עסקת המאה

צה"ל מחוץ לתחום: בצוות מיפוי הסיפוח של נתניהו אין נציגות למפקדי הצבא

אף שהריבונות הארעית בגדה נמצאת בידי צה"ל, נמנע ראש הממשלה משיתוף נציגיו בעבודת המטה למיפוי השטחים שיסופחו בגדה. בצוות חברים השר יריב לוין, השגריר רון דרמר, מנכ"ל משרד רה"מ וגם המל"ל. במקביל, הרמטכ"ל הורה לצה"ל להיערך להכנת תשתית ליישום התכנית בשטח

13/02/2020
צילום: רוני כנפו, עריכה: עמית שמחה

בצוות המיפוי של השטחים בגדה המערבית שישראל אמורה לספח, לפי תכניתו של הנשיא דונלד טראמפ, אין ייצוג לצה"ל. אף שהריבונות הארעית על הגדה עד להסדרת מעמדה במשא ומתן, נמצאת בידי המפקד הצבאי, שהוא אלוף פיקוד המרכז, נמנע ראש הממשלה בנימין נתניהו משיתוף צה"ל בעבודת המטה, המתנהלת במשרד ראש הממשלה ומחייבת תיאום עם הממשל האמריקני.

ממשרד ראש הממשלה נמסר, בתשובה לשאלה, כי צוות המיפוי של בקעת הירדן ואזורי ההתנחלויות, כולל את השר יריב לוין והשגריר בוושינגטון רון דרמר, וכי מרכז אותו מנכ"ל המשרד, רונן פרץ. גם המטה לביטחון לאומי (מל"ל), הפועל במסגרת משרד ראש הממשלה, שותף בצוות.

ראש הממשלה נתניהו בהתייעצות עם ראשי מערכת הביטחון(צילום: משרד הביטחון, אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

במקביל וללא קשר לצוות המיפוי במשרד ראש הממשלה, הנחה הרמטכ"ל אביב כוכבי את ראש אגף התכנון במטכ"ל, אלוף אמיר אבולעפיה, לרכז הכנה פנימית בצה"ל של תשתית ליישום תכנית טראמפ, אם תתקבל החלטה מדינית על כך. לצד ראש אגף התכנון, משתתפים בהכנה אלוף פיקוד המרכז נדב פדן, מתאם הפעולות בשטחים אלוף כמיל אבו רוקון ומחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית.

למרות החיץ שבין הצוות האזרחי והפעילות הצבאית, חשוף משרד ראש הממשלה לנתוני צה"ל ולתוצריו באמצעות קשרי העבודה הקבועים של המל"ל עם אגף התכנון ומשום שלמתאם הפעולות בשטחים גם כובע אזרחי, במשרד הביטחון.

עוד בוואלה!

112 גופים עסקיים: האו"ם פרסם את "הרשימה השחורה" של ההתנחלויות

לכתבה המלאה
מרכז הכנת תשתית ליישום תכנית טראמפ. ראש אגף התכנון, אלוף אמיר אבולעפיה(צילום: דובר צה"ל)

בסבבים קודמים של תהליך אוסלו (בשנות ה-90, כולל בממשלתו הראשונה של נתניהו, ובעשור שלאחר מכן) היה לאגף התכנון תפקיד מרכזי בעבודת הצוות הישראלי מול הפלסטינים והאמריקנים. כשסופח הגולן ותושביו הדרוזים אולצו לקבל אזרחות ישראלית, הוטל הביצוע על פיקוד הצפון ואוגדה 36. הפעם, או לפחות עד לבחירות ולהקמת ממשלה, הצבא אינו מעורב בתהליך ואינו משפיע עליו.

מהיעדרו של אלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי מהצוות הצבאי, עולה שבצה"ל לא ממהרים להיערך לתמורה שטראמפ מבקש לתת לפלסטינים, כנגד השטחים שיסופחו לישראל - אזורים בנגב. גם אזור המשולש, שטראמפ משתעשע בהעברתו למדינה הפלסטינית, אינו נכלל בתחום עיסוקו של צוות אבולעפיה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully