נתניהו קרא למו"מ מואץ עם ליברמן; לפיד: אתה רוצה חסינות

רה"מ פנה ליו"ר ישראל ביתנו להתחיל במו"מ מהיר כדי לנסות ולהקים ממשלת אחדות. נתניהו התעלם מבקשת גנץ לוותר על חסינות והאשים את כחול לבן בתרגילים שקופים, בעקבות ההודעה על ביטול הרוטציה. כחול לבן: הדבר השקוף היחיד רצונו של נתניהו ללכת לבחירות רק בשביל חסינות

09/12/2019
עריכה: אסף דרורי

יומיים לפיזור הכנסת - כל העדכונים

  • נתניהו קרא לליברמן להיכנס למו"מ מואץ כדי להקים ממשלת אחדות
  • על ביטול הרוטציה בכחול לבן: "גנץ ולפיד, די עם התרגילים השקופים"
  • כחול לבן: השקוף הוא רצון נתניהו להוביל לבחירות נוספות בשביל חסינות
  • ליברמן: "ממשלה צרה תהיה צרה למדינת ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא היום (שני) ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להיכנס למשא ומתן מואץ להקמת ממשלת אחדות לאומית ב-48 השעות שנותרו לפיזור הכנסת. נתניהו התעלם מבקשת יו"ר כחול לבן בני גנץ לוותר על החסינות והאשים אותו ואת ח"כ יאיר לפיד ב"תרגילים שקופים", לאחר הודעתו של האחרון על ביטול הרוטציה אם יתקיימו בחירות. "גנץ ולפיד, די עם התרגילים השקופים שנועדו להסיט את תשומת הלב מכך שאתם מסרבים להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי מכיוון שח"כ יאיר לפיד וגנץ "מתמידים בסירובם ועוסקים רק בספינים חלולים, נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת אחדות לאומית חזקה לישראל".

בכחול לבן תקפו את ראש הממשלה ומסרו כי "הדבר היחיד ששקוף הוא הרצון של נתניהו להוביל את ישראל לבחירות נוספות רק בשביל חסינות. נתניהו, שחרר את ישראל". גם לפיד הגיב לדברי נתניהו ואמר: "בקיצור, אתה רוצה חסינות".

התעלם מבקשת כחול לבן לוותר על חסינות. נתניהו(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה האשים את כחול לבן בכך שאינם רוצים להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. לדבריו, "עברו 84 יום מאז הבחירות. בכל הזמן הזה בני גנץ ויאיר לפיד סירבו לכל הצעה שהצענו, הצעות נדיבות ומרחיקות לכת. הם סירבו לכל הצעה להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. עכשיו, כשנותרו רק יומיים, 48 שעות עד שפג הזמן, הם מעמידים תנאים לעצם קיום השיחות".

"אני קורא להם להתעשת", הוסיף נתניהו. "אפשר לעשות מאמץ אחרון, ואני חושב שגם אביגדור ליברמן צריך לעשות מאמץ אחרון - צריך למנוע את הבחירות המיותרות האלה ולהקים ממשלה לאומית חזקה למדינת ישראל".

ליברמן: ממשלה צרה - צרה לישראל

בצל הניסיונות לשכנע אותו להצטרף לממשלת ימין צרה, ליברמן הבהיר כי "ממשלה צרה תהיה צרה למדינת ישראל". את הדברים אמר ליברמן במפגש שהתקיים הערב עם ראשי רשויות מהליכוד אותו אירח ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג בהיכל התרבות בעיר. ראשי הרשויות ביקשו לפגוש את ליברמן, יומיים לפני פיזור הכנסת ולקראת בחירות שלישיות בניסיון לשכנע אותו להצטרף לממשלת ימין צרה בראשות נתניהו.

ליברמן שב ואמר בתקופה האחרונה כי הוא לא מתכוון להצטרף לממשלה צרה יחד עם נתניהו, והסיעות הדתיות והחרדיות. אולם, בליכוד הביעו בימים האחרונים תקווה כי זמן קצר לפני פיזור הכנסת, הוא ירכך את עמדתו על מנת למנוע בחירות, צעד שליברמן מבהיר כי הוא מתנגד לו.

קראו לנתניהו לוותר על החסינות. גנץ ולפיד(צילום: ראובן קסטרו)

בישיבת סיעת כחול לבן מוקדם יותר היום קרא גנץ לנתניהו להתחייב שלא יבקש חסינות בעקבות כתב האישום נגדו, וטען כי הסיכויים למניעת בחירות בשלושת הימים הקרובים לא התפוגגו. "גם היום עוד לא אפסו הסיכויים למנוע את הבחירות המיותרות והיקרות האלה", אמר. "נתניהו צריך להעמיד את ישראל לפני נתניהו".

"אני חוזר היום על מה שאמרתי לך ולנציגיך מהיום הראשון של המשא ומתן - אם תוותר על חסינות אנחנו פרטנרים לתחילתו של שיח", פנה יו"ר כחול לבן לראש הממשלה. "גררת אותנו לבחירות כבר פעמיים בגלל החסינות, התבצרת בקווי היסוד של הבלוק בשל החסינות, וגם כעת נדמה לך שבחירות נוספות יאפשרו לך רוב שיאפשר לך חסינות. אני קורא לך להתחייב בקולך שלא תבקש חסינות. מגיע לאזרחי ישראל לדעת, לפני שתגרור אותם לעוד מערכת בחירות יקרה מה הן באמת כוונותיך".

בפתח הישיבה הצהיר לפיד כי אם המאמצים להרכבת הממשלה לא יישאו פרי עד לפיזורה האוטומטי של הכנסת ביום רביעי בחצות, בבחירות הקרובות תבוטל הרוטציה בינו לבין גנץ. "אנחנו עדיין מקווים שנצליח למנוע בחירות", אמר לפיד. "אם יהיו בחירות החלטנו שהפעם לא תהיה רוטציה. נלך כולנו, כחול לבן גדולה, מאוחדת מאחורי בני גנץ, המועמד שלנו לראשות הממשלה".

(עדכון ראשון: 16:59)

ליברמן בכנס ראשי רשויות מהליכוד, היום(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully