וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי 11 שעות של דיונים: הסתיים היום הראשון בשימוע של נתניהו

2.10.2019 / 21:47

סנגוריו של ראש הממשלה הציגו בפני היועמ"ש את טיעוניהם מהשעה 10:00 בבוקר. היומיים הראשונים בשימוע שיימשך עד יום שני עוסקים בתיק 4000. עם יציאתם ממשרד המשפטים, אמרו עורכי הדין: "הפתענו עם חומרים חדשים ואנחנו מאמינים שלא יישאר בכתב החשדות שום דבר"

עריכה: עמית שמחה

השימוע של נתניהו - עדכונים אחרונים:

  • השימוע בעניין תיקי נתניהו הסתיים אחרי 11 שעות
  • היומיים הראשונים מוקדשים לתיק 4000, השימוע יימשך עד יום שני
  • עו"ד אשכנזי: "חלק מהדברים שהצגנו היו חדשים למנדלבליט"
  • עו"ד חדד: "מאמינים שבסופו של יום לא יישאר בכתב החשדות שום דבר"

היום הראשון של השימוע בעניין תיקי ראש הממשלה התקיים היום (רביעי) במשרד המשפטים בירושלים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, פרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי וסנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו דנו במשך 11 שעות בטענות בנוגע לתיק 4000, פרשת "בזק-יס".

את ראש הממשלה מייצגים בשימוע פרקליטיו, יוסי אשכנזי (שותף במשרד הרצוג פוקס-נאמן) ועמית חדד, בתגבור עורכי דין ממשרדיהם, וכן עורכי הדין רם כספי וישראל וולנרמן, שהצטרפו לאחרונה לצוות ההגנה. במהלך ארבעת ישיבות השימוע מקבלים הסנגורים הזדמנות לשכנע את היועמ"ש כי לא נכון להגיש שלושה כתבי אישום נגד נתניהו.

עשר שעות מתחילת הדיונים, נמסר מטעמו של נתניהו כי "פרקליטיו של ראש הממשלה, שהכינו את התשובות לשימוע ביסודיות רבה, ממשיכים להעלות גם בשעה זאת שורה ארוכה של טיעונים שנתמכים בראיות רבות, חלקן חדשות, שסותרים לחלוטין את הטענות בכתב החשדות". כעבור יותר משעה, תם היום הראשון לשימוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לוואלה! NEWS ב-14 בספטמבר 2019. ניב אהרונסון
השימוע יימשך עד יום שני. נתניהו/ניב אהרונסון

עם יציאתם ממשרד המשפטים, אמר עו"ד אשכנזי: "קיבלנו קשב מאוד משמעותי מהיועץ המשפטי לממשלה. הם הקשיבו בסבלנות לטענות שלנו. הצגנו טענות מאוד מפורטות הנתמכות בהרבה ראיות שסותרות את הטענות שבכתב החשדות. לא סיימנו, ואנחנו אפילו לא בחצי, ואנחנו ממשיכים מחר מהבוקר עד הערב. רק אומר שהשימוע מקיים את מה שהוא אמור לקיים - מקשיבים לנו ונותנים לנו לטעון". לדבריו, במהלך הדיונים מנדלבליט "רשם לעצמו, הערות נתן פידבקים לחלק מהטענות. אני חושב שחלק מהדברים היו חדשים לו והוא לא הכיר אותם".

עו"ד חדד אמר כי במהלך הדיונים הם "מציגים תזה שלמה וסדורה - למה מה שכתוב בכתב החשדות פשוט לא נכון, מתייחסים לכל נקודה, מפתיעים גם בחומר חדש וגם בזה שמביאים חומרים חדשים". הוא הוסיף: "אנחנו מאמינים שבסופו של יום לא יישאר בכתב החשדות שום דבר, מקווים ומאמינים שבסופו של דבר התיקים האלה ייסגרו".

עו"ד יוסי אשכנזי, אחד מפרקליטיו של ראש הממשלה נתניהו, 2 באוקטובר 2019. צילום מסך
"היועמ"ש הקשיב בסבלנות". עו"ד יוסי אשכנזי עם יציאתו ממשרד המשפטים, הערב/צילום מסך
עו"ד עמית חדד, אחד מפרקליטיו של ראש הממשלה נתניהו, 2 באוקטובר 2019. צילום מסך
"הצגנו תזה שלמה וסדורה". עו"ד עמית חדד עם יציאתו ממשרד המשפטים, הערב/צילום מסך

לפני כניסתו לשימוע, אמר עו"ד כספי כי "אין לי ולו ספק קל שבמסגרת הליכי השימוע היועמ"ש יגבש החלטותיו באורך מקצועי וענייני, תוך התעלמות מוחלטת מרעשי הרקע, מהפגנות בוטות ומלחצים תקשורתיים". עוד הוסיף כי הוא "מייחס חשיבות רבה להליכי השימוע. אני סבור שקיים בסיס מוצק לשנות את פני הדברים כפי שהם מופיעים בכתב החשדות". לטענתו, "הנושא של הסדר טיעון או חנינה לא עלה כלל לדיון, גם לא בשיחות הפנימיות".

בשבוע שעבר הודיע מנדלבליט כי נעתר לבקשת סנגוריו של נתניהו לקיים לא פחות מארבע ישיבות שימוע. היום ומחר יוקדשו לשמיעת טענות הסנגורים בנוגע לתיק 4000, במסגרתה חשוד ראש הממשלה בקבלת שוחד. ביום ראשון יישמעו הטיעונים בנוגע לתיק 1000 (פרשת המתנות), וביום שני יסתיים השימוע בטיעונים לגבי תיק 2000 (שיחות נתניהו-מוזס). בשני התיקים האחרונים חשוד נתניהו בעבירות של מרמה והפרת אמונים. ראש הממשלה עצמו לא יגיע לשימוע, שכן הנוהג הוא שהחשוד אינו משתתף בישיבות אלה - אלא רק סנגוריו.

עו"ד רם כספי המייצג את רה"מ בתיק 4000, עם יציאתו ממשרד המשפטים, ירושלים 2 באוקטובר 2019. ראובן קסטרו
"הנושא של הסדר טיעון או חנינה לא עלה כלל לדיון". עו"ד רם כספי/ראובן קסטרו

את המדינה מייצגים היועמ"ש מנדלבליט, פרקליט המדינה ניצן ופרקליטת מיסוי וכלכלה בן ארי, אשר ליוותה את התיקים עוד בשלב החקירה. אליהם התלוו גם גורמים משפטיים נוספים שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות בתיקים. לאחר השימוע יחלו במשרד המשפטים בדיונים מרתוניים לגבי הטענות שיעלו סנגורי ראש הממשלה, כאשר ההערכות הן שייעשה כל מאמץ לקבל החלטה סופית לגבי התיקים עד לאמצע דצמבר - מועד פרישתו המיועד של פרקליט המדינה. ההחלטה הסופית אם להגיש כתב אישום, ובאילו סעיפים, תהיה של מנדלבליט עצמו.

תומכי רה"מ, מחוץ למשרד המפשטים בירושלים במהלך השימוע של נתניהו בתיק 4000
2 באוקטובר 2019. ראובן קסטרו
תומכי ראש הממשלה מחוץ לשימוע, היום/ראובן קסטרו
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מגיע לשימוע בעניין תיקי ראש הממשלה, 2 באוקטובר 2019. צילום מסך
מנדלבליט מגיע למשרד המשפטים, הבוקר/צילום מסך

כתב החשדות, בו הודיע היועמ"ש לנתניהו כי נשקלת העמדתו לדין, נמסר בסוף פברואר - וחודש לאחר מכן הודיע מנדלבליט כי השימוע ייערך לכל המאוחר ב-10 ביולי. הפרקליטים שייצגו את ראש הממשלה באותה תקופה סירבו לאסוף את חומרי החקירה כדי להתחיל להיערך לשימוע עד שיוסדר תשלום שכר הטרחה שלהם - ולבסוף עזבו רובם את צוות ההגנה. נתניהו הגיע להסדר רק מול עו"ד חדד, שאסף את החומר באמצע מאי. אז גם הסכים היועמ"ש לדון בבקשת נתניהו לדחות את השימוע, ואף נעתר לה ודחה אותו למועד הנוכחי.

(עדכון ראשון: 21:05)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully