צה"ל הרס את בתי המחבלים שרצחו בפיגוע את החייל דביר שורק

לוחמי צה"ל, בשיתוף משמר הגבול וכוחות המנהל האזרחי, הרסו את בתי חברי החולייה שרצחה באוגוסט את החייל בדקירות ליד אפרת. המבנים, הממוקמים בכפר בית כחיל ליד חברון, מופו לפני כמה חודשים על ידי צה"ל, שעצר את המעורבים ימים לאחר הפיגוע. בנט: "גובים מחיר כבד"

יפעת רוזנברג ואמיר בוחבוט
צילום: דו"צ, עריכה: שאול אדם

הריסת בתי המחבלים שרצחו את דביר סורק - עדכונים אחרונים

  • צה"ל, מג"ב והמנהל האזרחי הרסו את בתי חברי החולייה סמוך לחברון
  • ההריסה באה לאחר שעתירת משפחות המחבלים לבג"ץ נדחתה
  • במקום התפתחו הפרות סדר
  • בנט: "דם יהודי אינו הפקר"

לוחמי צה"ל הרסו הלילה (חמישי) בשיתוף כוחות משמר הגבול והמנהל האזרחי את בתיהם של המחבלים קאסם עארף חליל עסאפרה, נסיר סלח ג'אבר עספרה, אחמד עארף חליל עסאפרה ויוסף סעיד עטיה זהור, חברי החוליה שרצחה בדקירות סכין את החייל דביר שורק באוגוסט האחרון. הבתים, הממוקמים בבית כחיל סמוך לחברון, נהרסו לאחר שנדחו העתירות שהגישו משפחות המחבלים לבג"ץ נגד צו ההריסה.

הארבעה נעצרו תשעה ימים לאחר שרצחו את החייל. לשם ההריסה, הגיעו כוחות צה"ל בחודש אוגוסט האחרון לכפר בכדי למפות את המבנים. במהלך הפעילות הלילה התפתחה הפרת סדר אלימה בהשתתפות עשרות פלסטינים שיידו אבנים והבעירו צמיגים לעבר לוחמי צה"ל. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

בתגובה להרס הבתים, הודיע ארגון הפתח על שביתה כללית, כולל במוסדות הלימוד בכפר בית כחיל, זאת "לאות הזדהות וכעמידה לצידם של הלוחמים שהכיבוש הרס את בתיהם". דובר חמאס חאזם קסאם אמר כי הריסת הבית היא "התנהגות טרוריסטית גזענית מתמשכת ותוקפנות מתמשכת על עמנו".

"ידע כל מחבל אשר מנסה לפגוע באזרחי ישראל כי ביתו יהרס וכי נמשיך לעשות את כל המאמצים בשיתוף עם כלל זרועות הביטחון לסגירת מעגל", אמר מפקד החטיבה המרחבית יהודה, אלוף-משנה איתמר בן חיים. "נמשיך לפעול לסיכול הטרור נגד אותם מחבלים שמנסים לפגוע באזרחי מדינת ישראל".

ביתו של אחד המחבלים לאחר שנהרס, הבוקר (צילום: אתר רשמי, נסר נוואג'עה (בצלם))

"איננו יכולים להבטיח שלא יהיה עוד טרור", אמר הבוקר שר הביטחון נפתלי בנט בעקבות הריסת הבתים. "עם זאת, אנו חייבים לגבות מחיר כבד מכל מי שמרים ידו על אזרח ישראלי. דם יהודי אינו הפקר".

יואב שורק, אביו של דביר, הביע צער על כך שלדבריו פעולת ההריסה ארכה זמן רב בשל עיכובים משפטיים. "זה די מחליש את האפקט ההרתעתי שזו בעצם המטרה", אמר. "אני לא רואה בזה כעניין שלנו כמשפחה, זה לא נקמה. אלא זה נועד להרתיע ולמנוע דברים אחרים. ומבחינה זו יש לזה ערך". לדבריו, אין סיבה להמתין כל כך הרבה זמן עד לביצוע ההריסות. "בית שהורסים אפשר לבנות אחר כך, אם הייתה במקרה טעות בשיקול דעת. זה לא בן אדם שהורגים. זה מעניין אותנו כאזרחים שאכפת להם אם אפשר לעזור למנוע את הדבר הבא. אני אומר את זה עכשיו בגלל שמקשיבים לנו יותר מאחרים. ברמה האישית, אין כאן סגירת מעגל, נחמה, או סיפוק".

בארגון "בצלמו" שמייצג את משפחת שורק בירכו על המהלך, ולצד זאת קראו להרוס את בתיהם של מחבלים נוספים. "כפי שהשר בנט אמר בעשרות הזדמנויות, יש עוד מאה בתי מחבלים שנמדדו ולא נהרסו, בהם בתי רוצחי רינה שנרב", טענו. "הגיע הזמן להרסם, ומיידית. ההרס חייב להיות בתוך החודש של הרצח, לא ארבעה חודשים אחרי במקרה הטוב".

עוד בוואלה!

אדלשטיין כינס את צוותי המו"מ; כחול לבן: "לא נשב תחת נתניהו"

לכתבה המלאה
הריסת בתי המחבלים בבית כחיל, הלילה (צילום: דובר צה"ל)

לאחר הפיגוע, שאירע בתחילת אוגוסט, הוקפצו לוחמי הימ"מ לגזרת יהודה ושומרון כדי לקחת חלק במצוד אחר המחבלים. כוחות הביטחון איתרו לבסוף את החשודים, בעודם ישנים במתחם ובו מספר בתים בכפר. במסגרת המצוד, עצר צה"ל שני חשודים נוספים: עכרמה עסאפרה, ואשתו אינאס, שככל הנראה סייעו בתיכנון הפיגוע.

ביום פיגוע הדקירה, נסע שורק לירושלים כדי לקנות מתנת סוף שנה לרב ישיבת ההסדר "אור תורה מחניים" בה למד, אולם מאז בני משפחתו לא הצליחו ליצור עמו קשר. לפנות בוקר, לאחר סריקות של כוחות הביטחון, נמצאה גופתו של החייל כשהוא דקור למוות בין מגדל עוז לאפרת שבגוש עציון. מהחקירה עולה כי שורק עלה לרכב ונאבק עם רוצחיו לפני שנדקר למוות סמוך לשער הישיבה בה למד. עם זאת, נשללה אפשרות כי המחבלים ניסו לחטוף את החייל.

(עדכון ראשון: 02:58)

דביר שורק (צילום: אתר רשמי)
הריסות ביתו של יוסף סעיד זהור, הלילה בבית כחיל (צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
הקראת כתב האישום בפני המחבלים בבית הדין הצבאי עופר, לפני כחודשיים (צילום: מאיה הורודניצ'אנו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully