היוזמה החברתית למניעת התעללות בגני ילדים: "אפשר למנוע את התופעה"

ד"ר הדס יחיעם, רופאה במיון ילדים בביה"ח מאיר החליטה בעקבות מקרים רבים של פעוטות שהגיעו לביה"ח כשהם סובלים מטלטול או הזנחה, כי "רפואה מיטבית לא רק מטפלת, אלא מונעת את המקרה הבא". היא גייסה צוות של אנשי חינוך, ממשל, חוק, רווחה ואקדמיה, להתמודדות עם התופעה

צילום: יותם רונן, עריכה: שאול אדם

(בוידאו: ביהמ"ש דחה את בקשתה של כרמל מעודה לייעוץ פסיכולוגי)

הטיפול בפגיעות בילדים שחוו אלימות במוסדות החינוך אינו מתחיל ומסתיים בבית החולים עבור ד"ר הדס יחיעם, רופאה במיון ילדים במרכז הרפואי מאיר. בשנות ניסיונה נתקלה ד"ר יחיעם במקרים רבים של פעוטות שהגיעו למרכז לרפואה דחופה, כשהם סובלים מחבלות ראש ושטפי דם כתוצאה מטלטול ואף הזנחה מתמשכת.

בעקבות כך, החליטה להקדים תרופה למכה באמצעות יוזמה חברתית רחבת היקף למניעת התעללות במערכות חינוך לגיל הרך. "מבחינתי, רפואה מיטבית לא רק מטפלת, אלא מונעת את המקרה הבא", הסבירה ד"ר יחיעם לוואלה! NEWS. "המפגש עם הילדים הפגועים העלה בי את הצורך להשמיע את קולה של הקהילה הרפואית, שחובתה לסייע במניעת התעללות בילדים במסגרות חינוך", הסבירה. "אני יודעת שאפשר למנוע את התופעה ואיך אפשר לעשות זאת".

לדברי ד"ר יחיעם, ראשית מדובר בגיוס של צוות רב-מקצועי לטובת המטרה, דבר שאחרי עבודה מאומצת התאגד לכדי קבוצה מאורגנת, הפועלת תחת הכותרת "ידע זה (לא) כוח". היא הסבירה כי "הצעד הראשון היה גיבוש כנס באפריל האחרון שעסק בנושא וכלל הרצאות רלוונטיות לקהל יעד שאינו מעולם הרפואה - אנשי חינוך, ממשל, חוק, רווחה ואקדמיה שנאספו לטובת העניין".

"המפגש עם ילדים פגועים העלה בי צורך להשמיע את קולי". גן ילדים בשדרות (צילום: ראובן קסטרו)

המשתתפים הוזמנו בסיומו של הכנס להשתתף בצוות, שימשיך להיפגש ולהניע תהליכים לעבר המטרה שהוצבה: העברת הכשרה למניעת טלטול תינוקות לכלל המטפלים בגיל הרך. "היום, כמה חודשים לאחר הכנס, כוח המשימה עובד במרץ ומוביל יוזמה חברתית לאומית ומעשית למניעת התעללות בפעוטות במערכות החינוך לגיל הרך", אמרה ד"ר יחיעם. "העשייה מתרחשת בשלוש שכבות - עבודה בשטח, מדינית ואקדמיה (למידה עוד בזמן ההכשרה הלימודית - ב"א)".

וכך החל כוח המשימה, ביישום התוכנית באמצעות תהליכים שחלקם התגבשו כבר במהלך הכנס וחלקם בפגישות שבאו בעקבותיו. חברות בו נציגות הנהלה מארגונים של גני ילדים כמו ויצ"ו, נעמ"ת ואמונה, וכן צוות מנהלות גני ילדים בחסות עיריית כפר סבא. ביוזמה חברות גם היועצת המשפטית של המועצה לשלום הילד, מנהלת המיזם מהל"ב במכון חרוב, נשות אקדמיה בתחום החינוך והקואליציה לחינוך מלידה, וד"ר יחיעם.

עוד בוואלה!

הרבה ילדים, מעט גננות וסייעות: תמונת המצב בגני הילדים בישראל

לכתבה המלאה
"ההכשרה נותנת מענה אינפורמטיבי". ד"ר יחיעם מעבירה הכשרה למד"א (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"עיקרון חשוב הוא הבנת הצורך הבהול במתן מענה על ידי הכשרה לצוותים המטפלים, מתוך כבוד ובליווי תמיכה בהם ובפועלם", המשיכה ד"ר יחיעם לספר. "ההכשרה נותנת מענה אינפורמטיבי על תופעת הטלטול ומבטאת כבוד למקצוע שהמטפלות לגיל הרך עוסקות בו, מתוך ראיית מצוקותיהן ועידוד התמיכה בהן על ידי ההנהלה", הוסיפה. "כל אלו נחוצים כדי למנוע מקרי טלטול במסגרות חינוך לגיל הרך".

מתוך הבהילות נולד עקרון העבודה הדו-רובדית בעת ובעונה אחת: מתן מענה מהיר ויישום בשטח, בד-בבד עם הנעת תהליכים ברמה המדינית, דרך המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים, ויישום דרך חוק הפיקוח על הפעוטונים. התקדמות משמעותית שהצליחה לחלחל לשטח בתקופה האחרונה, הגיעה בעקבות חוק הפיקוח על הפעוטונים, שעבר בשנה האחרונה. החוק מחייב לעבור קורס בשם התנהלות בטוחה המועבר, במהלך הכשרת הצוותים, לכלל מנהלות גני הילדים על ידי מד"א. בקורס משולבת הכשרה, בנושא מניעת התעללות פרי יוזמתה של ד"ר יחיעם. עד כה נערכו יותר מ-70 קורסים מסוג זה. מדובר במאות מנהלות של גני ילדים בארץ שכבר עברו את ההכשרה בפועל.

עד כה העבירה ד"ר יחיעם את ההכשרה לכ-50 מנהלות גנים של נעמ"ת, ובחודשים הקרובים תעביר אותה ל-100 מנהלות נוספות. בהמשך תעביר את הקורס, בין היתר, לעשרות מנהלות של ויצ"ו, אמונה ואנשי חינוך במעלות. בהמשך לקורסים, ביקשו במד"א להרחיב את הידע של החובשים כשהם מפנים פעוטות ממסגרות שונות, וד"ר יחיעם מעבירה הרצאות בנושא בפני הצוותים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully