וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מהפך: אחרי חמש שנים קשות - מפלס המים בכנרת שובר שיאים

7.4.2019 / 9:58

הימה הגלילית השלימה עליה של כמעט שלושה מטרים במפלס המים. מתחילת העונה עלתה הכנרת בשני מטרים ו-99 ס"מ. למרות השינוי הדרמטי, החורף האחרון הגיע אחרי שנים שחונות ולכנרת עדיין חסרים שני מטרים ו-85 ס"מ. צפו בצילומי הרחפן

כמעט שלושה מטרים נוספו לאגם במהלך החורף/צילום: יובל גסר צילומי אוויר, עריכה: שניר דבוש

הכנרת כמעט השלימה עליה דרמטית של שלושה מטרים במפלס האגם בעונה האחרונה ומנתוני רשות המים שהתפרסמו הבוקר עולה כי מתחילת החורף עלתה הכנרת בשני מטרים ו-99 סנטימטרים. הבוקר (ראשון) מפלס הכנרת עמד על 211.67 מטר מתחת לגובה פני הים התיכון, זאת אחרי שבסוף השבוע נרשמה עליה של חמישה סנטימטרים.

עם זאת, יש לזכור כי החורף הגשום הגיע אחרי חמש שנים שחונות ולכנרת מלאה חסרים עדיין שני מטרים ו-85 סנטימטרים. אחד החופים בהם ניכרת עלייה במפלס הוא החוף המכונה בפי תושבי טבריה "עיראק ביץ'", בגלל שלאורך השנים תושבי העיר יוצאי עיראק אהבו לרחוץ בו.

לקריאה נוספת:
הזרימה שאחרי הגשם: תיעוד הרחפן מעל הנחלים השוצפים בצפון
הצפות במרכז הארץ, עלייה במפלס הכנרת: גשם עז ברחבי הארץ
מתקרבים ל''קו השחור'': האי של מעגן התחבר לחוף הכנרת

מפוצלת טבריה. אושרי וייצמן, עיבוד תמונה
החוף העיראקי בטבריה - לפני ואחרי החורף האחרון/עיבוד תמונה, אושרי וייצמן

אושרי וייצמן, תושב טבריה שתיעד את החוף בחורף שעבר כשרצועת החוף הייתה רחבה, שב לשם אתמול. קטע החול החשוף כעת צר מאד ועליה נוספת של מפלס הכנרת תכסה את החול לחלוטין. צילומי הרחפן של יובל גסר אתמול מעל טיילת טבריה ממחישים גם הם את השינוי שחל החורף בכנרת: עד לפני זמן קצר מעגני הסירות לאורך הטיילת היו יבשים לחלוטין והסירות לא יכלו לעגון בהם.

באיגוד ערים כנרת ורשות הכנרת ונערכים לפתיחת עונת הרחצה ב-12 באפריל ולקליטת המוני הנופשים הצפויים לפקוד את החופים בחג הפסח הקרוב. באיגוד נערכים לקליטת נופשים גם ביום הבחירות ב-9.4 יחד עם זאת מדגישים כי ביום זה לא יינתנו שירותי הצלה בחופי הרחצה.

בעונת הרחצה 2019 יתופעלו חופי איגוד ערים כנרת כחופים שקטים. החלטה זו התקבלה על ידי מועצת איגוד ערים כנרת בשנת 2018 על מנת להפוך את חופי הימה לחופים שקטים, ללא השמעת מוסיקה.

ברשות כנרת אמרו כי "החלטה זו מיושמת ללא פשרות בחופים, על מנת להמשיך ולחזק את המגמה שהחלה שנה שעברה, להחזיר את המשפחות לכנרת ולשנות את תרבות הנופש בכנרת".

עוד באותו נושא

הנחלים זורמים, האי הולך ונעלם: החורף הטוב של הכנרת | תיעוד

לכתבה המלאה
טיילת טבריה. יובל גסר צילומי אוויר, אתר רשמי
מטיילים רבים פוקדים את טיילת טבריה/אתר רשמי, יובל גסר צילומי אוויר

פרויקט "כנרת בטוחה" של המשרד לביטחון פנים והמועצות האזוריות גולן ועמק הירדן, שהחל בקיץ שעבר, מתרחב בעונת הרחצה הקרובה לשלב שני, עם הצבתן של מצלמות אבטחה בחופים צינברי, ברניקי ושקמים.

עם סיומו של שלב זה, יקושרו המצלמות החכמות למוקד השליטה והבקרה של רשות הכנרת בצמח, ולשבעת החופים המצולמים יצורפו חלוקים, לבנון, כורסי ודוגית. המוקד מתופעל לאורך כל שעות היממה בימי שיא עונת הרחצה, בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל.

דנה בכר, מנהלת אגף מנהלת הכנרת ברשות הכנרת אמרה כי "צוותי ההפעלה ברשות הכנרת נערכים לקראת חג הפסח הקרוב. הרשות מתגברת את מצבות פועלי הניקיון, מצבות המאבטחים והסדרנים ונערכת עם כוחות פיקוח אכיפה והסברה מתוגברים, על מנת להמשיך ולאפשר חוויית נופש איכותית, נקיה, בטוחה ושקטה בחופי הכנרת. אנו מזמינים את הציבור להגיע לנפוש בכנרת כחולה ומלאה ובברכת עונת רחצה נעימה ובטוחה לכולם".

טיילת טבריה. יובל גסר צילומי אוויר, אתר רשמי
נערכים לעונת הרחצה. טיילת טבריה/אתר רשמי, יובל גסר צילומי אוויר

לפחות לשבוע הקרוב, נראה שהגשמים הסוערים שהפתיעו אותנו בסוף העונה החורפית הסתיימו. מזג האוויר היום צפוי להיות מעונן חלקית עד נאה, עם עלייה בטמפרטורות והן יהיו גבוהות מהרגיל לעונה. ביום שני מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד נאה, תחול ירידה קלה בטמפרטורות, בעיקר במישור החוף ובשפלה, והטמפרטורות ישארו גבוהות מהרגיל לעונה.

ביום שלישי, יום הבחירות לכנסת, צפוי להיות מעונן חלקית עד נאה והטמפרטורות יעלו וייעשה חם מהרגיל לעונה. ביום רביעי תחול התקררות ניכרת.

חוף עין גב

נמל עין גב 2018. ארבל לזר- עין גב, אתר רשמי
נמל עין גב 2018/אתר רשמי, ארבל לזר- עין גב

מרץ הגשום העלה את מפלס הכנרת ב- 89 ס"מ, ומפלס ים המלח עלב בחודש מרץ ב- 3 ס"מ. מנתוני השרות ההידרולוגי שברשות המים עולה כי עובי המשקעים המצטבר בשקלול כלל ארצי, לתקופה: ספטמבר 2018 ועד לסוף מרץ 2019 מסתכם ב- 131% ביחס לממוצע הרב שנתי.

מתחילת עונת הגשמים ועד לתחילת אפריל: אגן כנרת - 130%, אגן הגליל המערבי - 136%, אגן ירקון-תנינים - 133% ואגן החוף - 127%. כניסות המים היפות לכנרת הורידה גם את ריכוז המליחות של מי האגם ושיפרה את איכותם.

מפלס ים המלח עלה במהלך חודש מרץ ב-3 ס"מ, ועמד בתחילת אפריל על 433.41- מ'. בתקופה המקבילה אשתקד ירד המפלס ב-6 ס"מ. מתחילת השנה ההידרולוגית ירד מפלס ים המלח ב- 37 ס"מ.

נמל עין גב 2019 (אחרי). אריאל צור- עין גב, אתר רשמי
נמל עין גב 2019 (אחרי)/אתר רשמי, אריאל צור- עין גב

חוף גינוסר

חוף גינוסר (לפני). בן דותן, אתר רשמי
חוף גינוסר (לפני)/אתר רשמי, בן דותן
חוף גינוסר (אחרי). בן זקן, אתר רשמי
חוף גינוסר (אחרי)/אתר רשמי, בן זקן

טיילת טבריה

טיילת טבריה. אביתר ליכטמן, אתר רשמי
טיילת טבריה/אתר רשמי, אביתר ליכטמן
טיילת טבריה. אביתר ליכטמן, אתר רשמי
טיילת טבריה/אתר רשמי, אביתר ליכטמן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully