את בית הכנסת וסרבו להתפזר. במשטרה אמרו כי "השוטרים כרזו מספר פעמיים והורו למתפללים להתפזר, אך אלו המשיכו בתפילתם והתעלמו מקריאות השוטרים".

מפקד מחוז תל אביב במשטרת ישראל - ניצב דוד ביתן, 1 בפברואר 2018. ראובן קסטרו
אחראי על אכיפת ההנחיות באזור. ניצב ביתן/ראובן קסטרו
שכונת מאה שערים בירושלים 26 במרץ 2020. יהונתן ולצר/TPS, TPS
ארדן "דורש אכיפה שוויונית". שכונת מאה שערים בירושלים, ביום חמישי/TPS, יהונתן ולצר/TPS

כמו כן, בהר חומה שבירושלים אותר בית הכנסת הפועל בניגוד לצו, עם עשרות מתפללים במקום. השוטרים פיזרו את המשתתפים ובצאת השבת ניתנו דוחות למפרי הצו. עם פרסום רשימת החולים בנגיף הקורונה לפי ערים, נראה כי אלו המובילות הן ירושלים עם 352 נדבקים ובני ברק עם 267 - שתיהן בעלות ריכוז גבוה של חרדים.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר היום בדיון בוועדת הקורונה כי "יש לנו לא מעט בעיות בחברה החרדית, יש לנו לא מעט בעיות באזורים כמו בני ברק". לדבריו, מתקיים דיון על האפשרות לבודד את אותם האזורים בנפרד.

(עדכון ראשון: 10:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully