ערר שירות התעסוקה התקבל: הוועדה קבעה שקצבת תושב י-ם נשללה כדין

בית הדין הארצי לעבודה קיבל באופן חלקי את ערעור שירות התעסוקה והחזיר לוועדת ערר את הדיון בעניינו של תושב מזרח י-ם, לאחר שטען כי סורב לעבודה שלא כדין, ועל בסיס זה נשללה קצבת הבטחת ההכנסה שלו. בתורה, הוועדה דחתה פעם נוספת את טענותיו

צילום: שלומי גבאי, עריכה: עמית שמחה

(בווידאו: מחאת הנכים בתל אביב בעקבות העיכוב בגיבוש ההמלצות לטובת העלאת קצבאות הנכות, אוקטובר 2019)

בית הדין הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעור שירות התעסוקה והחזיר לוועדת ערר את הדיון בעניינו של תושב מזרח ירושלים שטען כי נרשם לו סירוב לעבודה שלא כדין - ועל בסיס זה נשללה קצבת הבטחת ההכנסה שלו. בדיון החוזר בוועדה של שירות התעסוקה נקבע בשבוע שעבר כי לא נפל פגם ברישום וטענותיו נדחו שוב בהתבסס על דברי המראיין.

מ', תושב עיסאוויה ואב לחמישה, נרשם ב-2016 במחלקת הבטחת הכנסה של שירות התעסוקה. במרץ 2017 הוא הופנה לחברת ניקיון לראיון עבודה, ונציג החברה קבע כי הוא אינו רוצה לעבוד בתחום הניקיון. מ' טען כי השיב לכל השאלות בראיון והבהיר שהוא מוכן לכל עבודה, אך בלשכת התעסוקה במזרח ירושלים נרשם לו סירוב. בהתאם לכך גם נשללה לו קצבת הבטחת הכנסה. לאחר שהערר שהגיש לוועדה של שירות התעסוקה נדחה, ערער מ' לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

אין עדות כי נציג של הלשכה נכח בראיון. בית הדין הארצי לעבודה (צילום: מגד גוזני)

השופטת רחל ברג-הירשפלד קיבלה את הערעור וקבעה כי לא נערך בירור כנדרש וכי אין עדות כי נציג של הלשכה נכח בראיון כפי שנטען על ידי שירות התעסוקה. המדינה ערערה לבית הדין הארצי לעבודה, שקיבל חלקית את טענותיה והחליט להחזיר את הדיון לוועדת הערר שתבחן האם נציג של לשכת התעסוקה נכח בראיון וכן את הטענה כי מ' היה מעוניין לקבל את העבודה. כמו כן, בית הדין הארצי ציין בהחלטתו כי רצוי שבנוהל הנוגע לרישום סירוב תהיה התייחסות למקרים בהם נדרשת השלמת בירור על ידי פקיד ההשמה כדי "להבטיח שההחלטה תתקבל על יסוד תשתית עובדתית מספקת, ובכך יצומצם הסיכון לשגגה בה".

בשבוע שעבר דחתה ועדת הערר פעם נוספת את טענותיו של מ'. זאת לאחר שהמעסיק העיד כי אינו זוכר את הריאיון הספציפי אך אמר כי תמיד נכח נציג של הלשכה בראיונות שנערכו במקום וכי אינו מסרב לאף עובד שמעוניין בעבודה. "לאור עדות המעסיק אנו קובעים כי זו עולה בקנה אחד עם גרסת המשיב (שירות התעסוקה) לפיה במהלך הריאיון נכח נציג מטעם שירות התעסוקה". ולכן, נקבע כי הדבר מייתר בירור נוסף וכי "לא נמצא פגם ברישום הסירוב על ידי פקיד ההשמה".

עוד בוואלה!

המעסיק דחה, אך למרואיין נרשם סירוב: כך נשללות קצבאות בניגוד לנהלים

לכתבה המלאה
קיבל חלקית את ערעור שירות התעסוקה. בית הדין האזורי לעבודה (צילום: ראובן קסטרו)

על המקבלים הבטחת הכנסה להתייצב באופן קבוע בשירות התעסוקה, שם אמורים למצוא להם עבודה מתאימה. למי שמסרב להצעת עבודה או לשתף פעולה, נכתב סירוב ונשללת לו הזכאות לקצבה למשך חודשיים. מעבר לקצבה עצמה, אחת ההשלכות של השלילה היא גם פגיעה בזכאות לדיור הציבורי.

על פי הנוהל, לפני רישום הסירוב, "על פקיד ההשמה לברר בזמן אמת עם המעסיק - טרם רישום הסירוב, את סיבת אי ההתאמה, ולערוך רישום מידי מפורט ככל האפשר הכולל: שם המעסיק איתו שוחח, תאריך השיחה, הסיבה לאי התאמה וכן לציין את שמו בצורה ברורה". על ההחלטה ניתן לערער בתוך שבוע בפני ועדת ערר של שירות התעסוקה, וכן ניתן לערער על פסיקת הוועדה לבית הדין.

שורת תיקים שנידונו בבית הדין האזורי בירושלים מגלה כי בלשכה במזרח העיר לא פועלים תמיד לפי הנהלים ופוגעים בתושבים שתלויים בקצבה. בין היתר, לא נערך בירור עם המעסיקים לפני שלילת הקצבה ודיונים בוועדת הערר נערכים ללא תרגום לערבית ולא בהרכב מלא עם נציגי ציבור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully