פשיטות ליליות ולחימה בהר: "משחקי הכס" של הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין

במסגרת תרגיל שקיימו הכוחות המיוחדים מחוץ לגבולות ישראל, בוצעו פשיטות קצרות בתוואי שטח הררי צפוף ומורכב והוטסו כוחות קרקעיים - מול מטוסים וכוחות לוחמים המדמים את האויב בזירה הצפונית. הרמטכ"ל שביקר את הלוחמים נפגש עם מקבילו בצבא הקפריסאי. צפו בתיעוד

אתר רשמי

השבוע הסתיים התרגיל הצה"לי הבין-לאומי "משחקי הכס", בו לקחו חלק עוצבת הקומנדו וחיל-האוויר במרחב האי קפריסין, כך נמסר מדובר צה"ל. בתרגיל השתתפו היחידות המיוחדות "אגוז", "מגלן" ו"דובדבן", טייסות מסוקי סער, טייסות תובלה, טייסת כטמ"ם, טייסת ביום אויב והיחידה הטקטית לחילוץ מיוחד (669).

במסגרת התרגיל, תרגלו לוחמי הקומנדו וטייסות חיל-האוויר אימון בסיסי ומשימתי מול איום בתא שטח חדש ולא מוכר, במתארי לחימה של זירה צפונית. הנושאים שתורגלו כללו פשיטות קצרות חד-ליליות בדגש על לחימה בתוואי שטח הררי, צפוף ומורכב, תקיפת תשתיות אויב, הטסת כוחות קרקעיים, סיוע לכוחות הקרקע, אספקת ציוד בהיטס, תדלוק איטי של מסוקים, חילוץ של טייסים נוטשים ופינוי פצועים, כל זאת מול מטוסים ומול כוחות לוחמים המדמים את האויב.

אימון בסיסי ומשימתי מול איום בתא שטח חדש ולא מוכר, החיילים בתרגיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

במהלך השבוע התאמנו לוחמי הקומנדו, טייסי ואנשי חיל-האוויר יחד עם לוחמי צבא קפריסין במטרה לשפר את כשירותם המבצעית של הכוחות ולקדם למידה משותפת. השילוב שיושם בתרגיל בין חיל-האוויר לעוצבת הקומנדו, איפשר את הגברת האפקטיביות בתמרון הרב-זרועי.

הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר במרחב התרגיל במהלך השבוע, וצפה בכוחות הלוחמים בשטח. כוכבי שוחח עם המפקדים בנושא הסוגיות המבצעיות והאתגרים שבמתאר פעולה בעומק, ואף נפגש עם מקבילו בצבא קפריסין, מפקד המשמר הלאומי של צבא קפריסין, רב-אלוף איליאס לאונטאריס.

עוד בוואלה!

מליסבון לבקעת הירדן: נתניהו "לא רוצה בחירות", אבל משדר בדיוק ההיפך

לכתבה המלאה
הרמטכ"ל כוכיבנ בביקור בקפריסין במהלך התרגיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

מפקד בסיס פלמחים, תא"ל יואב עמירם, אמר על התרגיל כי "מדובר באימון מורכב בתנאי שטח ומזג אוויר מאתגרים. בתרגיל באה לידי ביטוי השותפות העמוקה של עוצבת הקומנדו וטייסות החיל. היה מרשים לראות את היכולת להפעיל כוח קטלני ומדויק הרחק מחופי הארץ".

מפקד עוצבת הקומנדו, אל"מ קובי הלר, סיפר כי האימון היה ייחודי מסוגו, וכלל מגוון משימות שהביאו לידי ביטוי את היכולות המבצעיות עליהן צה"ל עובד כבר מזה תקופה. "התרגיל כלל מגוון רב של משימות ומתארי פעולה אשר הביא לידי ביטוי הבשלה של יכולות ותהליכים מבצעיים, שהחלו לפני ארבע שנים. הדגשנו בתרגיל את חשיבות הדיוק וההעמקה בפרטים, אבל מעל הכל, בלטה היכולת האישית של הלוחמים. בתרגיל הופגנה רמה גבוהה של מקצועיות ובלט שיתוף פעולה צמוד ואיכותי עם חיל האוויר".

האימון שיפר את כשירותם המבצעית של הכוחות וקידם למידה משותפת. חייל בתרגיל המשותף (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
כוכבי משוחח עם הכוחות במהלך האימון, השבוע (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
השילוב שיושם בתרגיל אפשר את הגברת האפקטיביות בתמרון הרב-זרועי. חיילים באימון, השבוע (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
הנושאים שתורגלו כללו פשיטות קצרות חד-ליליות בדגש על לחימה בתוואי שטח הררי. חייל במהלך התרגיל (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
לוחמי הקומנדו, טייסי ואנשי חיל-האוויר יחד עם לוחמי צבא קפריסין. התרגיל השבוע (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
״סיימנו אימון ייחודי מסוגו מחוץ לגבולות ישראל". מפקד עוצבת הקומנדו, אל"מ קובי הלר במהלך האימון (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
"הדגשנו בתרגיל את חשיבות הדיוק וההעמקה בפרטים". התרגיל, השבוע (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
תורגל חילוץ של טייסים נוטשים ופינוי פצועים מול מטוסים ולוחמים שדימו את האויב. התרגיל, השבוע (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)
בתרגיל השתתפו היחידות המיוחדות "אגוז", ״מגלן״ ו״דובדבן״ וכן הטייסות השונות. חיילים במהלך האימון (צילום: אתר רשמי, דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully