המו"מ להקמת ממשלה: חוק מיוחד יאפשר לנתניהו לכהן כמ"מ רה"מ גם בזמן המשפט

החוק שנידון במסגרת המתווה המתגבש בין חוסן לישראל לליכוד, יגדיר את סמכויות נתניהו כמ"מ רה"מ בעת כהונת גנץ, וישווה את מעמדו המשפטי למעמד רה"מ, כך שיאפשר לו להמשיך לכהן בממשלה ובקבינט עד לפסק דין חלוט. נתניהו וגנץ צפויים להיפגש הערב כדי להאיץ את המגעים

עריכה: שאול אדם

המתווה שנדון בין הליכוד לכחול לבן

  • בשנה וחצי הראשונות יכהן נתניהו בראשות הממשלה, וגנץ כממלא מקומו
  • בתקופה השנייה הם יתחלפו בתפקידים
  • החוק יגדיר סמכויות שוות ומעמד משפטי שווה לראש הממשלה ולממלא מקומו
  • חוסן לישראל תקבל את תיק החוץ והביטחון והליכוד יקבל את תפקיד יו"ר הכנסת ותיק האוצר
  • עם ביצוע הרוטציה, יוחלפו התפקידים הבכירים בין שתי המפלגות

במסגרת המתווה שנידון בין הליכוד וחוסן לישראל להקמת ממשלת חירום, בשנה וחצי הראשונות יכהן נתניהו בראשות הממשלה, ואילו גנץ כמ"מ ראש הממשלה. בשנה וחצי שלאחר מכן, גנץ יהיה ראש הממשלה ונתניהו מ"מ. שני חוקים צפויים להסדיר את הנושא; אחד שיעגן את העברת הרוטציה בראשות הממשלה מנתניהו לגנץ, וחקיקה נוספת שתגדיר את סמכויות מ"מ ראש הממשלה, ותאפשר לנתניהו לכהן כמ"מ ראש ממשלה וכחבר בממשלה ובקבינט בתקופת הרוטציה השנייה, למרות כתב האישום שהוגש נגדו והמשפט שאמור להיפתח בחודשים הקרובים. הערב דווח כי נתניהו וגנץ צפויים להיפגש הערב כדי להאיץ את המגעים להקמת ממשלת החירום.

החוק יגדיר את סמכויות מ"מ ראש הממשלה גם בתקופת הכהונה של גנץ, ויכלול סעיף שישווה את המעמד המשפטי של מ"מ ראש הממשלה לזה של ראש הממשלה, כלומר, יאפשר לו לכהן בתפקיד גם אם הוגש נגדו כתב אישום עד פסק דין חלוט. לפי הלכת דרעי פנחסי הנהוגה כיום, שר שנאשם בפלילים אינו יכול להמשיך בתפקידו, וראש הממשלה מחויב לפטר אותו, אך ראש הממשלה בעצמו יכול לכהן עד פסק דין חלוט. כדי שנתניהו, שנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים, יוכל לכהן כמ"מ ראש הממשלה גם בתקופת הכהונה של גנץ, חוק סמכויות המ"מ יבחין את מעמדו ממעמד שר, וישווה את מעמדו לזה של ראש הממשלה.

נתניהו וגנץ בניסיונות הקודמים להקים ממשלת אחדות (צילום: אלעד מלכה)

צוותי המו"מ של הליכוד וחוסן לישראל קיימו בסוף השבוע מגעים מואצים כדי להגיע להסכם על הקמת הממשלה כמה שיותר מהר, אך עדיין נותרו פערים בין הצדדים. אנשיו של גנץ דרשו בסוף השבוע לקבל את תיק הבריאות, שלפי המתווה הראשוני היה אמור להישאר בידי בלוק הימין ובידי יעקב ליצמן, וכן הביעו התנגדות לכוונת הליכוד למנות מחדש לתפקיד יו"ר הכנסת את יולי אדלשטיין, שרק בשבוע שעבר התפטר מתפקידו וסירב לקיים צו של בג"צ, שהורה לו לקיים בחירות על תפקיד היו"ר. בנוסף לכך, לפי המתווה הראשוני שנידון בין המפלגות, תיק המשפטים אמור להימסר לידי גנץ, אך המועמד צריך להיות מוסכם גם על הליכוד.

בחוסן לישראל ביקשו למנות לתפקיד את ח"כ אבי ניסנקורן, אך בליכוד סירבו והציעו שבמקומו ימונה ח"כ חילי טרופר. בנוסף, ישנה מחלוקת על זהות השר לביטחון פנים, תיק שאמור להישאר בידי הליכוד. לפי המתווה הראשוני, שעוד נתון לשינויים, חוסן לישראל תקבל את תיקי החוץ והביטחון ואילו הליכוד יקבלו את תפקיד יו"ר הכנסת ותיק האוצר, ועם העברת הרוטציה לידי גנץ, גם התפקידים הבכירים הללו יוחלפו בין שתי המפלגות. בנוסף, בחוסן לישראל יקבלו את תיק המשפטים (בכפוף לאישור המועמד על ידי הליכוד), הכלכלה והתקשורת, ובליכוד יקבלו את תיק התחבורה וביטחון הפנים. בבלוק הימין יישארו גם תיק הפנים, בו ימשיך לכהן השר אריה דרעי, וש"ס תמשיך להחזיק בתיק הדתות, ואולי גם במשרד לענייני הנגב והגליל. גם תיק החינוך יישאר בבלוק, ויימסר ככל הנראה לימינה. יודגש כי חלוקת התיקים עוד עשויה להשתנות בהתאם לסיכומים במו"מ.

עוד בוואלה!

אם אדלשטיין ישוב לזירת הפשע, זו תהיה יריקה בפרצוף של שלטון החוק

לכתבה המלאה
הוצע לתפקיד שר המשפטים. ח"כ ניסזנקורן בישיבת הוועדה המסדרת (צילום: אתר רשמי, דוברת הכנסת, עדינה ולמן)

לפי המתווה הנידון, הממשלה צפויה לכלול לפחות כ-30 שרים - מספר השרים הגדול ביותר בממשלה מאז 2009, אז הממשלה מנתה כ-30 שרים. מדובר בהגדלה משמעותית לעומת הממשלה הנוכחית, שמונה כ-24 שרים. הגדלת מספר השרים נועדה לאפשר מענה בעיקר לצרכים הקואליציוניים של נתניהו מול הליכוד ובלוק הימין, שצריכים כעת להתחלק ב-15 תיקים על 58 ח"כים. עלות לשכת שר מוערכת בכ-5-6 מיליון שקלים לשנה.

גנץ צפוי להגיע לממשלה עם 15 ח"כים של חוסן לישראל, וייתכן שגם עם חלק מסיעת העבודה: עמיר פרץ ואיציק שמולי, בהתאם לסיכום מוקדם בין גנץ ופרץ. ח"כ מרב מיכאלי מתנגדת לכניסה לממשלה, ובמרצ מפעילים לחץ גם על פרץ ושמולי להישאר בחוץ. גם ח"כ יועז הנדל וצביקה האוזר עשויים להצטרף לגוש של גנץ בממשלה, אך מעמדם המשפטי עדיין לא ברור לנוכח אי הבהירות סביב פיצול כחול לבן. האוזר והנדל שייכים לסיעת תל"ם של משה יעלון, שהחליטה לא להיכנס לממשלה יחד עם יש עתיד. שתי המפלגות הגישו בקשה להתפצלות מחוסן לישראל כסיעה משותפת, ובתחילת השבוע ייקבע אם הבקשה אכן תאושר או שתאושר פרקטיקה אחרת של פיצול שליש סיעה. במידה והבקשה תאושר, יש עתיד ותל"ם יוכלו לשמור על השם כחול לבן, ואם האוזר והנדל יבחרו לעזוב את המפלגה לא יוכלו לכהן כשרים בממשלה ויוטלו עליהם סנקציות עתידיות.

ח"כ ע'דיר כמאל מריח (חוסן לישראל) צפויה להישאר במפלגה, למרות התנגדותה לכניסה לממשלה תחת נתניהו, ולא תבקש לחבור ליש עתיד ותל"ם. גורמים פוליטיים אומרים כי מריח קיבלה התחייבות מיו"ר כחול לבן גנץ כי ההסכם יכלול את ביטול חוק קמיניץ ותיקון חוק הלאום. נכון לעכשיו, בין הליכוד וחוסן לישראל הושגה הסכמה על ביטול חוק קמיניץ, אבל לא ידוע על הסכמות בנוגע לחוק הלאום.

ליברמן: "הממשלה שעומדת לקום אינה ממשלת אחדות"

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן התייחס להקמת הממשלה בחשבון הפייסבוק שלו, ואמר כי "השבוע 'ישראל ביתנו' הוכיחה שוב שאצלה מילה זו מילה. יש לנו דרך, יש לנו עקרונות ויש לנו תפיסת עולם. לא ניתן לקנות אותנו לא בתפקיד שר ולא בתפקיד יו"ר ועדה, ובניגוד לאחרים אין בכוונתנו לסטות מהדרך שלנו ומההבטחות לציבור שבחר בנו". הוא הוסיף כי "לפני כשלושה שבועות הצגנו את תנאי הסף שלנו לכניסה לממשלה. תנאים שגנץ קיבל והליכוד דחה. ולכן המלצנו לנשיא על גנץ כמועמד להרכיב ממשלה. אולם תנאים אלו אינם מתיישבים עם תפיסת העולם של המפלגות החרדיות והמשיחיות בקואליציה המתגבשת".

הוא הבהיר כי "הממשלה שעומדת לקום אינה ממשלת אחדות, אלא ממשלת נתניהו עם הגוש חרדי-משיחי אליהם מצטרפת מפלגת חוסן לישראל. לכן, 'ישראל ביתנו' תשרת את עם ישראל מהאופוזיציה, שזאת גם זכות גדולה". בנוסף לכך, כתב ליברמן כי "בנוגע למשבר הקורונה והמשבר הכלכלי - נתייחס לגופו של עניין. במידה והממשלה תוביל מהלכים נכונים בשני תחומים אלה, נתמוך בה. במידה ונחשוב שהצעדים אינם מספקים, נתנגד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully