וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אסון המעלית: המוקד קרס, הכבאים הגיעו אחרי שהוזעקו פיזית ע"י דיירים

5.1.2020 / 13:43

פרסום ראשון: תחקיר פנימי של כבאות והצלה חושף שמרגע הגעת הכבאים לבניין שבו טבעו למוות בני הזוג בת"א חלפו 38 דקות עד להגעת הצוללנים והשיחה הוגדרה "אירוע שוגג". בסה"כ חלפה שעה וחצי מאז שהדיירים ניסו להתריע למוקדי החירום ללא מענה - עד שהזעיקו את הכוחות פיזית

בווידאו: מחדל אסון הטביעה בתל אביב/צילום: דנה ירקצי, דוברות כבאות והצלה, עריכה: אסף דרורי

ביום שאחרי האסון בשכונת התקווה בתל אביב, תחקיר פנימי של כבאות והצלה חושף היום (ראשון) את העומסים במוקדי החירום ואת זמן ההמתנה הארוך עד להגעת כוחות החילוץ. גם בבניין האשימו את העירייה בשל אי-ניקוז הרחובות, וכן את כוחות החילוץ, שהתעכבו עם הגעתם לחניון המוצף בו נגבו חייהם של שני הצעירים דין שושני וסתיו הררי, לאחר שנלכדו במעלית.

התחקיר הפנימי של פרטי האירוע מציג כי מהשעה 12:00 עד 13:30 התקבלו במוקד 2,735 שיחות, כשהמוקדנים הצליחו לטפל רק ב-200 מהן. על פי הכבאות, מדובר באירוע חריג ללא התראה מיוחדת מהשירות המטאורולוגי.

דין שושני וסתיו הררי הצעירים שטבעו למוות בהצפת המעלית בשכונת התקווה, תל אביב, 4 בינואר 2019. באדיבות המשפחה
נלכדו במעלית וטבעו למוות. דין וסתיו/באדיבות המשפחה

בשעות הבוקר, תוגברו עשרות צוותים ברחבי הארץ שעבדו בו זמנית על עשרות אירועים. חלפו 38 דקות מהגעת צוות שטיפל בשריפה בבניין ממול ועד שכוחות להבה של מערך הכבאות הגיעו כדי לחלץ את בני הזוג.

דקה אחרי דקה: שעה וחצי מקריאת הדיירים עד הגעת הכוחות

הדיירים הציגו את פירוט השיחות שלהם למוקדי החירום, שבהן הם ניסו להתריע בפני כוחות ההצלה השונים על המקרה - ללא מענה. השיחות החלו כבר ב-12:23, כך שכוחות החירום הגיעו רק אחרי 50 דקות - כשטיפלו בכלל בשריפה אחרת באותו הרחוב, ולכן הדיירים נאלצו ללכת ולהזעיק אותם פיזית. אחת מהשיחות למוקד החירום אף הוגדרה כ"אירוע שנפתח בשוגג".

מהתחקיר עולה כי לוחמי האש שפעלו באירוע סמוך, בשריפה ברחוב נדב 32, הוזעקו פיזית והגיעו ראשונים לזירה. החל מהשעה 13:13, התברר כי קיים חשש ללכודים שאינם מגיבים במעלית, וכי כל קומת החניון והלובי מוצפים, כמעט ללא יכולת גישה אליהם.

טביעה במעלית בתל אביב. דוברות כב"ה
פעולות החילוץ בחניון בתל אביב, אתמול/דוברות כב"ה

כעבור שתי דקות, נשלחה בקשה לתגבור הצוותים מתחנת יפו לצורך מענה לאירועים הרבים. למקום הוזנקה יחידת להבה, שפעלה באירוע לחילוץ לכודה במרתף, לזירת האסון ברחוב נדב 2. מפקד היחידה החליט על פיצול הכוחות לשני צוותים.

החל מהשעה 13:51, כוחות להבה, ואיתם צוללנים ואמצעים ייעודיים לחילוץ מורכב, הגיעו למקום האירוע והחלו בפעלות החילוץ. לפי כבאות והצלה, "לוחמי האש פעלו באירוע בנחישות ובמקצועיות כדי להגיע ללכודים. נוכח מורכבות החילוץ והעבודה בסביבת מים עכורים בראות אפס נמשכו מאמצי החילוץ עד השעה 14:40 בה חולץ הלכוד ראשון".

לכודים בהצפה בתל אביב. דוברות כב"ה
כוחות החילוץ בזירת האסון, אתמול/דוברות כב"ה
פירוט אירועים שהתקבלו לכבאות והצלה, בהם ההצפה בתל אביב ב-4 בינואר 2019. צילום מסך
השיחה הוגדרה כ"אירוע שנפתח בשוגג". טבלת השיחות שהתקבלו בכבאות והצלה/צילום מסך

כעבור יותר משעה, ב-15:43, חוצה לכודה השנייה. "במערך הכבאות מדגישים כי האירוע בתל אביב הינו אירוע חריג בכל קנה מידה ובין השעות 11:00 עד 13:00 ירדו באיזור האירוע 74 מ"מ גשם שהביאו לקריסה מוחלטת של מערכת הניקוז, כשכוחות כיבוי היו נוכחים באזור באירוע שריפה בבניין ממול", נמסר.

עוד נמסר כי בסוף השבוע הורה ועד הכבאים לסרב להנחיה פיקודית על תגבור תחנת ירושלים בצוותים מתחנת בית שמש לאור המחסור הזמני בכוח אדם. לפיכך, החל מאתמול בלילה מערך הכבאות פועל בהנחיית ועד הכבאים ב"מתכונת שבת".

טביעה במעלית בתל אביב. דוברות כב"ה
כוחות החילוץ בזירת האסון, אתמול/דוברות כב"ה

בני הזוג יובאו למנוחות בבית העלמין ירקונים שבפתח תקווה. מוקדם יותר, במשפחה הפנו טענות נגד העירייה, המשטרה וכוחות ההצלה. "איך זה יכול להיות שאף אחד לא ניגש עדיין לדבר עם המשפחה? אף נציג רשמי - אף אחד מהעירייה או מהמשטרה, לספר לנו מה קרה", אמרו במשפחה.

הם הוסיפו כי "התשתיות בשכונה לא מטופלות כבר שנים - חוסר אכפתיות של העירייה מהתושבים של השכונה הזאת. זאת הזנחה פושעת. איך קורה שלקח לכוחות ההצלה כל כך הרבה זמן? איך בניין חדש כזה קיבל אישורים בכלל?".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully