שלחה שמאי ודרשה לחתום שאינה אחראית לנזקי הסופה: התרגיל של עיריית ת"א

עשרות תושבי דרום העיר התבקשו לשתף פעולה עם שמאי, המייצג את חברת הביטוח של העירייה - כדי לאמוד את הנזק, ובמקביל נדרשו לחתום על מסמך שבו נטען כי מדובר "באירוע טבע נדיר שאין לעירייה אחריות בגינו". התושבים זועמים: "עבודה בעיניים". העיריה: לא מטעים את התושבים

צילום: דנה ירקצי

עיריית תל אביב שיגרה מכתבים לעשרות תושבים בשכונות דרום תל אביב לפיהם היא שולחת שמאי לביתם כדי לבצע הערכת נזקים שנגרמו בסערה שאירעה בשבת האחרונה. העירייה ביקשה מהתושבים לשתף פעולה עם השמאי, שחוות דעתו עשויה למעשה לייצג אותה בהליכים עתידיים. במקביל, ביקשה העירייה שיחתמו על מכתב לפיו אין לה אחריות על נזקי מזג האוויר בסוף השבוע האחרון, והסבירה לתושבים כי העובדה ששלחה שמאי לבדיקת הנזקים לא מעידה על הכרה באחריות כלשהי מצידה.

"לאור הודעתכם כי נגרמו לכם נזקים כתוצאה מחדירת מי גשמים ביום ה-4.1.2020 ולבקשתכם, שלחנו שמאי לבדיקת גורמי הנזק הנטען והיקפו, הנכם מתבקשים לשתף עמו פעולה", נרשם במכתב שנשלח לאחד התושבים, "נציין כי מדובר באירוע טבע נדיר שאין לעירייה על פני הדברים, אחריות בגינו. אין במשלוח השמאי משום הכרה באחריות כלשהי מצד העירייה לאירוע או לנזק ונסיבות האירוע עודן בבדיקה על ידי העירייה".

גילה מגער, שמתגוררת ברחוב בושם בשיכון לבנה בעיר, סיפרה כי "כל החצר והרכב הוצפו מעל גובה של מטר בגלל הקולטן שלא היה מנוקז. הוא לא קלט שום דבר. לי יש מצלמות אבטחה ואני רואה שהמים הגיעו מהקולטן אלינו ועד סוף השכונה, 40 בתים הוצפו מהעורף של רחוב בושם".

"כל החצר והרכב שלי הוצפו מעל גובה של מטר". המכתב שקיבלו התושבים מהעירייה (צילום: צילום מסך)

"מאתמול אנחנו מתחננים לתאגיד המים שישלחו מישהו דרך 106, שלחו מישהו שקשור בכלל לתברואה, שהגיע עם ביובית ולא סידר כלום", אמרה אתמול מגער. "אנחנו הולכים לעוד סופה, זה פשוט חוצפה. יש לי את הסרטון הזה, את רואה מאיפה המגיעים המים, זה פשוט הזוי".

לדבריה של מגער, אתמול הגיע אל ביתה מישהו מהעירייה, הציג את עצמו בפניה כשמאי שהולך לעשות בקרת נזקים, והדבר הראשון שביקש ממנה הוא לחתום על המכתב. "הוא אמר לי שלום, אני שמאי של העירייה, תחתמי לי קודם כל ואז נמשיך לדבר, תראי לי מה קרה ומה הנזקים שלך. בהתחלה חשבתי שהעירייה שלחה אליי מישהו שיעשה לי בקרת נזקים, לא האמנתי שמישהו יחתים אותי בכלל על משהו אחר בכלל".

"פתאום אני קוראת ואני אומרת לו סליחה כתוב פה שחור על גבי לבן שזה מזג אוויר חריג ואתם לא לוקחים אחרית על הנזקים", סיפרה מגער. "אז על מה אני חותמת לך? אני לא חותמת לך. היו איתי כמה אנשים שהראו לו מה קרה והוא רשם והלך", הוסיפה. "זה פשוט עבודה בעיניים, אני רואה את זה בצורה כזאת, אם אני הולכת ולוקחת עו"ד הם יבואו עם המסמך הזה לבית המשפט ויגידו סליחה גברת את חתמת, ידעת שזה נזק של אסון טבע, אז איך את תובעת אותנו. בקיצור, עיריית תל אביב חושבת שאנחנו טיפשים נקודה. חד וחלק", הבהירה מגער.

עוד בוואלה!

תושבי דרום ת"א זועמים על ההזנחה: "שניים נהרגו בגלל מחדל של העירייה"

לכתבה המלאה
"עיריית תל אביב מנסה להטעות את התושבים". נזקי ההצפות בעיר (צילום: אתר רשמי, עידן ריאני)

מגער הוסיפה כי "התחושות הן רעות מאוד, עיריית תל אביב צריכה להגן עליי, לא לעבוד עליי, לא לנצל אותי". לדבריה, "יש אנשים שלא יודעים ולא מבינים בכלל. יש פה אנשים שלא יודעים לקרוא ובטח שלא יודעים לקרוא בין השורות, והם קודם כל מחתימים אותך".

ביום שבת האחרון שני צעירים בני 25, דין שושני וסתיו הררי, טבעו למוות לאחר שנתקעו במעלית בחניון בשכונת התקווה בעיר. בעלי הבניין האשים את העירייה שלא ניקזה את הביוב והביאה להצפה גדולה בשכונה שנסחפה גם לחניון. אמש מינתה המשטרה שני מומחים שיבחנו את המקרה.

"עיריית תל אביב מתנערת מכל אחריות על תשלום הנזקים"

נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד הסביר בשיחה עם וואלה! NEWS את משמעות המכתב. "נראה על פניו כי מכתב זה ששלחה עיריית תל אביב היא הדרך של עיריית תל אביב להתחמק באופן עתידי מתשלום הנזקים, המכתב הזה למעשה אומר אנחנו שולחים שמאי, שתפו איתו פעולה ויחד עם זאת אנחנו גם לא מתכוונים לשלם לכם את ההוצאות", אמר.

רוזנפלד הוסיף כי "מצד אחד היא שולחת שמאי שלה, כדי שביום מן הימים כאשר תוגש תביעה עתידית על ידי הדיירים או תביעה יצוגית, השמאי שלה יוכל לתת את חוות הדעת הנגדית שלה כדי שהיא תוכל בבית המשפט להתנער מאחריות או מהיקף הנזקים. מצד שני היא גם מתנערת מכל אחריות במכתב ולא מודה באשמה ועוד מחתימה את הדיירים כי העובדה ששמאי הגיע לבחון את הנזקים לא אומר כי היא לוקחת אחריות על המקרה". הוא הסביר כי "היא לכאורה מרגיעה את התקשורת כי היא בודקת את המצב אך מכינה את עצמה מבחינת כל הכלים המשפטיים כדי להתגונן".

סביבת הבניין שהוצף בשכונת התקווה בשבת (צילום: אתר רשמי, אריסון אנלר)

עו"ד דוד מנע, המייצג 200 תושבים שנכסיהם ניזוקו, אמר כי "עיריית תל אביב מנסה להטעות את התושבים ואני רואה את זה בחומרה רבה. היא טוענת שמדובר בכוח עליון, ישנם תקדימים בהם בתי הדין דחו טענות של העיריות על כוח עליון. העירייה מנסה להטעות את התושבים ולהחתים אותם על מסמך שקרי לפיו הם מודים שמדובר בכוח עליון, ולכן במידה והם יחתמו, ינפנפו בפניהם במסמך הזה שחתום על ידם". לדבריו, "העירייה שולחת שמאי מטעמה במסווה של נציג שבא לאמוד את הנזקם לכאורה לטובתם, כאשר בפועל מדובר בשמאי מטעם חברת הביטוח של העירייה שרוצה להכין הגנה לתביעות עתידיות". עו"ד מנע הסביר כי "מדובר בהטעייה של ציבור תושבים שלא מבין את האספקטים המשפטיים של הנזקים, התביעות, ולמעשה מנסה לכסות על רשלונתם בסמך מסוג זה".

מעיריית תל-אביב-יפו נמסר בתגובה כי "העירייה לא מטעה את התושבים. נהפוך הוא - המסמך נועד על מנת למנוע מצג שווא ומבהיר שאין בעצם הגעתו של השמאי בכדי להעיד על הכרה או אחריות כלשהי לאירוע הגשם או לנזק". בעירייה הסבירו כי "נסיבות האירוע עדיין נבדקות. יצויין כי העירייה אינה חייבת לשלוח שמאי ועושה זאת לפנים משורת הדין, על מנת לסייע לתושביה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully