אירוע מתגלגל: משבר הקורונה יכול לספק לגנץ סולם לרדת מהעץ

התפשטות הנגיף מייצרת לחץ על הפוליטיקאים לחדול מהאש לטובת ייצוב המדינה והמשק, ודווקא בסיטואציה כזו, לכחול לבן תהיה יותר לגיטימציה ציבורית להפר את ההבטחה לא לשבת עם נתניהו ולמנוע בחירות רביעיות. אבל הדרך להפסקת אש עוד ארוכה והשטן, כרגיל, נמצא בפרטים הקטנים

צילום: רוני כנפו, עריכה: ליר שפיגלר

ביום ראשון בבוקר, באווירת בידוד וחיטוי היגייני מקיף, יתייצבו ראשי הסיעות במשכנו של הנשיא ראובן ריבלין להתייעצויות לקראת הטקס המסורתי של הטלת המנדט להרכבת הממשלה. בפעמיים הקודמות שריבלין אירח את סבבי ההמלצות, הוא עשה מהאירועים חגיגה, כשכל השיחות שלו עם הפוליטיקאים שודרו בשידור חי לראשונה בתולדות האומה. הפעם, לאור מגבלות הקורונה, יהיו שם רק מצלמות, ללא עיתונאים, והמפלגות נתבקשו לצמצם את המשלחות למינימום. בפעם השלישית, לא גלידה, ואפילו לא לחיצות ידיים, ולאור תוצאות הבחירות שנותרו עמוק בתוך הפלונטר, גם לא באמת סיבה למסיבה.

ואולם, דווקא מתהומות משבר הקורונה ייתכן ויימצא הסולם של המערכת הפוליטית לטפס מתהומות המשבר שלה עצמה. הראשון להשמיע את קול החירום היה שותפו הקרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אריה דרעי, שהשיק אתמול בבוקר בסבב ראיונות את המהלך להקמת "ממשלת חירום לאומית". כמה שעות אחר כך, בנט הצטרף למאמץ, עם הצעה קונקרטית להקפיא את כל ההליך הפוליטי ל-6 חודשים כדי ש"נצלח את המשבר בשלום". ולבסוף, ראש הממשלה ניצל את מופע הקורונה הימי ב-20:00 בערב כדי להגיד ש"חייבים לשים בצד את הפוליטיקה" ולזמן את גנץ לטפל במשבר "בכוחות משותפים". מהצד השני, יועז הנדל, מצמד הסוררים בכחול לבן שמנסה לסכל בכל דרך הקמת ממשלת מיעוט, שבר שתיקה בת שבוע וצייץ בטוויטר שיש "צו 8" לממשלת אחדות. עוד קודם לכן, בישיבה של הנהלת מפלגת העבודה, עסקני המפלגה הנאמנים לעמיר פרץ דרשו להיכנס למו"מ על אחדות. פרץ לא שלל על הסף.

העתיד שנשקף לחיבור של הקוקפיט לא נראה ורוד. גנץ בנאום לאחר הבחירות (צילום: ראובן קסטרו)

כרגיל, נתניהו היה הראשון לזהות, והוא כבר עמוק בתוך עיצוב התודעה כמבוגר האחראי שיזם ויוביל את ממשלת החירום הלאומית בעוד כחול לבן נגררים מאחור. בינתיים, ברמת החייל, עוד ערב דרמטי וסוער נרשם בחיי הקוקפיט, שמשוסע ומפולג בכל הנוגע לישיבה תחת נתניהו. בדיוק כמו לפני ארבעה חודשים, כשממשלת האחדות הקודמת עמדה על הפרק, חילוקי הדעות נותרו בעינם: יאיר לפיד ומשה יעלון מתנגדים לשתף פעולה עם נתניהו, גבי אשכנזי, מהצד השני, חשב ועדיין חושב שזו הדרך הטובה ביותר להבטיח את סוף שלטונו. בפעם הקודמת, גנץ הכריע לטובת לפיד ויעלון, ולא הסכים למתווה האחדות שבו נתניהו יכהן ראשון, גם לא לכמה חודשים ספורים, ועד היום, בליכוד אוהבים לגחך עליו שכבר היה יכול לממש את הסכם הרוטציה ההוא ולהיכנס ממש בימים אלה לבית בבלפור.

עוד בוואלה!

ערב משפטו, נתניהו מעדיף את טובתו האישית ומנצל בציניות את משבר הקורונה

לכתבה המלאה
"תומכי טרור" לא יכולים להיות חלק מהממשלה. נתניהו בנאומו אמש (צילום: צילום מסך, אולבייה פיטוסי/פלאש90)

אם היה אפשר לחזור בזמן לדצמבר, ייתכן וגנץ היה קופץ כעת על המתווה ההוא בשתי ידיו. הפעם, הקלפים שלו הרבה פחות טובים. היו לו 2 הבטחות בחירות מפורשות - לא לשבת עם נתניהו ולא להרכיב ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת - ובשבוע וחצי שחלפו מאז הבחירות הוא מנהל משא ומתן עם שניהם. רק שחלום ממשלת המיעוט שתוציא את נתניהו מבלפור נקלע מהר מאוד לקשיים, ולנוכח ההתנגדות העיקשת של הצמד האוזר-הנדל והעריקה המסתמנת של אורלי לוי-אבקסיס נראה כמהלך כמעט בלתי אפשרי, המספרים פשוט לא מתכנסים. מה שמותיר אותו עם בחירה בין שתי אפשרויות גרועות: ממשלת אחדות עם נתניהו, שמשמעותה ככל הנראה פירוק כחול לבן, כלומר ניצחון כפול ליריב, או בחירות רביעיות, ששום דבר טוב לא יכול לצאת לו מהן. אמנם, המפלגה שהקים הצליחה להביא הישגים מרשימים בשנה האחרונה, אבל הוא לא הצליח לנצח את נתניהו. בפעם הבאה, יהיה מי שידרוש שיפנה את מקומו, או לחילופין, לפרק את החבילה כולה. כך או אחרת, העתיד שנשקף לחיבור של הקוקפיט לא נראה ורוד, וצפוי להגיע בשבועות הקרובים לשעת מבחן של ממש.

לכחול לבן לא הייתה ברירה אלא להשיב בחיוב להצעת נתניהו

ומעל כל זה מרחפים נגיפי הקורונה, שמייצרים משבר בריאותי וכלכלי חסר תקדים שמשתק את חיי היום-יום בישראל, ולחץ גובר על הפוליטיקאים לחדול מהאש לטובת ייצוב המדינה והמשק. דווקא בסיטואציה כזו, לגנץ תהיה יותר לגיטימציה ציבורית להפר את ההבטחה לא לשבת תחת נתניהו והקורונה עשויה להיות הסולם הכי טוב כדי לרדת מהעץ. ואם חלילה המשבר יידרדר לכדי קטסטרופה, אולי אפילו לפיד יצליח לבלוע את הלשון ויסכים לשבת עם נתניהו בממשלה זמנית שתוגבל עם תאריך תפוגה. בחסות אווירת החירום, לכחול לבן לא הייתה ברירה אלא להשיב בחיוב להצעה של נתניהו לפתוח במו"מ על ממשלת חירום, אך גנץ הדגיש שהוא דורש שהיא תייצג "את כל סיעות הבית", כלומר, גם את הרשימה המשותפת.

הח"כים הערביים מעולם לא ישבו בממשלות ישראל ולא סביר לצפות שזה ישתנה הפעם, אך זה היה ניסיון לגלגל את הכדור חזרה למגרש של נתניהו. בתווך, גם המשותפת רשמה הישג: אחרי שהאוזר והנדל לא רצו את האצבעות שלה כדי להקים ממשלה, גנץ, לראשונה התייחס אליה כחלק בלתי נפרד מהבלוק הנגדי. בשיחה ביניהם אמש, נתניהו דחה את הדרישה וטען ש"תומכי טרור" לא יכולים להיות חלק מהממשלה לא בשגרה ולא בחירום, וגילגל את הספין בחזרה. בפועל, הם שוחחו לראשונה מאז הבחירות, והמשמעות היא שהמשא ומתן התחיל.

בראשון ראשי הסיעות מתייצבים בבית הנשיא. ריבלין מקבל את תוצאות הבחירות (צילום: דוברות בית הנשיא, מארק ניימן / לע"מ)

יש עוד דרך ארוכה עד שאפשר יהיה להכריז על הפסקת אש, והשטן כמובן יהיה טמון בפרטים הקטנים שיקבעו אם מדובר במגעים משמעותיים או בבליים גיים מוקדם על בחירות נוספות. לכמה זמן תוגבל כהונת הממשלה ומה יהיה המנגנון להקמת ממשלה חדשה כשהיא תפקע, ומי יהיה חבר בה ובאיזה תיקים? בכחול לבן ידרשו לקבל תיקים משמעותיים, כאלה שנתניהו לא בהכרח ישוש לוותר עליהם, כמו משפטים, בריאות או ביטחון פנים. עד אתמול, הנחת העבודה בכחול לבן הייתה שנתניהו לא מעונין באחדות ודוחף לבחירות, וגם עכשיו יש מי שמטיל ספק בכנות כוונותיו. אחרי יותר מעשור של תרגילים פוליטיים רשעים ומבריקים וקמפיין נמוך ומלוכלך נגד גנץ בחודשים האחרונים, החשדנות כלפיו ברמות שיא, והמחמאות העצמיות שלו ושל שריו בתדרוכי הקורונה היומיים מגבירות את התחושה שהוא עדיין באווירת קמפיין.

נכון לשעת כתיבת שורות אלה, עדיין לא נקבעה פגישה בין נתניהו וגנץ, ולא ברור אם היא תתקיים לפני או אחרי סבב ההתייעצויות אצל הנשיא, כיצד היא תשפיע על החשבונות והשיקולים של מי יקבל את המנדט ראשון והאם כחול לבן ימשיכו כמתוכנן במהלך להחלפת יו"ר הכנסת, אבל השליחים והמתווכים כבר מתרוצצים. החל מיום ראשון, הלוז הפוליטי יקפץ מבית הנשיא, להשבעת הכנסת בתנאים מבודדים, לבית המשפט המחוזי בירושלים, שם, אם לא יהיו שיבושים מגפתיים, משפטו של נתניהו ייפתח ביום שלישי. בהלת הקורונה מאיימת לשבש, להאפיל ולעצב את האירועים וההתרחשויות, וכמו שנתניהו אמר אמש, זה אירוע מתגלגל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully