פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "היה בסגר מוחלט, לא יודעים ממי נדבק": אברהם הוא הקורבן התשיעי מקורונה

   אברהם ארושס בן 93 מבאר שבע התגורר עם אשתו בדיור מוגן ואף ששהה בבידוד, נדבק בנגיף. בתו סיפרה על אחד ממקימי הארץ שאהב את המדינה, "היה נאמן לה ואהב אדם". היא סיפרה על החשש מהדבקת קשישים בבתי האבות: "עובדים באים ויוצאים, ללא מסיכות. איך שומרים עליהם?"

   "היה בסגר מוחלט, לא יודעים ממי נדבק": אברהם הוא הקורבן התשיעי מקורונה
   צילום: משטרת ישראל, עריכה: אביחי ברוך

   הקורבן התשיעי שמת היום (שישי) מנגיף הקורונה בישראל הוא אברהם ארושס, בן 93 מבאר שבע. ארושס התגורר בדיור מוגן בעיר ולאחר שאובחן כחיובי לקורונה הועבר לבית החולים סורוקה בעיר מבית האבות כשהוא סובל מחום ומקוצר נשימה עם מחלות רקע קשות ומורכבת. כמה שעות לאחר מכן, הידרדר מצבו והרופאים נאלצו לקבוע את מותו.

   אתי ארושס סיפרה כי אביה התגורר עם אמה בדיור המוגן, ולמרות גילו ומחלות הרקע שמהן סבל הוא היה צלול לחלוטין. "הוא היה במחלקה הסיעודית, אבל הוא היה צלול לחלוטין, פשוט הגוף בגד בו והוא התחיל להיות במצב שהוא צריך להיות בטיפול אז הם החליטו לעבור לדיור מוגן".

   היא תיארה את אביה כאחד ממקימי המדינה. "אבא שלי מבוני הארץ, הוא הגיע לארץ ב-1946, הצטרף לפלמ"ח ואהב את המדינה לא משנה מי היה בשלטון שלה. הוא היה נאמן לה והיה איש שאהב אדם, לא משנה מאיפה, מהיכן, או מאיזה מחנה".

   אברהם ארושס שמת מקורונה בגיל 93 (באדיבות המשפחה)
   "אהב את המדינה לא משנה מי היה בשלטון". אברהם ארושס (צילום: באדיבות המשפחה)

   היא אינה יודעת איך נדבק אביה בנגיף, אך ציינה כי בשנה האחרונה סבל מהתקררויות חוזרות ונשנות. "הוא היה מקורר ובשנה האחרונה הוא סבל מהתקררויות חוזרות שהחלישו אותו, אבל הוא הצליח לנצח אותם כל פעם", סיפרה. "כנראה שהפעם לא. אולי אם היו עושים בדיקות מוקדם יותר היו יכולים לעלות על זה, אני לא יודעת להגיד. אבל צריך להיות עירניים כי הקורונה ניצחה אותו".

   את ההודעה הקשה על הידבקותו של ארושס בקורונה בישרה המשפחה לבית האבות. לדברי הבת, "אנחנו לא יודעים עם מי הוא נפגש חוץ מאימא שלי בימים האחרונים, הם היו בסגר מוחלט. אבל לא נעשו בדיקות, זאת אומרת שאנשים עובדים, באים ויוצאים ומאחר שכולנו יודעים שאת הקורונה ניתן להעביר בלי סימפטומים, אז אנחנו לא יודעים איך הוא קיבל את זה. אסור היה לנו להיכנס, גם לא לאנשים מקרבה ראשונה ולא נכנסתי. אני כל הזמן שאלתי: אבל מה עם צוות העובדים, המטפלות, אנשים ללא מסיכות ללא כפפות, זה אנשים בקו האש מה שנקרא, איך שומרים עליהם?".

   ארושס סיפרה על איש שמח שבעיניה היה דוגמה ומופת לאהבת אדם. "אבא היה איש שמח, דוגמה ומופת ליושר ואהבת אדם באשר הוא", אמרה. "איש פלמ"ח שאהב את המדינה. האמין בטוב וידע תמיד להסתכל על חצי הכוס המלאה. מין איש כזה שנדמה שיחיה לנצח והקורונה ניצחה אותו לצערי הרב".

   עשרה ישראלים איבדו עד עתה את חייהם מהנגיף. 3,035 בני אדם נדבקו בקורונה, בהם 49 במצב קשה ו-79 החלימו ושוחררו לביתם.