כדי למנוע הצפה: המצבים שבהם ייפתח סכר דגניה למעבר מים מהכנרת

רשות המים קבעה שורה של תרחישים שבהם ייפתח סכר דגניה. מצבים אלו הוגדרו בעקבות עליית מפלס הכנרת בשבועות האחרונים, ובהתאם לנקודות זמן וגובה המפלס במהלך חודשי החורף שנותרו. מנהל רשות המים: "צעד הכרחי להיערכות למניעת הצפות בישובים הסמוכים לכנרת"

12/02/2020
צילום: שי מזרחי, רשות הכנרת

בעקבות עליית מפלס הכנרת בשבועות האחרונים, רשות המים קבעה היום (רביעי) שורה של נקודות גובה מפלס קריטיות, שבהן תינתן ההוראה לפתיחת סכר דגניה. הנקודות הקריטיות הוגדרו בהתאם לנקודות זמן במהלך חודשי החורף הנותרים, פברואר עד סוף אפריל, ובהתחשב בגובה המפלס הצפוי במועדים אלה.

הנקודות לפתיחת סכר דגניה, נקבעו כדי למנוע הצפה אפשרית בישובים הסמוכים לכנרת. הנקודות נקבעו היום בישיבה של צוות מפלס כנרת, שבראשה עומד מנהל רשות המים, גיורא שחם. בישיבה הוגדרו הפרמטרים, שלפיהם נקבעו הנקודות לפתיחת הסכר בהתייחס לתאריך מוגדר בעונה, ספיקת השחרור של המים מהכנרת וההסתברות הנדרשת כדי לא לחצות את הקו האדום העליון.

כך לדוגמה נקבע כי סכר דגניה יפתח אם בסוף פברואר (בתאריך 29.2) תחזית מפלס הכנרת לחמשת הימים הבאים תעבור את מפלס 209.3- מ' (50 ס"מ מתחת לקו האדום העליון). נקודת ציון נוספת: אם בתאריך 21.03 תחזית מפלס הכנרת ל-5 ימים הבאים תעבור את מפלס 209.0- מ' (20 ס"מ מתחת לקו האדום העליון).

הנקודות פתיחת הסכר הוגדרו בהתאם לנקודות זמן בחודשים הנותרים. סכר דגניה(צילום: אלי אשכנזי)

ההחלטה התקבלה מתוך הבנה כי לא ניתן להמתין עם פתיחת הסכר עד למצב שבו הכנרת מגיעה לקו האדום העליון שהוא 208.8- מ', וזאת משום שקצב עליית המפלס עשוי להיות מהיר משמעותית מיכולת שחרור המים מהכנרת דרך סכר דגניה. הבוקר עמד גובה מפלס הכנרת על 209.995- מ'.

סכר דגניה הנמצא בחלקה הדרומי של הכנרת, מווסת את זרימת מי הכנרת דרומה לנהר הירדן ובהמשך לים המלח. בשנה גשומה במיוחד, בה מפלס הכנרת עולה ומתקרב לקו האדום העליון, על רשות המים להחליט אם לאשר את פתיחת הסכר בכדי למנוע הצפות בישובים השוכנים לחופי הכנרת.

דרך הסכר הפתוח יכולים לזרום עד 150 מ"ק בשנייה, קצב זרימה זה מביא לירידה של 7.5 סנטימטרים במפלס הכנרת במשך יממה. ברשות המים לקחו בחשבון כי בספיקה של 150 מ"ק לשנייה, מתחילים להיגרם נזקים לתשתיות ושטחים חקלאיים במורד הירדן. כמו כן, במקביל לשחרור מים מהכנרת בסכר דגניה, יכולים להיות אירועי זרימה קצרים יחסית בנחלים נוספים המתנקזים לירדן הדרומי כמו נחל יבנאל, נחל חרוד, נהר הירמוך ועוד. על מנת למזער נזקים במורד נהר הירדן, ברשות המים מתכננים במצב עניינים שכזה לצמצם את הזרמת המים מהכנרת למורד, ובכך לצמצם את הסיכון לנזקים בתשתיות שנמצאות במורד הכנרת.

עוד בוואלה!

מצפון תפתח הטובה

לכתבה המלאה
הישיבת שבה נקבעו הנקודות, ביום(צילום: אתר רשמי, רשות המים)

ברשות המים נערכים לפתיחת הסכר רק בהנחה שספיקת השחרור מהסכר תהיה 70 מ"ק לשנייה. ספיקה זו מאפשרת בעת גלי גאות מקבילים כדוגמה בירמוך, לצמצם את ההזרמה מהכנרת ובכך למזער נזקים במורד הירדן.

מנהל רשות המים גיורא שחם מסר כי "קביעת נקודות גובה קריטיות מדויקות לפתיחת סכר דגניה, בהתאם למפלס המים באגם במועדים השונים, היא הכרחית להיערכות נכונה למניעת הצפות בישובים הסמוכים לכנרת, לצד שמירה שלנו על המים בכנרת כמשאב חשוב מאין כמוהו לכולנו". הוא הוסיף כי "רשות המים עושה את כל המאמצים בכדי למנוע את פתיחת הסכר בהמשך החורף, ודואגת לשם כך לשאוב מדי יום כמיליון קוב מים מהכנרת ולהעבירם למוביל הארצי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully