המתיחות עם ירדן: בישראל לא התקבל מסר שקושר את שני העצירים לאזרח הישראלי

במשרד החוץ אומרים שלא התקבל מסר מעמאן הקושר בין מעצרו של האזרח הישראלי שחצה את הגבול לבין מעצר שני האזרחים הירדנים בישראל. לפי ההערכה, החזרת השגריר נועדה לשדר מסר של החרפת הלחצים לשחרור האסירים המנהליים, ברקע הלחץ הציבורי הגובר בירדן

צילום: מתוך ה-FB של SABI YAFFA, עריכה: עמית שמחה

המתיחות עם ירדן - עדכונים אחרונים:

 • בישראל לא קיבלנו מסר מהשלטונות בירדן שקושר בין העצירים הירדנים למעצר הישראלי בירדן
 • במשרד החוץ אומרים שחציית הגבול על ידי הישראלי היא אירוע פלילי בעיקרו ולא חריג
 • ההערכה היא שהחזרת השגריר להתייעצויות בעמאן נועדה לשדר מסר של החרפת הלחצים
 • העצירה ששובתת רעב, היבה אל-לבדי, הועברה לבית החולים והוחזרה לבית המעצר

בישראל לא קיבלו כל מסר מהשלטונות בירדן שקושר בין שחרור האסירים הירדנים העצורים במעצר מנהלי בישראל לבין האזרח הישראלי שנעצר אמש (שלישי) לאחר שחצה את הגבול. במשרד החוץ אומרים כי האירוע של חציית הגבול על ידי האזרח הישראלי הוא אירוע פלילי בעיקרו, ולא חריג, שנפתר בדרך כלל תוך כמה ימים באמצעות הצינורות הדיפלומטיים והביטחוניים. כמו כן, אומרים במשרד כי לא התקבל שום מסר מירדן שקושר בין האירועים.

בירושלים מעריכים כי החזרת השגריר להתייעצויות בעמאן נועדה לשדר מסר של החרפת הלחצים על ישראל שחרור האסירים המנהליים. בשבועות האחרונים יש לחץ ציבורי גדול בירדן סביב הנושא ודרישה מהמשטר לפעול לשחרור האסירים, והחזרת השגריר להתייעצויות נועדה להעלות שלב בלחץ על ירושלים.

הוחזרה מבית החולים לבית המעצר. אל-לבדי (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

האזרח הישראלי, שההודעה על מעצרו אושרה על ידי דובר צה"ל, הועבר לחקירה על ידי הרשויות הירדניות, לאחר שעל פי החשד הסתנן בדרך לא חוקית לשטחי הממלכה דרך הגבול באזור הצפוני. מעצרו הגיע על רקע הודעתו של החוץ הירדני איימן אל-ספאדי על החזרת השגריר, תוך שהוא מציין שמדובר ב"צעד ראשון". אל-ספאדי הטיל אמש על ישראל את האחריות על חיי העצירים, היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן מרעי. "נמשיך לנקוט בכל הצעדים המשפטיים והדיפלומטיים והפוליטיים להבטיח את חזרתם למולדתם בשלום", אמר.

למרות שלא התקבל מסר שקושר בין האירועים, יו"ר הוועדה לענייני חוץ בפרלמנט הירדני, נדאל א-טעאני, אמר אמש כי ניתן להשתמש בישראלי שנעצר כקלף מיקוח בהחזרת שני האזרחים הירדניים העצורים בישראל. "מבחינה פוליטית לא ניתן להעלות על הדעת רעיון של חילופי שבויים עם הכיבוש (ישראל), אבל אפשר לשמור על הישראלי בירדן כקלף להפעלת לחץ על הכיבוש לשחרור האסירים א-לבדי ומרעי", טען הבכיר הירדני.

עוד בוואלה!

המשבר עם ירדן: "הישראלי עצור כקלף מיקוח לשחרור האסירים"

לכתבה המלאה
לחץ ציבורי גובר בירדן להחזרת האסירים המנהליים. א-רחמן מרעי (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

אל-לבדי וא-רחמן מרעי נעצרו בחודש אוגוסט האחרון במעבר אלנבי, הנמצא מזרחית ליריחו, בחשד לעבירות ביטחוניות. השניים הועברו לחקירת שב"כ. לאחר שהפעולות בחדרי החקירה לא הצליחו להביא לראיות, פנה הארגון בהתאם לייעוץ המשפטי להליך של מעצר מנהלי. שופט עבר על חומרי החקירה ואישר את המעצר המנהלי בכפוף לטענה של השב"כ למסוכנות עתידית.

הסנגורים של אל-לבדי טענו כי היא חשודה בפעילות עם חיזבאללה וניסיון לגייס אנשים בשטח. אחרי כחודש של חקירות בהם נשאלה על קשריה עם חיזבאללה, החליט מפקד פיקוד מרכז להוציא לה צו מעצר מנהלי למשך כחצי שנה. גורמים במערכת הביטחון הדגישו כי המעצר המנהלי לא נועד לצורכי ענישה, וכי הצעד עבר בקרה שיפוטית.

א-לבדי, שהכחישה את החשדות נגדה, פתחה בשביתת רעב בעקבות הצו. מוקדם יותר היא הועברה לבית החולים בני ציון, אך בהמשך שוחררה בחזרה לבית המעצר קישון שבו היא מוחזקת. בתוך כך, משרד החוץ הירדני מאשר כי שגריר ירדן בישראל הגיע היום לרבת עמון וסוכנות עמון מדווחת כי נציגי שגרירות ירדן צפוייים לבקר אחר הצהריים את האסירה א-לבדי בתאה.

"ננקוט בכל האמצעים". שר החוץ הירדני, אל-ספאדי (צילום: AP)

ההתפתחויות האחרונות מגיעות ברקע יחסים צוננים מאוד בין ירושלים ועמאן בחודשים האחרונים, וביתר שאת מאז שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לפני הבחירות כי הוא מתכוון לספח את בקעת הירדן - צעד שעורר זעם רב בממלכה ההאשמית. בסוף השבוע האחרון ישראל וירדן ציינו 25 שנים להסכם השלום בין המדינות, ואולם אף אחד מהצדדים - לא ישראל ולא ירדן - ערכו אירוע רשמי כלשהו לציון המועד כמקובל.

בשנתיים האחרונות דעת הקהל הירדנית והאווירה הציבורית הפוליטית כלפי היחסים עם ישראל הלכו והידרדרו. זאת, בין היתר בעקבות האירועים החוזרים והנשנים של מתיחות בהר הבית, הקיפאון עם הפלסטינים והעיכובים הישראליים בקידום פרויקט תעלת הימים. בשנה שעברה המלך עבדאללה הודיע כי לא יחדש את הנספח להסכם השלום הנוגע לחכירת השטחים החקלאיים בצופר ונהריים שבבקעת הירדן, ובמהלך השנה החולפת ישראל עשתה מאמצים גדולים בניסיון לשכנע אותו שלא לבטל את הנספח.

עם זאת, המגעים לא עלו יפה ובימים הקרובים השטחים צפויים לעבור חזרה לריבונות ירדנית. המל"ל ומשרד החוץ מנהלים מגעים בניסיון להבטיח לחקלאים הישראלים גישה לחלקות והאדמות, למרות העברת השטחים בחזרה לירדן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully